https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_93581943f7dc343afc76b5841_o.jpg
Qarabağ Dirçəliş Fondu 31 dekabr 2024-cü il tarixinə Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına (MHBS) uyğun hazırlanmış maliyyə hesabatlarını və müstəqil auditor “PwC Azərbaycan” şirkətinin müvafiq dövr üzrə apardığı audit yoxlamalarına dair hesabatını (rəyini) dərc edib.
Fondun maliyyə hesabatları 31 dekabr 2024-cü il tarixinə maliyyə vəziyyəti haqqında hesabat, həmin tarixdə başa çatmış il üzrə mənfəət və ya zərər və sair məcmu gəlir haqqında hesabat, kapitalda dəyişikliklər haqqında hesabat və pul vəsaitlərinin hərəkəti haqqında hesabatı əhatə edir.
Fondun Müşahidə Şurasının müvafiq qərarı ilə kənar auditor təyin edilən “PwC Azərbaycan” şirkəti tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fondunun 2024-cü il 31 dekabr tarixinə maliyyə hesabatına dair verilən rəydə qeyd olunub: “Bizim fikrimizcə, hazırkı maliyyə hesabatları bütün əhəmiyyətli aspektlər baxımından “Qarabağ Dirçəliş Fondu”nun (“Fond”) 31 dekabr 2024-cü il tarixinə maliyyə vəziyyətini və həmin tarixdə başa çatmış il üzrə maliyyə nəticələrini və pul vəsaitlərinin hərəkətini Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına uyğun olaraq düzgün əks etdirir”.
Qeyd edilməlidir ki, Müşahidə Şurasının digər müvafiq qərarı ilə auditorun rəyi qəbul edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, 2024-cü il ərzində Qarabağ Dirçəliş Fonduna ümumilikdə 80,286,899 AZN ianə olunub.
Eyni zamanda qeyd olunmalıdır ki, Fond sərbəst vəsaitin bir qismini qiymətli kağızlara yerləşdirməklə 2024-cü il ərzində 74,579,021 AZN maliyyə (investisiya) gəliri əldə edib.
Əldə edilən maliyyə gəlirləri keçən ilin göstəriciləri ilə müqayisədə 58% artıb. Nəticədə, maliyyə gəlirlərinin Fondun il üzrə ümumi gəlirlərində payı 18.60%-dən 48.16%-ə qədər yüksəlib.
Bununla da, 31 dekabr 2024-cü il tarixinə Fondun cəmi aktivlərinin həcmi 9.5% və ya 140,7 milyon manat artaraq 1,617,812,902 AZN-ə çatıb.
Eyni zamanda qeyd olunmalıdır ki, 2024-cü il üçün Fondun mənfəət vergisi 14,596,022 AZN təşkil edib ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 5,198,877 AZN (55.32% ) çoxdur.
Fondun hesabatları və auditorun rəyi ilə Fondun rəsmi saytında Azərbaycan və ingilis dillərində tanış olmaq olar.
Azərbaycan dilində: https://qdf.gov.az/media/files/article/255/MHBS-uygun-Maliyye-Hesabatlari-ve-Musteqil-Auditorun-Hesabati-2024.pdf
İngilis dilində: https://qdf.gov.az/media/files/article/255/IFRS-Financial-Statements-and-Independent-Auditor-s-Report-2024.pdf
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 4 yanvar 2021-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılan Qarabağ Dirçəliş Fondunun Nizamnaməsinə əsasən, Fond öz fəaliyyətində və idarəetmədə mütərəqqi korporativ idarəetmə standartlarını tətbiq edir. Bu standartlara uyğun olaraq, Fondun kənar auditorunu təyin etmək və audit hesabatını qəbul etmək Müşahidə Şurasının əsas vəzifələrindən biridir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_93581943f7dc343afc76b5841_o.jpg
The Karabakh Revival Fund has published its financial statements prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS) as of December 31, 2024, as well as the audit report (opinion) of the independent auditor PwC Azerbaijan regarding the audit conducted for the relevant period.
The Fund’s financial statements include the statement of financial position as of December 31, 2024, the statement of profit or loss and other comprehensive income for the year ended on that date, the statement of changes in equity, and the statement of cash flows.
In the opinion provided by PwC Azerbaijan, the independent auditor appointed by the decision of the Supervisory Board of the Fund, regarding the financial statements of the Karabakh Revival Fund as of December 31, 2024, it was noted: “In our opinion, the financial statements present fairly, in all material respects, the financial position of Karabakh Revival Fund (the Fund) as of December 31, 2024, and the Fund’s financial performance and cash flows for the year then ended in accordance with IFRS Accounting Standards.”
It should be noted that the auditor’s opinion was accepted by a relevant decision of the Supervisory Board.
For information, it should be noted that a total of 80,286,899 AZN in donations was received by the Karabakh Revival Fund in 2024.
At the same time, it should be noted that by placing a portion of its free funds in securities, the Fund earned 74,579,021 AZN in financial (investment) income during 2024.
The financial income obtained increased by 58% compared to the previous year. As a result, the share of financial income in the Fund’s total annual income increased from 18.60% to 48.16%.
Thus, as of December 31, 2024, the total assets of the Fund increased by 9.5% or 140.7 million AZN, reaching 1,617,812,902 AZN.
At the same time, it should be noted that the Fund’s profit tax for 2024 amounted to 14,596,022 AZN, which is 5,198,877 AZN (55.32%) more compared to 2023.
The Fund’s financial statements and the auditor’s opinion are available on the Fund’s official website in both Azerbaijani and English.
In Azerbaijani: https://qdf.gov.az/media/files/article/255/MHBS-uygun-Maliyye-Hesabatlari-ve-Musteqil-Auditorun-Hesabati-2024.pdf
It should be recalled that according to the Charter of the Karabakh Revival Fund, which was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Ilham Aliyev dated January 4, 2021, the Fund applies progressive corporate governance standards in its operations and management. In accordance with these standards, appointing an external auditor and approving the audit report are among the main responsibilities of the Supervisory Board.