Avropa Parlamentinin 2024-cü il 19 dekabr tarixli plenar iclası ölkəmizə qarşı növbəti qətnamənin qəbulu ilə yadda qaldı. Qətnamədə adəti üzrə saxta məlumatlara və rəqəmlərə istinad edilir, reallıqlar təhrif edilir, qanunların pozulmasına gətirib çıxarmış cinayət əməllərinin təhqiqatına siyasi don geyindirilməyə cəhd göstərilir.
Azərbaycanda bütün əsas hüquq və azadlıqların tam şəkildə təmin edildiyi, o cümlədən qanunvericiliyin tələblərinə riayət edilməsinin zərurət olduğu bir gerçəklikdir. Belə olan halda, Avropa Parlamentinin ölkəmizin daxili işlərinə müdaxilə edən bu sənədi başqa məqsədləri ön plana çıxarır.
Bu qətnamə Azərbaycana qarşı xeyli müddətdir davam edən iftira və böhtan kampaniyasının tərkib hissəsi olduğu şübhə doğurmur. Xüsusən, süni şəkildə yaradılmış bütün əngəlləri dəf edərək, iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə dünya ictimaiyyətinin səylərini birləşdirməyə nail olan ölkəmizin əldə etdiyi uğurlar fonunda bu kampaniyanın müxtəlif “elementlər”lə zənginləşdirilərək daha da genişləndiriləcəyi gözlənilən idi.
Bu mənada, Azərbaycanofob, türkofob və islamofob qüvvələrin cəmləşdiyi Avropa Parlamenti də bu kampaniyaya mütləq öz “töhfəsini” verməli idi. Qəbul edilmiş qətnamənin nə dərəcədə qərəzli olduğunu anlamaq üçün təkcə belə bir faktı qeyd etmək lazımdır ki, ölkəmizin ərazisində insanlıq əleyhinə cinayət törətməkdə təqsirləndirilən keçmiş separatçı rejimin nümayəndələri və terrorçular bu sənəddə “erməni hərbi əsirlər” kimi təqdim olunur.
Müşahidələr onu göstərir ki, Fransa, Ermənistan və erməni lobbisinin sifarişlərinin dərhal icrası bu gün Avropa Parlamentinin siyasi simasının xarakterik cizgisidir. Nəticə etibarilə, bu cür qətnamələr ölkəmizə qarşı irəli sürülən gizli gündəliklərin, reallaşdırılmağa çalışan siyasi maraqların əsl mahiyyətini tam şəkildə ortaya qoyur.
Avropa Parlamentində aparılan müzakirələr və qəbul olunan sənədlər digər ölkələrin daxili işlərinə kobud müdaxilə alətinə çevrilibdir. Lakin bu qurum özünün qeyri-obyektiv mövqeyinin və saxta məlumatları rəsmiləşdirən qətnamələrinin artıq heç bir maraq doğurmadığını yaxşıca dərk etməlidir.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Avropa Parlamentinin qeyri-obyektiv və qərəzli qətnaməsini qəti şəkildə rədd edir. Hesab edirik ki, ciddi problemlərlə üzləşmiş Avropa qitəsinin bu gün öz qanunvericilərinin həmin problemlərin həllinə diqqət yönəltməsinə daha çox ehtiyacı var.

The European Parliament's plenary session on 19 December 2024 was marked by the adoption of yet another resolution levelled against our country. As usual, the resolution contains references to fabricated information and false data, distorts realities and attempts to politicise the investigation of criminal acts that resulted in violations of the law.
All the fundamental rights and freedoms are fully guaranteed, and compliance with legal requirements is mandatory in Azerbaijan. Consequently, this European Parliament document, which interferes in our country's internal affairs, is set to prioritise other objectives.
Without a doubt, the resolution in question is part of a long-running campaign of slander and falsehoods directed against Azerbaijan. Especially in light of our country's achievements, her having overcome all artificially created obstacles and successfully united the global community in the struggle against climate change, it has been expected that this campaign would be further enriched with various 'elements' and expanded even more.
In this context, it was inevitable that the European Parliament, which is home to Azerbaijanophobic, Turkophobic and Islamophobic powers, would mov to make its own «contribution» to this campaign. Just how biased the adopted resolution is easy to understand if it is only pointed out that the representatives of the former separatist regime and terrorists accused of committing crimes against humanity on the territory of our country are presented in this document as 'Armenian prisoners of war.'
The immediate fulfilment of the orders of France, Armenia and the Armenian Lobby has demonstrably become a characteristic feature of the European Parliamentm. Consequently, such resolutions fully reveal the true nature of the hidden agendas and political interests directed against our country.
The debates held in the European Parliament and the documents adopted there have turned into an instrument of flagrant interference in the internal affairs of other countries. Meanwhile, this entity ought to realise clearly that its biased position and resolutions, which legitimise false information, no longer evoke any interest.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan categorically rejects the biased and prejudiced resolution of the European Parliament. We believe that today’s Europe, whilst facing serious challenges, needs its legislators to focus much more on addressing the issues arising from those challenges.