https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_2f7e538b278e453e693166d40_o.jpg
Martın 1-də Müdafiə Nazirliyinin rəhbər heyəti Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun 105 illiyi ilə əlaqədar keçirilən tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdən əvvəl müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov hərbi institutun ərazisində yeni istifadəyə verilən idman kompleksində yaradılan şəraitlə tanış olub.
Müdafiə nazirinə məruzə edilib ki, kompleksdə kursantların fiziki hazırlığının daha da yaxşılaşdırılması, eləcə də idmanın bütün növü ilə məşğul olmaları üçün hər cür şərait yaradılıb.
Sonra hərbi institutun 105 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirdə institutun rektoru general-mayor Fizuli Salahov çıxış edərək institutun tarixi, əsas fəaliyyət istiqamətləri, eləcə də məzunların əldə etdikləri nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd olunub ki, institutun məzunlarının qəhrəmanlığı hər zaman yüksək qiymətləndirilib, ölkə rəhbərliyi tərəfindən onlardan 7 nəfəri "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı", 46 nəfəri "Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı" adına layiq görülüb, 43 nəfər məzun isə "general" ali hərbi rütbəsinə qədər yüksəlib.
Hərbi institutun zabit, kursant və professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə müdafiə naziri general-polkovnik Z.Həsənov çıxış edib.
Müdafiə naziri çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə orduda aparılan islahatlardan, peşəkar kadr hazırlığının əhəmiyyətindən, hərbi təhsil sahəsində görülən işlərdən danışıb. Ən qabaqcıl orduların müasir, yeni nəsil silah və hərbi texnikasının Azərbaycan Ordusunun arsenalına daxil edilməsinin birbaşa Ali Baş Komandanın şəxsi nəzarətində olduğu diqqətə çatdırılıb. Vahid mərkəzdən operativ idarəetmə sisteminin yaradılmasının, yüksək döyüş qabiliyyətinə malik yeni komando hərbi hissələrinin mövcudluğunun orduda davam edən islahatların nəticəsi olduğunu qeyd edən nazir ordu quruculuğunda daima yeni yanaşmaların, daha effektiv metod və üsulların, müasir hərbi innovasiyaların tətbiq edildiyini bildirib.
Vətən müharibəsində qazanılan qələbənin tarixi əhəmiyyətini diqqətə çatdıran nazir hərbi institutun yetirmələrinin də döyüşlərdə göstərdikləri qəhrəmanlıq və şücaət nümunələrinin Ali Baş Komandan tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
İnstitutda hərbi mütəxəssislərin hazırlıq proqramının Türkiyə Respublikasının Milli Müdafiə Universitetinin hərbi məktəblərində tətbiq olunan proqramlara uyğunlaşdırılmasının Azərbaycan Ordusunda peşəkar zabit kadrlarının hazırlanması istiqamətində atılan mühüm addımlardan biri olduğu qeyd edilib.
General-polkovnik Z.Həsənov kursantlara tədrisdə və gələcək xidmətlərində uğurlar arzulayıb, hərbi təhsil sisteminin daha keyfiyyətli və yüksək səviyyədə təşkili üçün aidiyyəti vəzifəli şəxslərə konkret tapşırıqlar verib.
Tədbirdən sonra müdafiə naziri kursantlarla birgə nahar edib, onların qayğıları ilə maraqlanıb və suallarını cavablandırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_2f7e538b278e453e693166d40_o.jpg
On March 1, the leadership of the Azerbaijan Defense Ministry attended the event on the occasion of the 105th anniversary of the Military Institute named after Heydar Aliyev.
Before the event, Defense Minister Colonel General Zakir Hasanov got acquainted with the conditions created in the newly commissioned sports complex in the territory of the military institute.
The Defense Minister was reported about all conditions created in the complex to further improve the physical training of cadets, as well as doing all sports.
Then the event dedicated to the 105th anniversary of the military institute was held.
At the beginning of the ceremony, the memory of National Leader Heydar Aliyev and Shehids, who sacrificed their lives for the sovereignty, independence and territorial integrity of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
Rector of the institute, Major General Fizuli Salahov gave detailed information about the history, and main activities of the institute, as well as the achievements of graduates.
It was noted that the heroism of the graduates of the institute has always been highly appreciated, seven of them were awarded the title of "Azerbaijan National Hero", 46 of them – "Hero of the Patriotic War", and 43 graduates were awarded the higher military rank of "General".
Defense Minister Colonel General Z. Hasanov spoke at the event held with the participation of officers, cadets and teaching staff of the military institute.
In his speech, the Minister of Defense spoke about the reforms carried out in the army under the command of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Mr. Ilham Aliyev, the importance of training of professional personnel and the work done in the field of military education. It was noted that the acceptance of modern, new generation weapons and military equipment of the most advanced armies into the armament of the Azerbaijan Army is under the personal supervision of the Supreme Commander-in-Chief. The Minister emphasized that the establishment of the center operational control system and the presence of new commando military units with high combat capability are the results of ongoing reforms in the army, he also noted that new approaches, more effective methods, and modern military innovations are being applied in army development.
The Minister noted the historical significance of the victory gained in the Patriotic War, and emphasized that the Supreme Commander-in-Chief highly appreciated the heroism and bravery shown by the graduates of the Military Institute in the battles.
It was noted that the adaptation of the training program of military specialists to the programs applied in the military schools of the National Defense University of the Republic of Türkiye is one of the important steps taken for training professional officers of the Azerbaijan Army.
Colonel General Z. Hasanov wished the cadets success in their studies and future services and gave specific instructions to relevant officials to organize a military education system at a better quality and high level.
After the event, Defense Minister had lunch with cadets, inquired about their concerns, and answered their questions.