https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_993cfb8bdf46a8d7fdd783012_o.jpg
Mərkəzin açılışında BDU rəhbərliyi, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Milli Məclisin, Universitetin İctimai Nəzarət Şurasının nümayəndələri, professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən rektor Elçin Babayev qeyd edib ki, bu gün 106 yaşını qeyd edən Bakı Dövlət Universitetinin inkişafında növbəti səhifə açılır: “BDU yeni tədris ilinə öz zəngin ənənələrini qoruyaraq, beynəlxalq reytinqlərdə daha da irəliləyərək başlayır. Öz keçmişinə xüsusi hörmətlə yanaşır və eyni zamanda, strateji inkişafına uyğun olaraq gələcəyə daha böyük planlarla addımlayır. Bu gün açılışı olan Tələbə İnkişaf Mərkəzi tələbələrin şəbəkələşməsinə, onların inkişafına, problemlərin müzakirəsinə və həllinə şərait yaradacaq. Mərkəz BDU tələbələrinin elm və təhsil sahəsində uğurlarını artırmaqla yanaşı, sosial həyatlarını daha yaxşı təşkil etmələrinə şərait yaradacaq”.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, BDU-da infrastrukturun yenilənməsi istiqamətində çoxsaylı layihələr nəzərdə tutulur: “Qarşıdan gələn illərdə bunun şahidi olacağıq. Ərazimizdə artıq bir neçə belə məkan fəaliyyət göstərir. Onların siyahısında COP29 çərçivəsində açılmış “Ekoməkan”ı, “Tələbə məkanı”nı, “Ekoenerji məntəqəsi” və digərlərini qeyd etmək istərdim.
Vətənimiz Azərbaycan üçün kadr hazırlığı hər bir ali təhsil müəssisəsinin başlıca vəzifəsidir. Biz bu vəzifəni vicdanla və yüksək keyfiyyətlə yerinə yetirməklə gələcəyimizin inkişafına xüsusi töhfə vermiş oluruq”.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_993cfb8bdf46a8d7fdd783012_o.jpg
Выступая на открытии центра, ректор Эльчин Бабаев отметил, что сегодня открывается новая страница в развитии Бакинского государственного университета, отмечающего своё 106-летие: «БГУ начинает новый учебный год, сохраняя свои богатые традиции и продолжая укрепляться в международных рейтингах. Он с особым уважением относится к своему прошлому и в то же время шагает в будущее с большими планами в соответствии со своим стратегическим развитием. Открывшийся сегодня Центр развития студентов создаст студентам условия для общения, развития, обсуждения и решения проблем. Центр не только увеличит успехи студентов БГУ в науке и образовании, но и создаст условия для более эффективной организации их социальной».
Ректор отметил, что в БГУ запланировано множество проектов по обновлению инфраструктуры: «Мы станем свидетелями этого в ближайшие годы. Несколько таких площадок уже действуют на территории вуза. Особо хочу отметить открытую в рамках COP29 «Экопространство», «Студенческое пространство», «Экоэнергетическую станцию» и другие. Подготовка кадров для нашей родины, Азербайджана, – главная задача каждого высшего учебного заведения. Выполняя эту задачу добросовестно и качественно, мы вносим особый вклад в развитие нашего будущего».