https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_6d9e0f8b959b04847fdd63cc8_o.jpg
Estoniyada parlamentinin (Riigikogu) Azərbaycanla parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupu Xocalı qətliamının 31-cü ildönümü ilə əlaqədar bəyanatla çıxış edib.
Bəyanatda bildirilib ki, deputat qrupu 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş, çoxlu sayda qadın, uşaq və qoca da daxil olmaqla 600-dən çox dinc sakinin qətlə yetirildiyi Xocalı qətliamını pisləyir və xalqımıza dərin hüznlə başsağlığı verir.
“Bu kütləvi qətliamı törədənlər məsuliyyətə cəlb olunmalıdırlar. Biz hesab edirik ki, regiondakı bütün dövlətlərin suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı hüququ var. Biz regionun yenidən qurulması səylərinə görə Azərbaycan Respublikasına ehtiramımızı bildirir, müxtəlif icmaları davamlı sülh və inteqrasiyaya nail olmaq üçün sıx əməkdaşlıq etməyə çağırırıq”, - deyə birgə bəyanatda nəzərə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, Riigikogu – Estoniyanın 101 deputatdan ibarət nümayəndələr və qanunvericilik məclisidir. Xalq Riigikogu üzvlərini dörd il müddətinə seçir.
Azərbaycanla parlamentlərarası əlaqələr üzrə parlament qrupunun sədri Sven Sester, sədr müavini Mixail Korbdur. Qrupa həmçinin İqor Kravçenko, Aadu Must, Heljo Piekhof, Erki Savisaar, Aivar Sõerd və Raivo Tamm daxildir. Riigikogu üzvləri parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupları vasitəsilə digər dövlətlərin parlamentləri ilə əlaqə saxlayır, xarici siyasət aparır, dövlətimizi dünyanın başqa ölkələrində təmsil edirlər.

The Estonia-Azerbaijan Parliamentary Group of the Riigikogu (Parliament of Estonia) released a statement on the 31st anniversary of the Khojaly massacre.
“We strongly condemn the Khojaly massacre on the night of 25–26 February 1992, when more than 600 innocent civilians, including many children, women and the elderly, were killed. The perpetrators of this mass murder must be brought to justice,” the members of the Parliamentary Friendship Group wrote in the joint statement and expresses deep condolences in this regard.
“We believe that that all countries of the region have the right to sovereignty and territorial integrity as well as inviolability of internationally recognized borders. We acknowledge the efforts of the Republic of Azerbaijan in the reconstruction of the region and call on the different communities to work closely together to achieve lasting peace and integration,” –says joint statement.
It should be noted that the Riigikoguis a single-chamber parliament of Estonia consisting of 101 deputies, who are elected  four years.
The Chairman of the Estonia-Azerbaijan Parliamentary Friendship Group is Sven Sester, Mihhail Korb is the Deputy Chairman, and Igor Kravtšenko, Aadu Must, Heljo Pikhof, Erki Savisaar, Aivar Sõerd and Raivo Tamm are members of the Parliamentary Friendship Group. Parliamentary friendship groups help the Members of the Riigikogu communicate with other national parliaments, carry out Estonia’s foreign policy, and promote our country around the world.