https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_f80397ab8bc4b0e27214bdc14_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsində “BDU könüllüləri” təşkilatının "Molecular Minds" və Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) "Environmental Care" klublarının birgə təşkilatçılığı ilə "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş "Yaşıl kimya" adlı tədbir keçirilib.
Kimya fakültəsinin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Taleh Qəhrəmanov bildirib ki, 2024-cü il Azərbaycan Respublikiasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilib. Həmin prioritetə uyğun olaraq ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır. “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı həyata keçirilən layihələrdə gənclərin yaxından iştirakı təqdirəlayiqdir.
Daha sonra "Molecular Minds" və "Environmental Care" klublarının rəhbərləri Dəniz Seydəliyeva və Kərəm Məmmədzadə “Yaşıl kimya” termininin yaranması, əsas prinsipləri, onun ətraf mühit kimyası ilə oxşar və fərqli cəhətləri, ətraf mühitdə baş verən kimyəvi proseslər, antropogen təsirlər, ekoloji problemlərin həlli yolları və kimyəvi mübarizə üsulları barədə məlumat veriblər. Tədbirdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının “yaşıl enerji zonası” elan olunması, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma prosesində ətraf mühitin qorunması, düşmənin vandalizminə və barbarlığına məruz qalmış zəngin meşələrin bərpa edilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_f80397ab8bc4b0e27214bdc14_o.jpg
На химическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие «Зеленая химия», посвященное «Году солидарности во имя зеленого мира». Мероприятие было организовано совместно клубом «Molecular Minds» организации «Волонтеры БГУ» и клубом «Environmental Care» Бакинской высшей школы нефти.
Заместитель декана химического факультета Талех Гахраманов напомнил, что 2024 год объявлен «Годом солидарности во имя зеленого мира». Один из пяти национальных приоритетов социально-экономического развития Азербайджана до 2030 года определен как «Страна чистой окружающей среды и зеленого роста». Ведется работа по оздоровлению окружающей среды, восстановлению и увеличению зеленых насаждений, обеспечению эффективного использования водных ресурсов и устойчивых источников энергии. Заслуживает высокой оценки активное участие молодежи в проектах, реализуемых в связи с «Годом солидарности во имя зеленого мира».
Затем руководители клубов «Molecular Minds» и «Environmental Care» Дениз Сейдалиева и Керем Мамедзаде объяснили происхождение термина «Зеленая химия», ее основные принципы, ее сходства и различия с химией окружающей среды, химические процессы, происходящие в окружающей среде, антропогенные воздействия, предоставлена информация о путях решения экологических проблем и химических методах борьбы.
На мероприятии обсуждены вопросы объявления Карабаха и Восточного Зангезура, а также Нахчыванской Автономной Республики «зоной зеленой энергетики», охраны окружающей среды в процессе восстановления и реконструкции на освобожденных территориях, а также мероприятия по восстановлению лесов.