https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_c0b80a99d07ca033d0ed8ff18_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq fərmanı ilə təsdiq edilmiş səhiyyənin transformasiyası təşəbbüsü çərçivəsində və rəqəmsal sağlamlıq vasitələrinin tətbiqinin genişləndirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyənin İnformasiyalaşdırılması Mərkəzi tərəfindən Vahid Səhiyyə İnformasiya sisteminin “Elektron Epikriz” altsistemi hazırlanıb.
2023-cü ildən etibarən “Elektron Epikriz” səhiyyə işçiləri üçün əlçatandır və göstərilən tibbi xidmətlərin effektiv informasiya dəstəyi və keyfiyyətinin artırılması üçün nəzərdə tutulub. Sistem vətəndaşların xəstəlik tarixlərindən çıxarışların vahid elektron reyestrinin yaradılması, aparılması və saxlanılmasını təmin etməklə məlumat sorğuları əsasında fərdi tibbi məlumatların axtarışını və verilməsini standartlaşdırmağa imkan verir. Bu həmçinin tibb işçilərinin işini xeyli asanlaşdıracaq, rutin kağız işini avtomatlaşdıracaq və xəstəliklə bağlı retrospektiv məlumatların olmaması səbəbindən həkim səhvi ehtimalını minimuma endirəcək.
Elektron epikriz həkimin gücləndirilmiş elektron imzası ilə təsdiqlənir və tezliklə vətəndaşların “e-Səhiyyə” şəxsi kabinetində və mobil tətbiqində istifadəyə veriləcək. Çap edilmiş sənədin həqiqiliyini üzərindəki QR-kodu vasitəsilə yoxlamaq mümkündür.
Ölkənin səhiyyə praktikasına “Elektron epikriz” altsisteminin tətbiqi tibbi yardımın göstərilməsinin informasiya təminatının təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımdır. Rəqəmsal səhiyyənin vahid platformasına mərhələli keçid prosesində elektron epikriz tibbi məlumatların rəqəmsal ekosisteminin ayrılmaz hissəsinə çevriləcək. Həmin məlumatların əsasında rəqəmsal tibbi statistika, həkim qərarların qəbuluna dəstək sistemlərini qurmaq imkanı, o cümlədən süni intellekt texnologiyalarının istifadəsi və sənayedə idarəetmə qərarlarının həyata keçirilməsi üçün analitikanın qurulmasında mühüm rol oynayacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_c0b80a99d07ca033d0ed8ff18_o.jpg
В рамках инициативы трансформации здравоохранения, утвержденной соответствующим указом Президента Азербайджанской Республики, и с целью расширения применения инструментов цифрового здравоохранения Центром информатизации здравоохранения при Министерстве здравоохранения Азербайджана была разработана информационная система «Электронный эпикриз».
Начиная с 2023 года система «Электронный эпикриз» доступна для медицинских работников, и предназначена для обеспечения эффективной информационной поддержки и повышения качества предоставляемых медицинских услуг. Система позволяет создать, вести и хранить единый электронный реестр эпикризов из истории болезни граждан в цифровом формате, а также стандартизировать поиск и выдачу по информационным запросам персональных медицинских записей. Это также значительно облегчит работу медицинского персонала, автоматизируя рутинную бумажную работу и минимизирует вероятность врачебной ошибки вследствие отсутствия ретроспективных данных о заболевании.
Электронный эпикриз заверяется цифровой подписью врача, и вскоре будет доступен гражданам в их личном кабинете портала и мобильном приложении «e-Səhiyyə». Проверить подлинность распечатанного документа можно с помощью размещенного на бланке QR-кода.
Внедрение в практику здравоохранения страны системы «Электронный эпикриз» является важным шагом в совершенствовании информационного обеспечения оказания медицинской помощи. В процессе последовательного перехода на единую платформу цифрового здравоохранения система «Электронный эпикриз» станет неотъемлемой составляющей цифровой экосистемы медицинских данных, надлежащих обеспечить их доступность с возможностью построения на их основе цифровой медицинской статистики, систем поддержки принятия врачебных решений, включая применение технологий искусственного интеллекта и построения аналитики реализации управленческих решений в отрасли.