Bu gün Avropa İttifaqının Azərbaycan nümayəndəliyi Beynəlxalq Qadınlar Gününü qeyd və Azərbaycanda qadınların əldə etdikləri uğurlar, bacarıqlar və gücü açıq etiraf etmək məqsədilə bir ay sürəcək kampaniyanın başlanmasını bəyan etmişdir. “Gənclik” ticarət mərkəzində ictimaiyyət üçün 15 mart tarixinədək nümayiş etdiriləcək interaktiv guşədə baş tutmuş tədbirin açılışında Avropa İttifaqının, həmçinin Avropa İttifaqına üzv ölkələrin Azərbaycan Respublikasında səfirləri və tanınmış Azərbaycan qadınları iştirak etmişdirlər.
“Bu kampaniyanın ismarışı qadın gücünü – qadının can atdığı və ümid etdiyi təşəbbüslərə nail olmaq gücünü açıq şəkildə etiraf etməkdir”, - deyə Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasında səfiri Petr Mixalko bildirmişdir. “Avropa İttifaqı Beynəlxalq Qadınlar Gününü “Avropa heyəti” qismində, kampaniyamızın siması kimi çıxış və müxtəlif sahələri təmsil edən 20-dən çox Azərbaycan qadını ilə birlikdə qeyd etməkdən qürur hissi keçirir. Məqsədimiz bütün nəsilləri şövqə gətirmək və qadını güclü edən cəhətlər mövzusunda müzakirələrin təşəbbüskarı olmaqdır. Avropa İttifaqı həyata keçirdiyi siyasət və proqramları vasitəsilə cəmiyyətin bütün sahələrində qadınların tam iştirak edə bilmələrinə, həmçinin qadınlar üçün təhsil və məşğulluq imkanlarının artırılmasına şərait yaratmaq məqsədinə qulluq edir”, - deyə səfir Mixalko əlavə etmişdir.
Avropa İttifaqının Azərbaycan nümayəndəliyinin keçirdiyi kampaniyanın simaları mədəniyyət, təhsil, idman, vətəndaş cəmiyyəti, işgüzar dünya, səhiyyə, həmçinin kişi hömranlığının təsbit olunduğu aviasiya və təhlükəsizlik sahələrində çalışan qadınları canlandırırlar.
Kampaniya zamanı “ASAN Radio” 100FM dalğasında yayımlanan “AvropadaASAN” silsilə verilişlərinin birinin qadınlara həsr edilməsi, universitetlərdə təqdimatların keçirilməsi, kampaniyanın simalarını ictimaiyyətə tanıdan reklam lövhələri, Avropa İttifaqının Azərbaycan nümayəndəliyinin və digərlərinin sosial şəbəkə səhifələrində yerləşdiriləcək uğur hekayələri və videolar daxil olmaqla müxtəlif tədbirlər baş tutacaq.
Gender bərabərliyinə təkan vermək üçün Avropa İttifaqı Azərbaycanda qadın və qızların təhsil və məşğulluq nailiyyətlərini artırmaq, bərabər imkan və hüquqlardan yararlanmaq istiqamətində maneə(lər) törədə bilən ümumi gender stereotiplərinin bəzilərinə qarşı qəti tədbirlər görmək məqsədilə bir sıra layihələri dəstəkləyib.
Avropa İttifaqının 2020-2025-ci illər üçün Gender Bərabərliyi Strategiyasında gender əsaslı zorakılığa son qoymaq, gender stereotiplərinin gerçəkliyini şübhəyə almaq, əmək bazarında gender əsaslı fərqləri daraltmaq, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində bərabər iştirakçılığa nail olmaq, əmək və pensiya haqqında gender əsaslı fərqləri aradan qaldırmaq, qərarvermə proseslərində və siyasətdə gender tarazlığını əldə etmək kimi bir sıra məqsədlər vardır.

The Delegation of the European Union to Azerbaijan today announced the start of a month-long campaign to mark International Women’s Day and to celebrate the success, abilities and power of women in Azerbaijan. The EU Ambassador, the Ambassadors of the EU Member States and prominent Azerbaijani women took part at the launch event at the Ganjlik Mall, where an interactive stand will be available for the public until 15 March.
“The message of this campaign is to celebrate the power of women – the power to achieve anything they aspire and dream about”, said Peter Michalko, Ambassador of the European Union to the Republic of Azerbaijan. “The EU is proud to celebrate International Women’s Day under “Team Europe” umbrella with more than 20 Azerbaijani women from various fields who are the “faces” of our campaign. Our aim is to inspire all generations and to initiate a discussion on what makes a woman powerful. Through its policies and programmes the EU aims to ensure women can participate fully in all areas of society and to increase opportunities in education and employment,” the EU Ambassador added.
The “faces” of the EU Delegation campaign feature women from the fields of Culture, Education, Sport, Civil Society, Business, Health as well as of mainly male dominated Aviation and Security.
During the campaign, a variety of activities will take place, including a dedicated radio programme on women as part of the AvropadaASAN radio programme series on ASAN Radio 100 FM; presentations at universities; billboards featuring the faces of the campaign; success stories and videos on the social media platforms of the EU Delegation and others.
To boost gender equality, the European Union has supported a number of projects in Azerbaijan that aim to improve the status of women and girls in education and employment; and also tackle some of the common gender stereotypes that may prevent access to equal opportunities and rights.
The new EU Gender Equality Strategy 2020 -2025 has a number key objectives such as ending gender-based violence; challenging gender stereotypes; closing gender gaps in the labour market; achieving equal participation across different sectors of the economy; addressing the gender pay and pension gaps; and achieving gender balance in decision-making and in politics.