https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_dcd43e677485d01661330c72d_o.jpg
Bakı Biznes Mərkəzində təşkil olunan yarışda tələbə və gənclərdən ibarət 6 komandanın startapı təqdim olunub.
Tədbirin açılışında çıxış edən rəqəmsallaşma üzrə prorektor dos.Raqif Qasımov startap hərəkatının genişləndirilməsinin UNEC-in İnkişaf Strategiyasının hədəfələrindən olduğunu qeyd edib. UNEC-in Startap Mərkəzinin fəaliyyəti, reallaşdırılan startap layihələri barədə də məlumat verən prprektor UNEC-də startapla bağlı davamlı təlimlərin keçirildiyini, gələcəkdə bu sahə üzrə fənnin tədrisinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz startap hərəkatında UNEC-in xüsusi yerinin olduğunu vurğulayaraq, universitetin strategiyasında ekosistem və innovasiyaya böyük diqqət yetirildiyini bildirib. Ölkədə startaplarla bağlı həyata keçirilən yeniliklərdən söz açan Osman Gündüz, indiyədək 94 startapa şəhadətnamənin verildiyini vurğulayıb. O, gənclərin startapa marağının getdikcə artdığını yüksək qiymətləndirərək, bu ideyaların ölkə ekosisteminə mühüm töhfələr qazandıracağından əminliyini ifadə edib.
UNEC Biznes Mərkəzinin rəhbəri Mübariz Şahbazlı universitetin startap təcrübəsindən və bu istiqamətdə aparılan yeniliklərdən danışıb. Startap inkubatorda İsrail təcrübəsinin tətbiqindən, ölkənin və dünyanın aparıcı şirkətləri ilə əməkdaşlıqdan söz açan M.Şahbazlı yarışa müraciət edən 47 komandadan 6-sının finala vəsiqə qazandığını bildirib və komandalara yarışda uğurlar arzulayıb.
Sonra finalda iştirak edən “4You”, “Documood”, Cagir.az, SchoolPlus MMC , Monyo.az, “Digital Expo Center” komandaları təqdimatlarla çıxış ediblər.
Təqdimatlardan sonra yerli və xarici ekspertlərin təmsil olunduqları münsiflər heyətinin sualları cavablandırılıb və startapların dəyərləndirilməsi aparılıb. Münsiflər heyətinin qərarına əsasən, “Documood” komandası yarışın qalibi olub. Komandanın startap layihəsi sənəd və müqavilələri qanuni olaraq yaratmaq, eləcə də imzalamağa imkan yaradan bulud platformasından ibarətdir. Qalib komanda 20.000 manat mükafat və kubok qazanıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_dcd43e677485d01661330c72d_o.jpg
На соревновании, организованном в Бакинском бизнес-центре, были представлены стартапы 6 команд в составе студентов и молодежи.
Выступивший на открытии мероприятия проректор по цифровизации доц. Рагиф Гасымов отметил, что расширение стартап-движения является одной из целей Стратегии развития UNEC. Проректор также дал информацию о деятельности Центра стартапа UNEC, реализуемых стартап проектах, проведении в UNEC продолжительных тренингов по стартапу, подчеркнул, что предусматривается преподавание дисциплины в этой сфере в будущем.
Президент Интернет-форума Азербайджана Осман Гюндюз подчеркнул особое место UNEC в стартап-движении, отметил, что в стратегии университета большое внимание уделяется экосистеме и инновациям. Говоря о новшествах, реализуемых в стране по стартапам, Осман Гюндюз подчеркнул, что на сегодняшний день 94 стартапам выданы сертификаты. Высоко оценив растущий интерес к стартапу у молодежи, он выразил уверенность, что эти идеи внесут важный вклад в экосистему страны.
Руководитель Школы бизнеса UNEC Мубариз Шахбазлы рассказал о стартап- опыте университета и новшествах, осуществляемых в этом направлении. Говоря о применении опыта Израиля в стартап-инкубаторе, сотрудничестве с ведущими компаниями страны и мира, М.Шахбазлы отметил, что из 47 команд, участвовавших в соревновании, 6 команд получили пропуск в финал и пожелал успехов командам в соревновании.
Затем в финале с презентацией выступили участвующие в финале команды «4You», «Documood», Cagir.az, SchoolPlus MMC, Monyo.az, «Digital Expo Center».
После презентаций были даны ответы на вопросы членов жюри, представленных местными и зарубежными экспертами, была проведена оценка стартапов.
Согласно решению членов жюри команда «Documood» стала победителем соревнования. Стартап-проект команды состоит из облачной платформы, позволяющей легально создавать документы и контракты, а также подписывать их. Команда-победитель заработала 20.000 манатов и кубок.