https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_e50feaf84c566763dc12742da_o.jpg
DR.BƏXTİYAR MUSAYEV ümumi cərrahiyyə və qastroenterologiya sahəsində, o cümlədən qaraciyər, öd kisəsi və öd axarları, mədəaltı vəzi, qida borusu, mədə, nazik və yoğun bağırsaq, dalaq xəstəlikləri üzrə təcrübəli mütəxəssis olaraq qarın boşluğu üzvləri üzərində bütün növ açıq və laparoskopik əməliyyatları həyata keçirir.
Qeyd edək ki, Dr.Bəxtiyar Musayev 1982-ci ildə Azərbaycan Tibb Universitetinin müalicə-profilaktika fakültəsini bitirdikdən sonra 1982-1983-cü illərdə Bakı şəhəri 5 saylı klinik xəstəxanada cərrahiyyə üzrə inetnatura təhsilini almışdır. 2012-ci və 2017-ci illərdə ümumi cərrahiyyə üzrə təkmilləşmə kursu keçmişdir. 1990-cı ildə namizədlik, 2000-ci ildə isə Moskva şəhərində doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.
Bəxtiyar həkim 1984-1989-cu illərdə Respublika Elmlər Akademiyasının Elmi Tədqiqat Fiziologiya İnstitutu nəzdində akademik Böyükkişi Ağayevin təşəbbüsü ilə yaradılmış biliar sistemin fiziologiyası və cərrahiyyəsi üzrə akademik qrupun əvvəl kiçik, sonra isə böyük elmi işçisi vəzifəsində işləyib. 1989-2000-ci illərdə yeni yaradılmış ET Qastroenterologiya İnstitutunda öz işini davam etmişdir.
Eyni zamanda 1984-2018-ci illərdə 5 saylı kliniki xəstəxanada cərrah, o cümlədən 2000-2011-ci illərdə həmin xəstəxanada cərrahiyyə şöbəsinin müdiri vəzifəsində, 2004-2016-cı illərdə bir neçə özəl tibb müəssisəsində baş həkim vəzifəsində çalışıb. 2018-ci ildən etibarən Mərkəzi Gömrük Hospitalında ümumi cərrah və müalicə işləri üzrə rəis müavini, 2022-ci ilin dekabr ayından isə Gömrük Hospitalının Baş həkim vəzifəsini müvəqqətti icra edir.
Dr.Bəxtiyar Musayev daim öz üzərində çalışan cərrahdır, dünya tibb aləmində baş verən hadisələri izləyir, tibbin nailiyyətlərini öyrənir və işini müasir texnologiyalara əsaslanaraq qurur. B. Musayev öz işlədiyi dövrdə ölkəmizdə və xaricdə keçirilən onlarla konfrans, simpozium və konqreslərdə iştirak edir. O, 2019-cu ildə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində “Ərəb-Sağlamlıq-2019” tibb sərgisində, eyni ildə Türkiyənin İstanbul şəhərində Florence Nightingale Xəstəxanalar Qrupunda xəstəxana işinin təşkili, infeksion nəzarət sahəsində təcrübə mübadiləsi və qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində təkmilləşdirmə kursunda, Türkiyənin Antalya şəhərində “Dezinfeksiya, Antiseptika və sterilizasiya” üzrə praktiki kursda iştirak edib. Bəxtiyar həkim 50-dən yuxarı elmi məqalənin, 1 ixtiranın, 3 səmərələşdirici təklifin və 3 metodik tövsiyənin müəllifidir.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_e50feaf84c566763dc12742da_o.jpg
Доктор Бахтияр Мусаев, как опытный специалист в области общей хирургии и гастроэнтерологии, в том числе заболеваний печени, желчного пузыря и желчевыводящих путей, поджелудочной железы, пищевода, желудка, тонкой и толстой кишки, селезенки, выполняет все виды открытых и лапароскопические операции на органах брюшной полости.
Следует отметить, что доктор Бахтияр Мусаев в 1982 году окончил лечебно-профилактический факультет Азербайджанского Медицинского Университета, а в 1982-1983 годах прошел интернатуру по хирургии в Бакинской Клинической Больнице №5. В 2012 и 2017 годах прошел курс повышения квалификации по общей хирургии. В 1990 году защитил кандидатскую, а в 2000 году – докторскую диссертацию в Москве.
В 1984-1989 годах д-р Бахтияр работал младшим, а затем старшим научным сотрудником академической группы по физиологии и хирургии билиарной системы в Научно-Исследовательском Институте Физиологии при Академии Наук Республики, возглавляемой академиком Беюккиши Агаевым. В 1989-2000 годах продолжил свою работу в Научно-Исследовательском Институте Гастроэнтерологии.
При этом в 1984-2018 гг. работал хирургом , в 2000-2011 гг. заведующим отделения хирургии в Клинической Больнице № 5, в 2004-2016 гг занимал пост главного врача в нескольких частных медицинских учреждениях. С 2018 г. работает общим хирургом и является заместителем главврача Центрального Таможенного Госпиталя, с декабря 2022 года временно исполняет обязанности главного врача Центрального Таможенного Госпиталя.
Др.Бахтияр Мусаев – хирург, который работает над собой, следит за событиями, происходящими в мире медицины, изучает достижения медицины и строит свою работу на основе современных технологий.
Б. Мусаев за время своей работы участвовал в десятках конференций, симпозиумов и съездов, проведенных в нашей стране и за рубежом. В 2019 году участвовал в медицинской выставке «Arab-Health-2019» в Объединённых Арабских Эмиратах, в том же году прошел курс усовершенствования в рамках организации работы больницы, обмена опытом и взаимного сотрудничества в области инфекционного контроля в Группе больниц Флоренс Найтингейл в городе Стамбул Турции, а также практический курс по дезинфекции, антисептике и стерилизации в городе Анталия Турции. Доктор Бахтияр является автором более 50 научных статей, 1 изобретения, 3-х рационализаторских предложений и 3-x методических рекомендаций.