https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_6d90295a25aeaa3872a5c8aad_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin (QHPŞ) İkinci Konfransında və Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında bu gün keçirilən müzakirələrdə çıxış edib.
Azərbaycan parlament rəhbərindən əvvəl çıxış edən Ermənistan parlamentinin spikeri Alen Simonyan öz erməni xislətinə sadiq qalaraq, Azərbaycanın ünvanına böhtanlar səsləndirib. Lakin bu dəfə də onun həqiqətdən uzaq iddiaları layiqincə cavablandırılıb. Belə ki, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova öz çıxışında erməni spikerin yalanlarını ifşa edib.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışında deyib ki, Ermənistanın işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlı işğal olunmuş ərazilərdən məcburi köçkün və Ermənistandan qaçqın vəziyyətinə düşüb. İşğal illərində Ermənistan bütün şəhər və kəndlərimizi yerlə yeksan edib, Azərbaycanın bütün tarixi, mədəni və dini obyektlərini vandalizmə məruz qoyub. Sahibə Qafarova bildirib ki, Ermənistan işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərində olduğu kimi, əsrlər boyu indiki Ermənistanda yaşamış Qərbi azərbaycanlılara məxsus bütün tarixi və dini abidələri də məhv edib. Spiker bütün bunları monoetnik Ermənistan dövləti tərəfindən dözümsüzlük və nifrətin açıq nümayişi kimi dəyərləndirib.
Azərbaycan parlamentinin rəhbəri bildirib ki, işğal illərinin acı nəticələrinə baxmayaraq, 2020-ci ildə ərazilərinin işğaldan azad edilməsindən dərhal sonra, məhz Azərbaycan sülh gündəliyi və Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması təşəbbüsü ilə çıxış edib. O, diqqətə çatdırıb ki, bu gündəm beynəlxalq hüququn 5 prinsipinə əsaslanır. Buna baxmayaraq, Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyəti yalan məlumatlarla çaşdırmaqla yanaşı, öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmir və Azərbaycan ərazisinə qanunsuz şəkildə silah-sursatın, minaların daşınmasını, şəxsi heyətin rotasiyasını davam etdirir.
Özündən əvvəl çıxış etmiş Ermənistan parlamenti spikerinin səsləndirdiyi fikirlərə toxunan Sahibə Qafarova bu fikirləri Ermənistanın həyata keçirdiyi saxtakarlığın və təhrifinin növbəti təzahürü kimi qiymətləndirib.
Milli Məclisin spikeri Assambleyada müzakirəyə çıxarılmış dinc birgəyaşayış və inklüziv cəmiyyətlər kimi mühüm mövzuyla bağlı öz təcavüzkar, ayrı-seçkiliyə və dözümsüzlüyə köklənmiş siyasəti ilə tanınan dünyanın ən monoetnik ölkələrindən birinin nümayəndəsinin çıxış etməsindən təəssüfləndiyini diqqətə çatdırıb.
Erməni spikerin öz ölkəsində yaşayan milli azlıqları və guya onlara verilmiş hüquqları sadaladığını vurğulayan Sahibə Qafarova azərbaycanlıların əsrlər boyu məskunlaşdıqları indiki Ermənistandan bir neçə mərhələdə zorla qovulmasını, 1980-ci illərin sonunda baş vermiş sonuncu mərhələnin 300 mindən çox azərbaycanlının qovulması ilə nəticələndiyini qeyd etməməsinin təəccüb doğurduğunu bildirib.
İndiki Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların öz evlərinə qayıtmaq hüququnun olduğunu deyən spiker bu hüququn Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində və digər beynəlxalq aktlarda təsbit edildiyini vurğulayıb. Ermənistan həmin azərbaycanlıların təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz evlərinə qayıtmasına şərait yaratmalı və qayıtdıqdan sonra onların fərdi və kollektiv hüquqlarını təmin etməlidir.
Ermənistan nümayəndəsinin utanmadan ölkəsinin heç bir ölkəyə qarşı ərazi iddiasının olmadığı haqda fikir bildirməsinə toxunan Sahibə Qafarova Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın işğal altında saxladığını bir daha xatırladıb. Digər tərəfdən, Ermənistan 10 noyabr 2020-ci ildə imzalanmış Üçtərəfli Bəyanatı pozaraq, öz silahlı qüvvələrini Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində saxlamağa davam edir.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, erməni nümayəndə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin sayı ilə bağlı məqsədyönlü şəkildə yalan və uydurma rəqəmləri səsləndirməkdən çəkinməyib. Azərbaycan rəhbərliyi dəfələrlə bəyan edib ki, Azərbaycanın 25 minə yaxın erməni əsilli vətəndaşlarının hamısı digər vətəndaşlarımızla bərabər hüquqlardan istifadə edəcək. Azərbaycanın yaxşı tanınan multikultural və tolerant siyasəti və ənənələri buna əmin olmağa imkan verir.
Ermənistan parlamenti spikerinin Laçın yolunun guya “blokada” olunması ilə bağlı əsassız iddialarını tamamilə rədd edən Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Laçın yolu bütün mülki və humanitar nəqliyyat vasitələrinin maneəsiz keçidi üçün açıqdır və bu fakt ərazidə fəaliyyət göstərən müvafiq beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də təsdiq olunur.
Sahibə Qafarova Azərbaycanın öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etdiyini, eyni zamanda, öz vətəndaşlarının hüquqlarının həyata keçirilməsini və legitim tələblərinin yerinə yetirilməsini təmin etmək öhdəliyinə sadiq olduğunu vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_6d90295a25aeaa3872a5c8aad_o.jpg
Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, которая, как уже сообщалось, выступила на проведённых сегодня второй конференции Парламентской сети Движения Неприсоединения и 146-й ассамблее Межпарламентского Союза.
Говоривший до руководительницы азербайджанского парламента спикер парламента армянского Ален Симонян, верный своему армянскому нраву, сделал клеветнические заявления об Азербайджане. Однако на сей раз его далёкие от истины, скажем так, претензии получили достойный ответ: Сагиба Гафарова в своём выступлении разоблачила его лживые утверждения.
А именно, спикер Милли Меджлиса заявила, что армянская политика оккупации и этнических чисток сделала более миллиона азербайджанцев вынужденными переселенцами с наших ранее оккупированных территорий и беженцами из самой Армении, что за годы оккупации Армения уничтожила все наши города и сёла, а также подвергла вандализму всё наше историческое, культурное и религиозное наследие в тех частях Азербайджана. Более того, продолжала г-жа Гафарова, то же самое, что происходило на ранее оккупированных азербайджанских территориях, Армения учинила и над историческим и религиозным богатством западных азербайджанцев, веками проживавших в нынешней Армении. Всё это было неприкрытым проявлением нетерпимости и ненависти, испытываемых моноэтническим армянским государством, заметила Сагиба Гафарова.
Именно Азербайджан, невзирая на горькие итоги лет оккупации, незамедлительно же после освобождения собственных земель от оккупантов в 2020-м году поставил во главу угла основанную на пяти принципах международного права мирную повестку и выступил с инициативой нормализации азербайджано-армянских отношений, продолжала г-жа Гафарова. Несмотря на все эти усилия, Армения не только пытается сбить международное сообщество с толку своей дезинформацией, но и не выполняет принятые ею на себя обязательства и незаконным образом продолжает ввозить вооружения и боеприпасы (в том числе, мины) на азербайджанскую территорию и ротирует всё ещё находящийся здесь же свой военный персонал.
Высказанные спикером парламента Армении мысли Сагиба Гафарова расценила как очередной пример фальсификаций и искажений армянской стороны.
С сожалением говорила спикер Милли Меджлиса о словах представителя одной из самых моноэтнических стран мира, известной, сверх того, своим агрессивным, дискриминационным и нетерпимым подходом к таким важным темам, как мирное сосуществование и инклюзивные общества – то есть, темам, обсуждаемым на текущей ассамблее.
Г-н Симонян соизволил привести национальные меньшинства своей страны и привёл якобы предоставленные им права, но удивительно, говорила г-жа Гафарова, что азербайджанцы были силою и в несколько этапов выселены из нынешней Армении, где они жили столетиями. Последний этап этого изгнания пришёлся на конец 1980-х годов и привёл к устранению с территории этого государства более 300 тысяч азербайджанцев.
Изгнанные из нынешней Армении азербайджанцы имеют право вернуться в свои дома; это право закреплено во Всемирной декларации прав человека и других международных актах, подчеркнула г-жа Гафарова. Армении надлежит создать условия для безопасного и достойного возвращения азербайджанцев в свои дома и обеспечить их индивидуальные и коллективные права после возвращения, сказала Сагиба Гафарова.
Что до бессовестного высказывания представителя Армении об отсутствии у последней территориальных претензий к какой-либо стране, то Сагиба Гафарова вновь напомнила участникам съезда, что Армения почти 30 лет удерживала азербайджанские территории в оккупации. С другой стороны, Армения нарушает Трёхстороннее заявление от 10-го ноября 2020-го года, продолжая держать свои вооружённые силы на признанной международно таковой территории Азербайджана.
Армянский представитель не постеснялся озвучить намеренно ложные, сфабрикованные цифры о количестве проживающих в Карабахе армян. Между тем азербайджанское руководство неоднократно заявляло, что около 25 тысяч граждан Азербайджана армянского происхождения получат права, равные правам других наших сограждан, и залогом этому служат хорошо известные мультикультурная и толерантная политика и традиции Азербайджана.
Далее, категорически отвергнув необоснованные заявления спикера парламента Армении о “блокаде” Лачынской дороги, г-жа Гафарова сказала, что дорога эта открыта для беспрепятственного проезда всего гражданского и гуманитарного транспорта, что подтверждается и действующими на данной территории международными организациями.
Как подчеркнула Сагиба Гафарова, Азербайджан выполняет взятые на себя обязательства, а также остаётся привержен обязательствам по обеспечению прав своих граждан и выполнения их легитимных требований.