https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1320c13a33ffa391ff9d2167a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) Dalian Texnologiya Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov, Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin direktoru Mais Süleymanov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Rauf Həsənov, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Laçın Abışlı, elmi işlər üzrə dekan müavini Qalib Qafarlı, Dalian Texnologiya Universitetinin CIS Tədqiqat Mərkəzinin direktoru Guo Shuhong, Marksizm İnstitutunun əməkdaşı Dıao Xıuhua və İqtisadiyyat bölməsinin müdir müavini Chen Zhen iştirak ediblər.
Görüş zamanı hər iki universitet arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Qonaqlara BDU-nun tarixi, strukturu, tədris və elmi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Daha sonra Dalian Texnologiya Universitetinin nümayəndələri beynəlxalq əlaqələr sahəsindəki təcrübələrini bölüşüblər. Tərəflər tədris proqramlarının hazırlanması, elmi tədqiqatlar və beynəlxalq layihələr üzrə əməkdaşlığın və təcrübə mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıblar. Görüşün sonunda iqtisadiyyat, beynəlxalq münasibətlər, dilçilik və elm-texnologiya sahələrində ortaq layihələrin həyata keçirilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının təşkili təklif olunub.
Qeyd edək ki, 1949-cu ildə təsis olunmuş Dalian Texnologiya Universiteti Çin Xalq Respublikasının aparıcı təhsil müəssisələrindən biridir. O, QS Dünya universitetləri reytinqində 448-ci yerdə qərarlaşıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_1320c13a33ffa391ff9d2167a_o.jpg
Baku State University (BSU) hosted a meeting with a delegation from Dalian University of Technology, People's Republic of China.
The meeting was attended by BSU Vice-Rector Shahin Panakhov; Director of the Center for Organization of Scientific Activity and Innovations, Mais Suleymanov; Head of the Department of International Relations, Rauf Hasanov; Dean of the Faculty of International Relations and Economics, Lachin Abyshly; Deputy Dean, Galib Gafarly; Director of the GIS Research Center of Dalian University of Technology, Guo Shuhong; Associate Professor at the Institute of Marxism, Diao Huhua; and Deputy Head of the Department of Economics, Jhen Zhen.
The sides discussed potential areas of cooperation between the two universities. The guests were provided with detailed information about the history, structure, academic and research activities of BSU. In turn, representatives of Dalian University of Technology shared their experiences in the field of international relations.
Both parties emphasized the importance of collaboration and knowledge exchange in the development of educational programs, scientific research, and international projects.
At the conclusion of the meeting, proposals were made to implement joint initiatives in economics, international relations, linguistics, science, and technology, as well as to organize student and faculty exchange programs.
Dalian University of Technology, established in 1949, is ranked 448th in the QS World University Rankings.