https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1320c13a33ffa391ff9d2167a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) Dalian Texnologiya Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov, Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin direktoru Mais Süleymanov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Rauf Həsənov, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Laçın Abışlı, elmi işlər üzrə dekan müavini Qalib Qafarlı, Dalian Texnologiya Universitetinin CIS Tədqiqat Mərkəzinin direktoru Guo Shuhong, Marksizm İnstitutunun əməkdaşı Dıao Xıuhua və İqtisadiyyat bölməsinin müdir müavini Chen Zhen iştirak ediblər.
Görüş zamanı hər iki universitet arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Qonaqlara BDU-nun tarixi, strukturu, tədris və elmi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Daha sonra Dalian Texnologiya Universitetinin nümayəndələri beynəlxalq əlaqələr sahəsindəki təcrübələrini bölüşüblər. Tərəflər tədris proqramlarının hazırlanması, elmi tədqiqatlar və beynəlxalq layihələr üzrə əməkdaşlığın və təcrübə mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıblar. Görüşün sonunda iqtisadiyyat, beynəlxalq münasibətlər, dilçilik və elm-texnologiya sahələrində ortaq layihələrin həyata keçirilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının təşkili təklif olunub.
Qeyd edək ki, 1949-cu ildə təsis olunmuş Dalian Texnologiya Universiteti Çin Xalq Respublikasının aparıcı təhsil müəssisələrindən biridir. O, QS Dünya universitetləri reytinqində 448-ci yerdə qərarlaşıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1320c13a33ffa391ff9d2167a_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с делегацией Даляньского технологического университета Китайской Народной Республики.
Во встрече приняли участие проректор БГУ Шахин Панахов, директор Центра организации научной деятельности и инноваций Маис Сулейманов, заведующий отделом международных связей Рауф Гасанов, декан факультета международных отношений и экономики Лачин Абышлы, заместитель декана Галиб Гафарлы, директор Исследовательского центра ГИС Даляньского технологического университета Гуо Шухонг, доцент Института марксизма Дяо Хюхуа и заместитель заведующего отделением экономики Джхень Зхень.
В ходе встречи обсуждались возможности сотрудничества двух вузов. Гостям была предоставлена подробная информация об истории, структуре, учебной и научной деятельности БГУ. Затем представители Даляньского технологического университета поделились своим опытом в сфере международных связей.
Стороны подчеркнули важность сотрудничества и обмена опытом в разработке образовательных программ, научных исследований и международных проектов.
В конце встречи было предложено реализовать совместные проекты в области экономики, международных отношений, лингвистики, науки и технологий, организовать программы обмена преподавателями и студентами.
Следует отметить, что Даляньский технологический университет, основанный в 1949 году, занимает 448-е место в рейтинге лучших университетов мира QS.