https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_1fa764f1c09588277159a1caf_o.jpg
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiyanın İnsan İnkişafı üzrə regional direktoru xanım Fadia Saadahla görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanın Dünya Bankı ilə əlaqələrə və əməkdaşlığa hər zaman önəm verdiyini vurğuladı: “Səhiyyə sisteminin təkmilləşdirilməsi, xüsusilə də rəqəmsallaşmasının və insan kapitalının inkişaf etdirilməsi ölkəmiz üçün prioritet məsələdir. Bunu nəzərə alaraq, Dünya Bankı ilə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq ölkəmizdə qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin tətbiqi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir”.
Sonda Teymur Musayev bildirdi ki, son zamanlar Səhiyyə Nazirliyinin Dünya Bankının missiyaları ilə mütəmadi olaraq keçirilən görüşləri əməkdaşlığın inkişaf etməsinə təkan verir.
Səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Fadia Saadah təmsil etdiyi beynəlxalq təşkilatın Azərbaycan ilə səmərəli əməkdaşlığını vurğulayaraq, ölkəmizin səhiyyə sistemində aparılan islahatların dəstəkləndiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, ölkəmizə işgüzar səfərin məqsədi insan kapitalının inkişafı ilə bağlı “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın həyata keçirilməsində Dünya Bankının Azərbaycan hökumətinə göstərdiyi potensial dəstəyin müzakirə etməsidir.
Görüşdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri, eyni zamanda yeni birgə layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_1fa764f1c09588277159a1caf_o.jpg
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с находящейся с рабочим визитом в нашей стране региональным директором Всемирного банка по развитию человеческого капитала в Европе и Центральной Азии Фадией Саада.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что Азербайджан придает большое значение сотрудничеству со Всемирным банком: «Усовершенствование системы здравоохранения, особенно ее цифровизация и развитие человеческого капитала является приоритетным вопросом для нашей страны. И поэтому сотрудничество со Всемирным банком в различных сферах имеет особое значение с точки зрения применения передового международного опыта».
В завершение Теймур Мусаев отметил, что регулярные встречи Министерства здравоохранения с миссиями Всемирного банка придают мощный импульс укреплению сотрудничества.
Выразив благодарность за теплый прием и высокое гостеприимство, Фадия Саада подчеркнула плодотворное сотрудничество между Всемирным банком и Азербайджаном, а также выразила поддержку реформам, проводимым в системе здравоохранения нашей страны. По ее словам, целью визита в нашу страну является обсуждение потенциальной поддержки Всемирного банка правительству Азербайджана по развитию человеческого капитала и реализации «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы».
В ходе встреч были обсуждены текущее состояние и дальнейшие перспективы развития сотрудничества, а также новые возможности для реализации совместных проектов.