https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_4427508e8330f77fe489bf2d8_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Oman Sultanlığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər naziri Bədr əl-Busaidi ilə görüşüb.
Görüşdə xarici işlər naziri Bədr əl-Busaidi parlamentlər arasında münasibətlərin ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrə müsbət təsirini qeyd edərək, bu mənada Milli Məclis sədrinin səfərinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
O, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, turizm və biznes sahələrində əməkdaşlıq istiqamətində böyük potensialın mövcud olduğunu bildirib. Bu sahələr üzrə əlaqələrin daha da genişlənməsinə parlamentlərin mühüm töhfə verə biləcəyini söyləyib.
Nazir, Azərbaycanın strateji coğrafi mövqeyinin logistika və nəqliyyat sahələrində geniş imkanlar yaratdığını, Omanın isə əsas beynəlxalq nəqliyyat yollarının kəsişməsində yerləşməsinin birgə əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Spiker Sahibə Qafarova görüşdə Azərbaycan ilə Oman arasında mövcud münasibətlərin möhkəm əsaslara söykəndiyini və bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş perspektivlərin olduğunu diqqətə çatdırıb.
O, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkə arasında əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini, Oman Sultanlığının Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin təmin olunması ilə bağlı qəbul edilən sənədlərdə ölkəmizə daim dəstək göstərildiyini vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycanın Oman Sultanlığında səfirliyinin açılmasının ikitərəfli münasibətlərin daha yüksək səviyyəyə qaldırılmasına imkanlar yaratdığı qeyd edilib. İki ölkənin Xarici İşlər və İqtisadiyyat nazirlikləri arasında təmasların əhəmiyyəti də diqqətə çatdırılıb.
Sahibə Qafarova qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın yüksək qiymətləndirildiyini, parlament diplomatiyası vasitəsilə qarşılıqlı dəstəyin davamlılığının təmin edilməsi istiqamətində ardıcıl səylərin göstərildiyini bildirib. Qeyd olunub ki, 2023-cü ilin yanvarında iki ölkənin spikerləri arasında baş tutan ilk görüşdən sonra parlamentlərarası əməkdaşlıq əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib, müxtəlif səfər və tədbirlər çərçivəsində qarşılıqlı görüşlər keçirilib.
Tərəflər həyata keçirilən qarşılıqlı təmasların ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verdiyini qeyd ediblər.
Spiker Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, Azərbaycan və Oman sülhpərvər dövlətlərdir və sabitliyin qorunmasına və qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafına xüsusi önəm verirlər. Bu baxımdan iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafı həm məntiqli, həm də zəruri xarakter daşıyır.
Görüşdə humanitar əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə edilib. Bu çərçivədə Heydər Əliyev Fondunun Vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın bu ölkəyə səfərinin mədəni əlaqələrin, humanitar əməkdaşlığın müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb.
Söhbət zamanı regiondakı mövcud vəziyyət barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsindən sonra ölkəmizin təşəbbüsü ilə regionda sülh prosesinin başlandığı, xüsusilə Vaşinqton sammitindən sonra Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində mühüm irəliləyişlərin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Həmçinin regionda yeni nəqliyyat bağlantılarının yaradılması istiqamətində görülən işlərin regionda sabitliyə və əməkdaşlığa töhfə verəcəyi qeyd olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_4427508e8330f77fe489bf2d8_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках официального визита в Султанат Оман встретилась с министром иностранных дел страны Бадром аль-Бусаиди.
Министр иностранных дел Бадр аль-Бусаиди отметил на встрече благотворное влияние отношений между парламентами на связи наших стран и народов, подчеркнув в этой связи особую значимость визита спикера Милли Меджлиса.
Он отметил наличие значительного потенциала для сотрудничества наших стран в политической, экономической, туристической и деловой сферах. По его словам, парламенты могут внести важный вклад в дальнейшее расширение связей по этим направлениям.
Как подчеркнул министр, стратегическое географическое положение Азербайджана предоставляет широкие возможности в сферах логистики и транспорта, в то время как расположение Омана на пересечении основных международных транспортных путей будет способствовать дальнейшему расширению сотрудничества.
Спикер Сагиба Гафарова сказала на встрече, что текущие отношения между Азербайджаном и Оманом опираются на прочную основу и что их дальнейшего развития имеет обширные перспективы.
Она отметила успешно продолжающееся сотрудничество двух стран в рамках международных организаций, упомянув неизменную поддержку Султаната Оман нашей стране при принятии документов, касающихся обеспечения территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
На встрече было сказано, что открытие посольства Азербайджана в Султанате Оман делает возможным перевести двусторонние отношения на более высокий уровень. Кроме того, обращалось внимание и на важность контактов между министерствами иностранных дел и экономики двух стран.
Сагиба Гафарова сообщила, что высоко ценится сотрудничество между законодательными органами и прилагаются последовательные усилия для обеспечения преемственности взаимной поддержки посредством парламентской дипломатии. Было отмечено, что после первой встречи между спикерами двух стран, состоявшейся в январе 2023 года, межпарламентское сотрудничество значительно расширилось, в рамках различных визитов и мероприятий проводились встречи.
Как заявили собеседники, поддерживаемые контакты способствуют ещё большему укреплению отношений между нашими странами.
Спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что Азербайджан и Оман – миролюбивые государства, придающие особое значение стабильности и сотрудничеству. В этом плане, прогресс взаимоотношений двух стран и логичен, и необходим по своей сути.
На встрече также обсуждались вопросы гуманитарного сотрудничества. В этом контексте было подчёркнуто, что визит вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в эту страну важен для обсуждения культурных связей и гуманитарного сотрудничества.
В беседе также состоялся обмен мнениями о текущей ситуации в регионе. Спикер Сагиба Гафарова заметила, что после освобождения азербайджанских территорий от оккупации по инициативе нашей страны в регионе был начат мирный процесс и, особенно после Вашингтонского Саммита, были достигнуты важные успехи в русле нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Было отмечено и то, что работа над созданием новых региональных транспортных связей будет способствовать стабильности и сотрудничеству в регионе.