https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_407f21d18419630c4847d5561_o.jpg
Dünyanın ən böyük kosmos, aviasiya və texnologiya festivalı olan “TEKNOFEST-2024” bu ilin avqust ayında Türkiyənin Adana şəhərində keçiriləcək. Festivalda komandalar 46 əsas və 117 alt yarışma kateqoriyası üzrə yarışacaqlar. Bakı Dövlət Universiteti (BDU) bu il festivalda 18 komanda ilə təmsil olunacaq. BDU komandaları tərəfindən festivalın 9 kateqoriyası üzrə 41 layihə təqdim edilib. BDU komandaları həm universitet, həm də məzun/girişimci səviyyələri üzrə yarışacaqdır.
Təqdim olunan layihələr festivalın “Ağıllı nəqliyyat texnologiyaları”, “Yaşıl texnologiyalar”, “Aqrar texnologiyalar”, “Sosial yönümlü texnologiyalar”, “Model peyk müsabiqəsi”, “Turizm texnologiyaları”, “Sürücüsüz aqrar yerüstü nəqliyyat aparatı” və “Sənayedə digital texnologiyaların tətbiqi” kateqoriyalarına aiddir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_407f21d18419630c4847d5561_o.jpg
Крупнейший в мире фестиваль космоса, авиации и технологий TEKNOFEST-2024 пройдет в турецкой Адане в августе сего года. На фестивале команды будут соревноваться в 46 основных и 117 подконкурсных категориях.
Бакинский государственный университет (БГУ) в этом году будет представлен на фестивале 18 командами - от них представлен 41 проект. Проекты представлены в следующих категориях фестиваля: «Умные транспортные технологии», «Зеленые технологии», «Сельскохозяйственные технологии», «Социально-ориентированные технологии», «Конкурс моделей спутников», «Технологии туризма», «Беспилотный сельскохозяйственный наземный транспортный аппарат» и «Применение цифровых технологий в промышленности».