https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_34e4aed202f960842f48705db_o.jpg
Fevralın 27-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Rumıniya Deputatlar Palatasının sədri İon-Marçel Çolakunun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları Azərbaycan parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova bu səfərin iki ölkənin parlamentləri arasında əməkdaşlığın inkişafına, dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin 1992-ci ildə qurulduğunu xatırladaraq, Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini tanımış dünyada ikinci, Avropa İttifaqı ölkələri arasında isə ilk ölkə olduğunu qeyd edib.
Azərbaycan-Rumıniya dostluq münasibətlərinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində uğurla inkişaf etdiyini deyən Sahibə Qafarova, ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında səfirliklərin uğurlu fəaliyyətini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlər və görüşlər müstəsna rol oynayır. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rumınıyaya səfərlərini, o cümlədən 2022-ci il dekabrın 17-də baş tutmuş sonuncu işgüzar səfərini xüsusi qeyd edib. Spiker, həmçinin Rumıniya dövlət başçılarının ölkəmizə səfərlərini, xüsusən cari il fevral ayının 2-dən 3-dək Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannisin rəsmi səfərini xatırladıb. Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, bu qarşılıqlı səfərlər ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli fəal siyasi dialoqun mövcud olduğunu göstərir.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazası kifayət qədər zəngindir, həmçinin iqtisadiyyat, enerji sahəsində əlaqələrimiz yaxşı səviyyədədir. Ticarət dövriyyəmiz getdikcə artmaqdadır. Bununla yanaşı, müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş potensial var.
Azərbaycanla Rumıniyanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığından danışan Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu əməkdaşlığın, qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsi önəmlidir.
İki ölkənin mədəniyyət sahəsindəki əlaqələrini qeyd edən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Heydər Əliyev Fondunun Rumıniyadakı nümayəndəliyinin, bir sıra digər qurumların fəaliyyəti mədəni əlaqələrimizin inkişafına töhfə verir.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Azərbaycanın hələ 1918-ci ildə müsəlman Şərqində qadınlara səsvermə hüququ verən ilk ölkə olduğunu, həmçinin Azərbaycanın müsəlman Şəqrində ilk operanın, baletin və teatrın təşəkkül tapdığı ölkə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ölkələrimiz arasındakı münasibətlərdə parlamentlərin özünəməxsus yeri olduğunu deyən Milli Məclisin sədri bu gün parlamentlərimiz arasında səmərəli əməkdaşlığın qurulmasından məmnunluğunu ifadə edib. O, ötən dövr ərzində parlament sədrləri, dostluq qrupları səviyyəsində baş tutmuş qarşılıqlı səfərlərin, hər iki parlamentdə fəaliyyət göstərən dostluq qruplarının əhəmiyyətini qeyd edib.
Qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin inkişafındakı rolundan danışan Milli Məclisin sədri Rumıniya parlamentindəki dostluq qrupunun 2022-ci ilin aprelində Azərbaycana səfəri şərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinə səfər etdiklərini, həm ermənilər tərəfindən törədilmiş dağıntıların, həm də hazırda Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən geniş bərpa-quruculuq işlərinin şahidi olduqlarını qeyd edib.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova parlamentlərarası əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün parlament komitələri səviyyəsində əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində möhtəşəm Qələbəsi, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi barədə də danışıb. O, münaqişənin həlli ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul olunmuş və ərazilərimizin işğaldan azad edilməsini tələb edən qətnamələrin uzun müddət icra olunmadığını, nəhayət 2020-ci ildə Azərbaycanın öz gücünə həmin qətnamələrin icrasının təmin edildiyini bildirib.
Milli Məclisin sədri hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işləri, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması prosesi, barədə də məlumat verib. Spiker Azərbaycanın beynəlxalq hüququn 5 əsas prinsipi əsasında iki ölkə arasında sülh sazişinin imzalanmasını təklif etdiyini, lakin Ermənistanın danışıqlarda destruktiv mövqe göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycana rəsmi səfərə dəvətə görə təşəkkürünü bildirən Rumıniya Deputatlar Palatasının sədri İon-Marçel Çolaku qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında sıx əlaqələr mövcuddur və Azərbaycan Cənubi Qafqazda Rumıniyanın strateji tərəfdaşıdır.
Bu gün Prezident İlham Əliyevlə görüşü barədə təəssüratlarını bölüşən Deputatlar Palatasının sədri diqqətə çatdırıb ki, əgər o, Azərbaycanda yaşasaydı, Prezident İlham Əliyevin ən böyük dəstəkçilərindən olardı.
İon-Marçel Çolaku iki ölkə arasında parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı, bu sahədə dostluq qruplarının rolu, Rumıniya ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində həyata keçirilən birgə layihələrin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi barədə fikirlərini bölüşüb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmiz, prezidentimiz və xalqımız haqqında dediyi səmimi sözlərə görə İon-Marçel Çolakuya təşəkkürünü bildirib.
Söhbət zamanı hər iki parlament sədri beynəlxalq təşkilatlardakı nümayəndə heyətləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Görüşdə Milli Məclisin komitə sədri Musa Quliyev, Azərbaycan-Rumıniya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Azay Quliyev, qrupun üzvü Ağalar Vəliyev, Mili Məclis Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev, hər iki ölkənin səfirləri Hüseyn Nəcəfov, Vasile Soare və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_34e4aed202f960842f48705db_o.jpg
27-го февраля состоялась встреча председателя Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с прибывшей в Азербайджан делегацией во главе с президентом Палаты депутатов парламента Румынии Ионом-Марчелом Чолаку.
Сагиба Гафарова заявила гостям, что рада возможности приветствовать их в законодательном собрании Азербайджана и что, по её убеждению, их прибытие внесёт свою лепту в развитие сотрудничества между нашими парламентами и ещё большее укрепление уз нашей дружбы.
Дипломатические отношения с Румынией, вторым в мире и первым в Европейском Союзе государством, признавшим независимость Азербайджанской Республики, были установлены в 1992-м году, и с тех пор взаимоотношения с успехом развивались и достигли стадии стратегического партнёрства. Посольства двух государств тоже плодотворно трудятся на ниве продвижения двусторонних связей, продолжала Сагиба Гафарова.
Она также подчеркнула исключительное значение встречных визитов и бесед глав наших государств как движителя двусторонних связей, упомянув поездки в Румынию главы Азербайджана Ильхама Алиева – в том числе, особо отметив его последний по времени рабочий визит в эту страну 17-го декабря 2022-го года. Г-жа Гафарова коснулась и приездов в Азербайджан руководителей Румынии, например, официальный визит румынского президента Клауса Йоханниса 2-3-го февраля текущего года. Подобные встречные поездки являются показателем активного политического диалога на самом высоком уровне между нашими странами, во мнении лидера Милли Меджлиса.
В продолжение встречи была отмечена достаточная насыщенность двусторонней договорно-правовой базы и хорошее состояние взаимосвязей в энергосекторе. Что касается торговых оборотов, то они неуклонно повышаются и, наряду с этим, имеется значительный потенциал для расширения сотрудничества в самых разных областях.
В связи же с успешным сотрудничеством наших государств под эгидой международных организаций г-жа Гафарова подчеркнула необходимость продолжения – как этого взаимодействия, так и взаимной поддержки.
Двусторонние культурные связи подпитываются деятельностью румынского представительства Фонда Гейдара Алиева и усилиями ряда иных структур.
Было упомянуто предоставление Азербайджаном права голоса женщинам в далёком уже 1918-м году – впервые на мусульманском Востоке, кстати говоря – а также зарождение у нас же, опять-таки, впервые во всём этом пространстве, оперы, балета и театра.
Отметив, что межпарламентские связи занимают своё особое место в схеме межгосударственных отношений, спикер Милли Меджлиса с удовлетворением упомянула налаженное между двумя ассамблеями эффективное сотрудничество, также подчеркнув значение проведённых по сию пору встреч глав парламентов и групп дружбы и, кстати, и самой деятельности этих групп.
Говоря затем о роли взаимных визитов в деле развития взаимоотношений, глава азербайджанского парламента припомнила поездку членов группы дружбы парламента румынского, в их пребывание в нашей стране в апреле 2022-го года, на освобождённые от оккупантов земли, в культурную столицу Азербайджана – Шушу, как и то, что румынские гости тогда своими глазами видели и причинённые армянами разрушения, и ведущиеся нами в тех районах страны восстановительных работах.
Сагиба Гафарова в ходе беседы также затронула важность сотрудничества между парламентскими комитетами Азербайджана и Румынии в смысле дальнейшего продвижения межпарламентских связей.
Вслед за этим разговор перешёл на замечательную победу Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне, восстановление нашей страной целостности собственной территории, а также на исполнение самим Азербайджаном, собственными силами, в 2020-м году резолюций Совбеза ООН и прочих международных структур по былому конфликту – резолюций, которые требовали освобождения наших земель от оккупации, но долгие годы оставались просто на бумаге. Румынским парламентариям рассказали о текущей работе над возрождением ранее захваченных азербайджанских районов и о возвращении бывших вынужденных переселенцев в родные края – и о том, что Азербайджан предложил подписание мирного договора с опорой на пять основополагающих принципов международного права, в то время как Армения подходит к переговорам с деструктивных позиций.
Председатель Палаты депутатов парламента Румынии Ион-Марчел Чолаку поблагодарил за приглашение нанести официальный визит в Азербайджан, затронув далее тесные двусторонние связи и то, что Азербайджан – стратегический партнёр Румынии на Южном Кавказе.
Г-н Чолаку сообщил о своей сегодняшней встрече с Президентом Ильхамом Алиевым. Живи он в Азербайджане, заявил г-н Чолаку, он был бы самым истовым сторонником Ильхама Алиева.
Реплики г-на Чолаку касались развития межпарламентских связей, соответствующей роли групп дружбы, румыно-азербайджанских энергетических проектов и их вклада в энергетическую же безопасность Европы.
Сагиба Гафарова, в свою очередь, поблагодарила Иона-Марчела Чолаку за его добрые слова о нашей стране, её президенте и народе.
Собеседники также подчеркнули необходимость расширения взаимодействия между нашими делегациями в рамках международных организаций.
Среди присутствовавших на встрече были председатель комитета Милли Меджлиса Муса Гулиев, глава рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Румыния Азай Гулиев, члены этой группы, включая Агалара Велиева, руководитель Аппарата Милли Меджлиса Фарид Гаджиев, а также послы обеих стран – Гусейн Наджафов и Василе Соаре.