https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_bc28b15412dd40541eb996856_o.jpg
Reytinq 4362 ali təhsil müəssisəsinin məlumatları əsasında hazırlanıb. İlk 5 yeri Harvard Universiteti, Harvard Medical School, Tsinghua Universiteti, Stanford Universiteti, Çin Elmlər Akademiyası tutur.
UNEC bu reytinqdə dünya universitetləri sırasında 708-ci, Azərbaycanda isə 1-ci yerdə qərarlaşıb. Reytinqin hesablanması 3 kateqoriya üzrə aparılır: tədqiqat performansı (SCOPUS data bazası), innovasiyaya çıxış və cəmiyyətə təsir. UNEC tədqiqat performansı indiqatoru üzrə dünyada 399-cu yerdə, innovasiyaya çıxış üzrə 443-cü və cəmiyyətə təsir indiqatoru üzrə isə 249-cu sırada qərarlaşıb.
UNEC bir sıra sahə reytinqləri (subject ranking) üzrə də yüksək nəticələr göstərib. Sahə reytinqləri SCOPUS data bazasında elmi fəaliyyətin nəticələri əsasında hesablanıb. Sahələr üzrə reytinqə görə də UNEC ölkə universitetləri arasında liderdir. Digər ölkələr arasında isə “İqtisadiyyat, Ekonometriya və Maliyyə” sahəsi üzrə Şərqi Avropada 56 və dünyada 468, “Biznes, İdarəetmə və Mühasibatlıq” Şərqi Avropada 83, dünyada 696, “Ətraf mühitin elmləri” Şərqi Avropada 39, dünyada 339, “Enerji” Şərqi Avropada 74, dünyada 461, “Riyaziyyat” Şərqi Avropada 71, dünyada 473, “Sosial elmlər” Şərqi Avropada 140-cı, dünyada 759-cu yerdədir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_bc28b15412dd40541eb996856_o.jpg
Рейтинговой агентство SCimago (Scimago Institutions Rankings) обнародовал рейтинг университетов мира за 2022 год.
Рейтинг подготовлен на основе данных 4362 высших учебных заведений. Первые 5 места заняли Гарвардский университет, Гарвардская медицинская школа, университет Цинхуа, Стэндфорский университет, Китайская академия наук.
UNEC в этом рейтинге среди университетов мира на 708 месте, а в Азербайджане на 1 месте. Рейтинг определяется по 3 категориям: исследовательская деятельность (база данных SCOPUS), доступ к инновациям и влияние на общество. UNEC по исследовательской деятельности определился на 399 месте, по доступу к инновациям на 443 месте, по индикатору влияния на общество на 249 месте.
UNEC показал высокие результаты по ряду отраслевых рейтингов (subject ranking). Отраслевые рейтинги подсчитываются на основе результатов научной деятельности базы данных SCOPUS. По отраслевому рейтингу UNEC среди университетов страны является лидером. Среди других стран в сфере «Экономика, Эконометрия и Финансы» в Восточной Европе определился на 56, в мире на 468, «Бизнес, Управление и Бухгалтерия» в Восточной Европе на 83, в мире на 696, «Науки окружающей среды» в Восточной Европе на 39, в мире на 339, «Энергия» в Восточной Европе на 74, в мире на 461, «Математика» в Восточной Европе на 71, в мире на 473, «Социальные науки» в Восточной Европе на 140, в мире на 759.