https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_00e345b34dfcc36d395da7cd6_o.jpg
BDU-nun Cəbr və həndəsə kafedrasının müdiri, Əməkdar elm xadimi, professor Arif Səlimovun müəllifi olduğu məqalə “Web of Science” və “SCOPUS” bazalarında indekslənən (Q1) “Journal of Geometry and Physics” jurnalında çap olunub:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0393044025001536
Məqalə müasir diferensial həndəsənin və fizikanın aktual problemlərindən biri olan Riççi solitonlara həsr edilib. Qeyd edək ki, Riççi solitonları Eynşteyn çoxobrazlılarının ümumiləşməsidir. Bu solitonlar məşhur Qriqori Perelman 2000-ci illərin əvvəlində Puankare probleminin həllində tətbiq etdikdən sonra daha da populyarlaşıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_00e345b34dfcc36d395da7cd6_o.jpg
An article by Professor Arif Salimov, Head of the Department of Algebra and Geometry at Baku State University (BSU), has been published in the prestigious Journal of Geometry and Physics:
The Journal of Geometry and Physics is a Q1-ranked journal indexed in both the Web of Science and Scopus databases.
Professor Salimov's article focuses on Ricci solitons—geometric structures that generalize Einstein manifolds. Ricci solitons gained particular prominence after mathematician Grigori Perelman used them in the early 2000s to resolve the Poincaré conjecture, one of the most famous problems in mathematics.
This publication reflects BSU’s ongoing contributions to advanced research in the field of differential geometry.