Avropa Parlamentinin 2024-cü il 19 dekabr tarixli plenar iclası ölkəmizə qarşı növbəti qətnamənin qəbulu ilə yadda qaldı. Qətnamədə adəti üzrə saxta məlumatlara və rəqəmlərə istinad edilir, reallıqlar təhrif edilir, qanunların pozulmasına gətirib çıxarmış cinayət əməllərinin təhqiqatına siyasi don geyindirilməyə cəhd göstərilir.
Azərbaycanda bütün əsas hüquq və azadlıqların tam şəkildə təmin edildiyi, o cümlədən qanunvericiliyin tələblərinə riayət edilməsinin zərurət olduğu bir gerçəklikdir. Belə olan halda, Avropa Parlamentinin ölkəmizin daxili işlərinə müdaxilə edən bu sənədi başqa məqsədləri ön plana çıxarır.
Bu qətnamə Azərbaycana qarşı xeyli müddətdir davam edən iftira və böhtan kampaniyasının tərkib hissəsi olduğu şübhə doğurmur. Xüsusən, süni şəkildə yaradılmış bütün əngəlləri dəf edərək, iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə dünya ictimaiyyətinin səylərini birləşdirməyə nail olan ölkəmizin əldə etdiyi uğurlar fonunda bu kampaniyanın müxtəlif “elementlər”lə zənginləşdirilərək daha da genişləndiriləcəyi gözlənilən idi.
Bu mənada, Azərbaycanofob, türkofob və islamofob qüvvələrin cəmləşdiyi Avropa Parlamenti də bu kampaniyaya mütləq öz “töhfəsini” verməli idi. Qəbul edilmiş qətnamənin nə dərəcədə qərəzli olduğunu anlamaq üçün təkcə belə bir faktı qeyd etmək lazımdır ki, ölkəmizin ərazisində insanlıq əleyhinə cinayət törətməkdə təqsirləndirilən keçmiş separatçı rejimin nümayəndələri və terrorçular bu sənəddə “erməni hərbi əsirlər” kimi təqdim olunur.
Müşahidələr onu göstərir ki, Fransa, Ermənistan və erməni lobbisinin sifarişlərinin dərhal icrası bu gün Avropa Parlamentinin siyasi simasının xarakterik cizgisidir. Nəticə etibarilə, bu cür qətnamələr ölkəmizə qarşı irəli sürülən gizli gündəliklərin, reallaşdırılmağa çalışan siyasi maraqların əsl mahiyyətini tam şəkildə ortaya qoyur.
Avropa Parlamentində aparılan müzakirələr və qəbul olunan sənədlər digər ölkələrin daxili işlərinə kobud müdaxilə alətinə çevrilibdir. Lakin bu qurum özünün qeyri-obyektiv mövqeyinin və saxta məlumatları rəsmiləşdirən qətnamələrinin artıq heç bir maraq doğurmadığını yaxşıca dərk etməlidir.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Avropa Parlamentinin qeyri-obyektiv və qərəzli qətnaməsini qəti şəkildə rədd edir. Hesab edirik ki, ciddi problemlərlə üzləşmiş Avropa qitəsinin bu gün öz qanunvericilərinin həmin problemlərin həllinə diqqət yönəltməsinə daha çox ehtiyacı var.

Пленарное заседание Европейского Парламента от 19 декабря 2024 года запомнилось принятием очередной резолюции против нашей страны. В резолюции, как обычно, содержатся ссылки на фадьшивую информацию и ложные данные, искажаются реалии, а расследованию преступных действий, приведших к нарушению законов, пытаются придать политическую окраску.
В Азербайджане полностью обеспечены все основные права и свободы, а соблюдение требований законодательства является обязательным. Следовательно, данный документ Европейского Парламента, вмешивающийся во внутренние дела нашей страны, выдвигает на первый план иные цели.
Вне всяких сомнений, отмечаемая резолюция является частью кампании клеветы и лжи, направленной против Азербайджана и продолжающейся уже длительное время. Особенно на фоне успехов нашей страны, которая, преодолев все искусственно созданные препоны, смогла объединить усилия мирового сообщества в борьбе с изменением климата, ожидалось, что эта кампания будет дополнена различными «элементами» и ещё больше расширена.
В этом контексте Европейский Парламент, в котором сосредоточены азербайджанофобские, тюркофобские и исламофобские силы, неизбежно должен был внести и свою «лепту» в данную кампанию. Чтобы понять, насколько предвзятой является принятая резолюция, достаточно отметить хотя бы тот факт, что представители бывшего сепаратистского режима и террористы, обвиняемые в совершении преступлений против человечности на территории нашей страны, в этом документе представлены как «армянские военнопленные».
Наблюдения показывают, что немедленное выполнение заказов Франции, Армении и армянского лобби сегодня является характерной чертой политического облика Европейского Парламента. В результате подобные резолюции полностью раскрывают истинную сущность скрытых повесток и политических интересов, направленных против нашей страны.
Проводимые в Европейском Парламенте дебаты и принимаемые там же документы превратились в инструмент грубого вмешательства во внутренние дела других стран. Между тем, этот орган должен чётко осознавать, что его необъективная позиция и резолюции, узаконивающие ложную информацию, больше не вызывают никакого интереса.
Милли Меджлис Азербайджанской Республики категорически отвергает необъективную и предвзятую резолюцию Европейского Парламента. Мы считаем, что сегодняшней Европе, столкнувшейся с серьёзными проблемами, гораздо больше необходима концентрация её законодателей на решении возникающих в связи с этими проблемами вопросов.