https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_ba2988dca79be6844bebf572a_o.jpg
Azərbaycanda davamlı inkişaf və sahibkarlara əlverişli mühitin yaradılması siyasətinə sadiq olan AccessBank, Azərbaycan Xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü ərəfəsində Naxçıvanda sahibkarlığın inkişaf perspektivləri və regionda dəstək tədbirlərinə həsr olunan konfrans təşkil edib.
Konfrans çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasının (MR), İqtisadiyyat Nazirliyi, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və AccessBank arasında üçtərəfli görüş keçirilib, görüşdə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Bundan əlavə, Nazirlik, AYİB və AccessBank nümayəndələri yerli sahibkarlığın potensialını araşdırmaq məqsədi ilə iki yerli istehsalat müəssisinə baş çəkiblər.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərindəki abidəsini ziyarət edib, önünə gül dəstələri düzüb, ehtiramlarını bildiriblər.
Tədbirdə Naxçıvan rəsmiləri ilə yanaşı, Muxtar Respublikada fəaliyyət göstərən sahibkarlar da daxil olmaqla 60-a yaxın şəxs iştirak edib. O cümlədən, Naxçıvan MR İqtisadiyyat nazirinin müavini, nazir vəzifəsini icra edən Abbas İsmayılov, Naxçıvan MR iqtisadiyyat nazirinin müavini Tapdıq Əliyev, Naxçıvan MR Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun (SİF) İdarə Heyətinin sədri Novruz Nozvruzlu iştirak etdilər.
“Naxçıvanda dövlət-özəl tərəfdaşlığı: Sahibkarlara dəstək konfransı” Naxçıvan Muxtar Respublikasında sahibkarlığın dəstəklənməsi üzrə üçtərəfli əməkdaşlığı əhatə edən ilk tədbir olub.
Açılışda AccessBank-ın İdarə Heyətinin üzvü, korporativ, kiçik, orta sahibkarlıq və pərakəndə bankçılıq üzrə İcraçı Direktoru İlkin Quliyev bildirib ki, konfrans Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr edilib və Naxçıvanda iqtisadiyyatın, o cümlədən sahibkarlığın inkişafının dəstəklənməsi məqsədi ilə Azərbaycanın qabaqcıl maliyyə institutlarının bölgəyə cəlb edilməsinin təməlini qoyacaq.
“AccessBank artıq ikinci ildir ki, Naxçıvanda fəaliyyət göstərir və filialımız yerli sahibkarlara aktiv şəkildə xidmət göstərir, onlara sərfəli məhsul və xidmətlər təklif edilir. Biz Naxçıvanda mühüm inkişaf imkanlarını görürük və hazırda yerli biznesi dəstəkləmək üçün xüsusi təkliflər, o cümlədən güzəştlər paketi hazırlayırıq”, - deyə İ.Quliyev konfrans zamanı qeyd edib.
Konfransda çıxış edən Naxçıvan MR İqtisadiyyat nazirinin müavini, nazir vəzifəsini icra edən Abbas İsmayılov 2024-cü il aprelin 1-nə Azərbaycan Respublikası Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun (SİF) xətti ilə sahibkarlıq subyektlərinə ayrılan güzəştli kreditlərin 37,9%-nin AccessBank-ın payına düşdüyünü qeyd edərək, Bankı Naxçıvan MR Sahibkarlığın İnkişafı Fondu ilə əməkdaşlığa dəvət edib.
AYİB-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Natali Muravidze bildirib ki, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı otuz ildən artıqdır ki, davamlı inkişaf və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərən Azərbaycanın fəal tərəfdaşıdır.
“Biz yerli biznesə dəstək məqsədi ilə maliyyə əlçatanlığı və rəqabətə davamlılıq imkanlarını yaratmaq istiqamətində AccessBank ilə əməkdaşlıq müqaviləsini imzalamağa hazırlaşırıq. AccessBank-ın etibarlılığı və mövcud filial şəbəkəsi sayəsində biz maliyyələşdirməmizi Azərbaycanın bütün regionlarına genişləndirmək niyyətindəyik. Bu tərəfdaşlıq AYİB-in Azərbaycanda strateji prioritetlərinin həyata keçirilməsi, eləcə də, sahibkarlığın və özəl sektorun inkişafına dəstək vermək üçün birgə səylərimizə güclü təkan verəcək”, - deyə Natali Muravidze bildirib.
AccessBank-ın İdarə Heyətinin üzvü, mikro və aqro-sahibkarlarla iş üzrə İcraçı Direktoru Renat Humbətov Naxçıvan filialının nümunəvi olduğunu qeyd etdi.
“Portfelin aktiv artımını nəzərə alaraq, hazırda Naxçıvan Muxtar Respublikasında daha bir filialın açılması məsələsinə baxılır. Naxçıvanın bank sektorunda ixtisaslaşmış kadrların hazırlanması və məşğulluq səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə işə qəbul prosesnin elan edilməsi də nəzərdə tutulub”, - R.Hümbətov konfransda bildirib.
AccessBank-ın təşkilatçılığı ilə keçirilən “Naxçıvanda Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı: Sahibkarlığa Dəstək Konfransı” regionun davamlı iqtisadi inkişafının təmin edilməsində bank, biznes ictimaiyyəti və dövlət qurumları arasında tərəfdaşlığın vacibliyini vurğuladı. AccessBank bundan sonra da Naxçıvanda biznes ictimaiyyətinin gücləndirilməsi və sahibkarlığın inkişafı üçün əlverişli mühitin yaradılmasına yönəlmiş təşəbbüslərin dəstəklənməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcək.
AccessBank Azərbaycanın mikromaliyyələşdirmə bazarında lider olaraq, 2002-ci ildən kiçik və orta bizneslərə xidmət göstərir. Bankın səhmdarları sırasında Asiya İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası kimi beynəlxalq təşkilat və qurumlar yer alır. Bankın 14-ü Bakıda, 19-u bölgələrdə olmaqla, 33 filialı fəaliyyət göstərir və MKOB-lar üçün əlçatan maliyyələşdirmə imkanlarını təqdim etməyə davam edir. Filiallar haqqında əlavə məlumat linkdə təqdim edilir: http://bit.ly/accessbank-filiallar .

AcсessBank организовал конференцию по поддержке предпринимателей в НАР
AcсessBank организовал конференцию по поддержке предпринимателей в НАР AcсessBank организовал конференцию по поддержке предпринимателей в НАР
AccessBank, приверженный  постоянному развитию и созданию благоприятной среды для предпринимательства в Азербайджане, в преддверии 101-й годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, организовал конференцию в Нахчыване, посвященную перспективам развития и мерам поддержки предпринимательства в регионе.
В рамках конференции состоялась трехсторонняя встреча между Министерством экономики Нахчыванской Автономной Республики (АР), Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) и AсcessBank, на которой были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества.  Представители министерства, EBRD и AcсessBank также посетили два местных производственных предприятия в рамках информационного тура с целью изучения потенциала местного предпринимательства.
Участники конференции сначала посетили памятник Великому лидеру Гейдару Алиеву в Нахчыване, возложили к нему цветы и выразили свое почтение. В мероприятии приняли участие около 60 человек, в том числе официальные лица Нахчывана, а также предприниматели, работающие в Автономной Республике. В частности, на конференции принимали участие заместитель министра, исполняющий обязанности министра экономики Нахчыванской АР Аббас Исмаилов, заместитель министра экономики Нахчиванской АР Тапдыг Алиев, председатель правления Фонда поддержки предпринимательства (SİF) Нахчыванской АР Новруз Новрузлу, также предприниматели, действующие в регионе.
«Государственно-частное партнёрство в Нахчыване: Конференция поддержки предпринимателей» стала первым событием, охватывающим трехстороннее сотрудничество с целью поддержки предпринимательства в Нахчиванской АР.
Член правления, исполнительный директор по корпоративному, малому, среднему предпринимательству и розничному банкингу AcсessBank Илькин Гулиев заявил на открытии, что конференция приурочена к 101-ой годовщине со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева и заложит основу привлечения в Нахчыван передовых финансовых институтов Азербайджана для поддержки развития экономики, в том числе предпринимательства в Нахчыване.
«AccessBank присутствует в Нахчыване уже второй год, и наш филиал активно обслуживает местных предпринимателей, предлагая им выгодные продукты и услуги. Мы видим в Нахчыване значительные возможности развития и в настоящее время разрабатываем специальные предложения, включая скидки, для поддержки местных бизнесов», - отметил в ходе конференции И.Гулиев.
Выступивший на конференции заместитель министра, исполняющий обязанности министра экономики Нахчыванской АР Аббас Исмаилов заявил, что к 1 апреля 2024 года 37,9% льготных кредитов, выделенных бизнесу по линии Фонда развития предпринимательства Азербайджана (SİF) приходятся на долю AccessBank, и пригласил банк к сотрудничеству с Фондом развития предпринимательства Нахчывана.
Глава представительства EBRD в Азербайджане Натали Муравидзе заявила, что Европейский банк реконструкции и развития на протяжении более тридцати лет является активным партнером Азербайджана, работая над устойчивым развитием и диверсификацией экономики. «Мы находимся в процессе заключения партнерского соглашения с AccessBank, в рамках которого планируем поддерживать местный бизнес за счет обеспечения финансовой доступности и повышения конкурентоспособности. Благодаря надежности и филиальной сети AccessBank мы намерены расширить наше финансирование на все регионы Азербайджана. Данное партнерство призвано оказать дальнейшую поддержку реализации стратегических приоритетов EBRD в Азербайджане, а также придать мощный импульс нашим совместным усилиям по поддержке предпринимательства и развитию частного сектора», - сказала Натали Муравидзе.
Член правления и исполнительный директор по работе с микро- и агро-предпринимателями AccessBank, Ренат Гумбатов, отметил, что Нахчыванский филиал является одним их образцовых. Учитывая активный рост портфеля, в настоящее время рассматривается вопрос открытия еще одного филиала в Нахчыванской АР.  Также планируется объявление о наборе сотрудников, с целью подготовки специализированных кадров и повышения уровня занятости в банковском секторе Автономной Республики.
«Государственно-частное партнёрство в Нахчыване: Конференция поддержки предпринимателей», организованная AccessBank, подчеркнула важность партнерства между банком, бизнес-сообществом и государственными органами в обеспечении устойчивого экономического развития региона. AccessBank  продолжит работу по поддержке предпринимательства и инициатив, направленных на укрепление бизнес-сообщества и создание благоприятной среды для развития предпринимательства в Нахчыване.
AccessBank, являясь лидером в сфере микрофинансирования в Азербайджане, предоставляет свои услуги малым и средним предприятиям с 2002 года. Среди акционеров Банка - Азиатский Банк Развития, Европейский Инвестиционный Банк, Международная Финансовая Корпорация и другие международные финансовые организации и инвестиционные фонды. В настоящее время банк  располагает 33-мя  филиалами, 14 из которых находятся в Баку, а  19 – в регионах, и продолжает предоставлять доступные финансовые решения для микро-, малого и среднего бизнеса.