https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_2b2a76c28a75fbf02ecd12596_o.jpg
26-cı Avrasiya İqtisadi Zirvəsi çərçivəsində “Yeni nizamın təsirləri. Siyasiləşdirilmiş enerji təchizatı böhranı dəyişikliklərin xəbərçisidirmi?” movzusunda panel sessiya keçirilib
İstanbulda “Mərmərə Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfi”nin təşkilatçılığı ilə keçirilən 26-cı Avrasiya İqtisadi Zirvəsi çərçivəsində “Yeni nizamın təsirləri. Siyasiləşdirilmiş enerji təchizatı böhranı dəyişikliklərin xəbərçisidirmi?” movzusunda panel sessiyada energetika nazirinin müşaviri Zəminə Əliyeva da çıxış edib.
Çıxışda enerji və geosiyasətin bağlılığında enerji çatışmazlığı, enerji tədarükü sistemində pozulmalar, qiymətlərdəki volatillik, neft-qaz axınları xəritəsinin yenidən tərtib edilməsi yeni enerji nizamının göstəriciləri kimi qeyd edilib. Bildirilib ki, belə bir enerji düzənində prioritet məsələ enerji təhlükəsizliyidir. Neft-qaz resurslarından, onların təchizatçılarından asılılığa son qoyulması, təchizat boşluğunu qaza tələbatın azaldılması ilə kompensasiya cəhdləri dayanıqlı enerji təhlükəsizliyinə zəmanət vermir. Ona görə də yaşıl enerji layihələrinə investisiyalar artırılarkən neft-qaz sektorunda investisiya boşluğunun həlli də düşünülməlidir. Bir mənbədən asılılığın riskli olduğu, bu səbəbdən də təbii qaz və bərpa olunan enerjidən istifadənin vəhdətdə inkişafının gözlənilməz risklərdən sığortalanmağın qarantı ola biləcəyi vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan bu gün Avropanın enerji təchizatını şaxələndirən ölkədir: “Azərbaycan kritik dövrdə qısamüddətli missiyasını Türkiyə ilə enerji birliyinin nailiyyəti olan Cənub Qaz Dəhlizi sayəsində uğurla yerinə yetirib. İndiyə kimi TANAP və TAP vasitəsilə Türkiyə və Avropaya 43 mlrd. m3-ə yaxın qaz tədarük edilib”.
Bildirilib ki, ölkəmiz irəlidə xarici investorlarla birgə reallaşdırılan ümumi gücü 25 QVt-dan çox bərpa olunan enerji layihələri ilə Avropanı yaşıl enerji və yaşıl hidrogen ilə təchiz etməyi planlaşdırır. Bu məqsədlə gündəmdə olan əsas layihələr haqqında danışılıb və vurğulanıb ki, bunlar Azərbaycanın tərəfdaşlarının enerji və ekoloji təhlükəsizliklərinə töhfə verən uğurlu enerji siyasətinin daha bir təsdiqidir.

Panel session under the was held within the 26th Eurasian Economic Summit
Panel session under the was held within the 26th Eurasian Economic Summit Panel session under the was held within the 26th Eurasian Economic Summit
Panel session under the title of "Effects of the new order. Is the politicalized energy supply crisis a harbinger of change?” was held within the 26th Eurasian Economic Summit
Zamina Aliyeva, Adviser to the Minister of Energy, also spoke at the panel session under the title of "Effects of the new order. Is the politicalized energy supply crisis a harbinger of change?” within the 26th Eurasian Economic Summit, organized by Marmara Group Foundation for Strategic and Social Research in Istanbul.
In the speech, the lack of energy in the connection of energy and geopolitics, disruptions in the energy supply system, volatility in prices, redrawing of the map of oil and gas flows were noted as indicators of the new energy order. It was noted that the priority issue in such an energy order is energy security. An end to dependence on oil and gas resources and their suppliers, attempts to compensate for the supply gap by reducing the demand for gas do not guarantee sustainable energy security. Therefore, when increasing investments in green energy projects, it is necessary to consider the solution to the investment gap in the oil and gas sector. It was emphasized that dependence on a single source is risky, therefore, the combined development of the use of natural gas and renewable energy can be a guarantee of insurance against unforeseen risks.
It was noted that today Azerbaijan is a country that diversifies Europe's energy supply: “Azerbaijan has successfully fulfilled its short-term mission in a critical period thanks to the Southern Gas Corridor, which is the achievement of the energy union with Türkiye. Up to now, about 43 bcm of gas has been supplied to Turkey and Europe through TANAP and TAP.
It was noted that in the future, our country plans to supply Europe with green energy and green hydrogen with renewable energy projects with a total capacity of more than 25 GW jointly implemented with foreign investors. For this purpose, the main projects on the agenda were discussed and it was emphasized that they are another confirmation of the successful energy policy of Azerbaijan, which contributes to the energy and environmental safety of its partners.