https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_9c523303c180b38fb9e448524_o.jpg
Almaniyanin Maqdeburq şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə “Heydər Əliyev: 100” adlı beynəlxalq boks turniri keçirilib.
Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin (WBCA) və Diaspor Boks Liqasının (DBL) təşkilatçılığı ilə baş tutan turnir Almaniya və Azərbaycanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov və yerli icra hakimiyyətinin başçısı Frank Nase turniri açıq elan ediblər.
Sonra rinqə Almaniya, Türkiyə, Gürcüstan, Bolqarıstan, Monteneqro, Finlandiya və Polşanı təmsil edən boksçular çıxıblar.
Komitə sədri gərgin mübarizə şəraitində keçən döyüşdə Nikoloz Berkataşviliyə qalib gələn soydaşımız Rəşad Kərimova kuboku təqdim edib.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə yaradılmış Diaspor Boks Liqasının və Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin əsas məqsədi dünyada yaşayan azərbaycanlı idmançıları birləşdirmək, idman yarışlarında Azərbaycan Respublikasının üçrəngli bayrağının yüksəklərə qaldırılmasına, Heydər Əliyevin adını daşıyan dünya kəmərlərini dünyanın ən məşhur kəmərləri sırasına gətirməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_9c523303c180b38fb9e448524_o.jpg
В германском городе Магдебург по случаю 100-летия со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева состоялся международный турнир по боксу под названием “Гейдар Алиев: 100”.
Турнир, организованный Всемирным комитетом бокса имени Гейдара Алиева (WBCA) и Боксерской лигой диаспор (БЛД), начался с исполнения государственных гимнов Германии и Азербайджана.
Поприветствовав участников мероприятия, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов и глава местной исполнительной власти Франк Насе объявили турнир открытым.
Затем на ринг вышли боксеры, представляющие Германию, Турцию, Грузию, Болгарию, Монтенегро, Финляндию и Польшу.
Председатель комитета вручил кубок нашему соотечественнику Рашаду Керимову, в напряженной борьбе одержавшему победу над Николозом Беркаташвили.
Отметим, что основная цель Боксерской лиги диаспоры и Всемирного комитета бокса имени Гейдара Алиев, созданных при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, заключается в консолидации проживающих в мире азербайджанских спортсменов, в том, чтобы на спортивных соревнованиях был высоко поднят трехцветный флаг Азербайджанской Республики, чтобы мировые пояса, носящие имя Гейдара Алиева, вошли в число самых известных поясов планеты.