https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_561443ec480ba6ab68fa38b1e_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov Özbəkistanın Sırdərya vilayətində olub və vilayətdə Azərbaycan diaspor təşkilatı olan Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əzizağa Bayramov arasında görüş keçirilib.
Görüşdə milli mədəniyyətimizin Özbəkistanda tanıdılması istiqamətində aparılan işlər, Sırdərya vilayəti üzrə də yerli diaspor təşkilatının fəaliyyəti, əməkdaşlıq məsələləri, habelə gələcək planlar barədə müzakirələr aparılıb.
2023-cü il “Heydər Əliyev ili” münasibəti ilə keçiriləcək birgə tədbirlər, Sırdərya vilayətində yerli azərbaycanlılar üçün Azərbaycan incəsənət ustalarının dostluq konsertinin təşkili məsələləri müzakirə edilib və razılıq əldə olunub.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi və dəstəyi ilə Azərbaycanın populyar «Xəzər» telekanalının “Ənənə boğçası” verilişi də Sırdərya vilayətində olub, toy mərasimində iştirak edərək Özbək toy ənənələrinə dair veriliş hazırlayıb.
Bundan başqa, sözügedən verilişin heyəti və Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təmsilçiləri vilayətdə yerli Azərbaycan ailələrinin qonağı olub, onlardan müsahibələr götürüb, çəkilişlər həyata keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_561443ec480ba6ab68fa38b1e_o.jpg
Директор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самир Аббасов посетил Сырдарьинскую область Узбекистана и здесь состоялась встреча с организацией Азербайджанской диаспоры, председателем Национального культурного центра Азербайджанской Республики Азизагой Байрамовым.
В ходе встречи были обсуждены проводимая работа в направлении популяризации нашей национальной культуры в Узбекистане, деятельность местной диаспорской организации в Сырдарьинской области, вопросы сотрудничества, а также планы на будущее.
Были обсуждены проводимые совместные мероприятия в связи с объявлением 2023 год «Годом Гейдара Алиева», организация дружеского концерта азербайджанских мастеров искусств для местных азербайджанцев в Сырдарьинской области и достигнута договоренность.
Следует отметить, что в рамках визита по проекту и поддержке Азербайджанского Культурного Центра коллектив передачи «Традиционный узелок» популярного телеканала Азербайджана «Хазар» также посетила Сырдарьинскую область, приняла участие в церемонии бракосочетания и подготовила программу о свадебных традициях Узбекистана.
Кроме того, съемочная группа указанной передачи и представители Азербайджанского Культурного Центра посетили местные азербайджанские семьи в области, взяли у них интервью и провели съёмки.