Sahibə Qafarova: Yalnız milli səylərlə deyil, beynəlxalq səviyyədə davamlı və əlaqələndirilmiş fəaliyyətlə tərəqqi mümkündür
Sahibə Qafarova: Yalnız milli səylərlə deyil, beynəlxalq səviyyədə davamlı və əlaqələndirilmiş fəaliyyətlə tərəqqi mümkündür Sahibə Qafarova: Yalnız milli səylərlə deyil, beynəlxalq səviyyədə davamlı və əlaqələndirilmiş fəaliyyətlə tərəqqi mümkündür
Gender bərabərliyi və qadınların səlahiyyətləndirilməsi haqlı olaraq Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən biri kimi müəyyən edilib. Bu məqsədlər yalnız arzuolunan deyil, həm də daha ədalətli dünyanın qurulması və gələcək nəsillər üçün daha yaxşı gələcəyin təmin olunması baxımından zəruridir.
Bu fikirləri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Əbu-Dabidə keçirilən Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının Qadın Parlament Forumunun 2-ci sessiyasında çıxışı zamanı səsləndirib. Azərbaycan parlamentinin spikeri, ciddi çağırışların hələ də mövcud olduğunu vurğulayaraq, bildirib ki, bu çağırışların hər hansı bir ölkə və ya regionla məhdudlaşmır, qlobal xarakter daşıyır. Ona görə də bu istiqamətdə tərəqqi yalnız milli səylərlə deyil, beynəlxalq səviyyədə davamlı və əlaqələndirilmiş fəaliyyətlə mümkündür.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, ilk növbədə real və davamlı irəliləyiş cəmiyyətdə mövcud olan düşüncə tərzinin dəyişdirilməsindən asılıdır. Qadın və kişilərin mahiyyət etibarilə bərabər olması prinsipi cəmiyyətin əsas dəyəri kimi möhkəmləndirilməlidir. Digər tərəfdən qadınların ictimai həyatda və qərar qəbuletmə proseslərində tam və bərabər iştirakı olmadan güclü, firavan və dayanıqlı cəmiyyət qurmaq mümkün deyil. Onun sözlərinə görə, cəmiyyətin yarısının hüquq və potensialını nəzərə almayan hər hansı təşəbbüs qaçılmaz olaraq dayanıqsızdır.

Сагиба Гафарова: прогресс возможен не одними усилиями на национальных уровнях, но также через последовательную и скоординированную деятельность на международном уровне
Сагиба Гафарова: прогресс возможен не одними усилиями на национальных уровнях, но также через последовательную и скоординированную деятельность на международном уровне Сагиба Гафарова: прогресс возможен не одними усилиями на национальных уровнях, но также через последовательную и скоординированную деятельность на международном уровне
Гендерное равенство и расширение прав и возможностей женщин по праву приняты в качестве одной из Целей Устойчивого Развития. Эти цели не только желательны, но и необходимы для построения более справедливого мира и обеспечения лучшего будущего для грядущих поколений.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова высказала эти мысли в своём выступлении на прошедшей в Абу-Даби 2-й сессии Женского Парламентского Форума Парламентской Ассамблеи Средиземноморья. Упомянув продолжающееся, тем не менее, наличие серьёзных вызовов, спикер Милли Меджлиса подчеркнула, что эти вызовы не ограничены какой-либо одной страной или регионом, но носят глобальный характер. Поэтому прогресс возможен не только за счёт национальных усилий, но и благодаря устойчивой и скоординированной деятельности на международном уровне.
Как отметила спикер Сагиба Гафарова, реальный и устойчивый прогресс в первую очередь зависит от изменения существующего в обществе стиля мышления. В качестве основополагающей ценности общества должен быть сформирован и закреплён принцип равенства женщин и мужчин по существу. С другой стороны, невозможно построить сильное, процветающее и устойчивое общество без полного и равноправного участия женщин во всех сферах общественной жизни и процессов принятия решений. По её словам, неизбежно неустойчивой является любая инициатива, не учитывающая права и потенциал половины общества.