https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_2f7e538b278e453e693166d40_o.jpg
Martın 1-də Müdafiə Nazirliyinin rəhbər heyəti Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun 105 illiyi ilə əlaqədar keçirilən tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdən əvvəl müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov hərbi institutun ərazisində yeni istifadəyə verilən idman kompleksində yaradılan şəraitlə tanış olub.
Müdafiə nazirinə məruzə edilib ki, kompleksdə kursantların fiziki hazırlığının daha da yaxşılaşdırılması, eləcə də idmanın bütün növü ilə məşğul olmaları üçün hər cür şərait yaradılıb.
Sonra hərbi institutun 105 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirdə institutun rektoru general-mayor Fizuli Salahov çıxış edərək institutun tarixi, əsas fəaliyyət istiqamətləri, eləcə də məzunların əldə etdikləri nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd olunub ki, institutun məzunlarının qəhrəmanlığı hər zaman yüksək qiymətləndirilib, ölkə rəhbərliyi tərəfindən onlardan 7 nəfəri "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı", 46 nəfəri "Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı" adına layiq görülüb, 43 nəfər məzun isə "general" ali hərbi rütbəsinə qədər yüksəlib.
Hərbi institutun zabit, kursant və professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə müdafiə naziri general-polkovnik Z.Həsənov çıxış edib.
Müdafiə naziri çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə orduda aparılan islahatlardan, peşəkar kadr hazırlığının əhəmiyyətindən, hərbi təhsil sahəsində görülən işlərdən danışıb. Ən qabaqcıl orduların müasir, yeni nəsil silah və hərbi texnikasının Azərbaycan Ordusunun arsenalına daxil edilməsinin birbaşa Ali Baş Komandanın şəxsi nəzarətində olduğu diqqətə çatdırılıb. Vahid mərkəzdən operativ idarəetmə sisteminin yaradılmasının, yüksək döyüş qabiliyyətinə malik yeni komando hərbi hissələrinin mövcudluğunun orduda davam edən islahatların nəticəsi olduğunu qeyd edən nazir ordu quruculuğunda daima yeni yanaşmaların, daha effektiv metod və üsulların, müasir hərbi innovasiyaların tətbiq edildiyini bildirib.
Vətən müharibəsində qazanılan qələbənin tarixi əhəmiyyətini diqqətə çatdıran nazir hərbi institutun yetirmələrinin də döyüşlərdə göstərdikləri qəhrəmanlıq və şücaət nümunələrinin Ali Baş Komandan tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
İnstitutda hərbi mütəxəssislərin hazırlıq proqramının Türkiyə Respublikasının Milli Müdafiə Universitetinin hərbi məktəblərində tətbiq olunan proqramlara uyğunlaşdırılmasının Azərbaycan Ordusunda peşəkar zabit kadrlarının hazırlanması istiqamətində atılan mühüm addımlardan biri olduğu qeyd edilib.
General-polkovnik Z.Həsənov kursantlara tədrisdə və gələcək xidmətlərində uğurlar arzulayıb, hərbi təhsil sisteminin daha keyfiyyətli və yüksək səviyyədə təşkili üçün aidiyyəti vəzifəli şəxslərə konkret tapşırıqlar verib.
Tədbirdən sonra müdafiə naziri kursantlarla birgə nahar edib, onların qayğıları ilə maraqlanıb və suallarını cavablandırıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_2f7e538b278e453e693166d40_o.jpg
1 марта руководящий состав Министерства обороны принял участие в мероприятии, посвященном 105-летию Военного института имени Гейдара Алиева.
Перед началом мероприятия министр обороны генерал-полковник Закир Гасанов ознакомился с условиями, созданными в новом спортивном комплексе на территории Военного института.
Министру обороны было доложено, что в комплексе созданы все условия для совершенствования физической подготовки курсантов и занятий всеми видами спорта.
Затем состоялось мероприятие, посвященное 105-летию Военного института.
Сначала минутой молчания была почтена память Общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь во имя суверенитета, независимости и территориальной целостности Азербайджана. Прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Выступивший на мероприятии ректор института генерал-майор Физули Салахов обстоятельно рассказал об истории, основных направлениях деятельности военно-учебного заведения и достижениях выпускников.
Было отмечено, что героизм, проявленный выпускниками института, всегда высоко ценился руководством страны. 7 выпускников были удостоены звания «Национальный Герой Азербайджана», 46 – звания «Герой Отечественной войны», 43 выпускника – высшего воинского звания «генерал».
Выступив на мероприятии с участием офицеров, курсантов и профессорско-преподавательского состава Военного института, министр обороны генерал-полковник З.Гасанов рассказал о реформах, проводимых в армии под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева, о важности профессиональной кадровой подготовки и работе в области военного образования. Было отмечено, что включение в арсенал Азербайджанской Армии современного вооружения и военной техники нового поколения ведущих армий мира находится под личным контролем Верховного Главнокомандующего. Отметив, что создание системы оперативного управления из единого центра, наличие новых воинских частей коммандос, обладающих высокой боеспособностью, является результатом продолжающихся реформ в армии, министр подчеркнул, что в армейском строительстве постоянно применяются новые подходы, более эффективные методы и приемы, современные военные инновации.
Отметив историческую значимость победы в Отечественной войне, министр подчеркнул, что образцы героизма и мужества, проявленные воспитанниками Военного института в боях, были высоко оценены Верховным Главнокомандующим.
Было отмечено, что адаптация программы подготовки военных специалистов в Институте к программам, применяемым в военных школах Национального университета обороны Турецкой Республики, является одним из важных шагов в направлении подготовки профессиональных офицерских кадров в Азербайджанской Армии.
Генерал-полковник З.Гасанов пожелал курсантам успехов в учебе и дальнейшей службе, дал конкретные поручения должностным лицам по организации системы военного образования на более качественном и высоком уровне.
После мероприятия министр обороны пообедал с курсантами, поинтересовался их нуждами и ответил на их вопросы.