https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_7057d2eb69ab5a0688438fac3_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası, Azərbaycan Fond Bazarı İştirakçıları Assosiasiyası və Azərbaycan Fintex Assosiasiyası arasında “Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü il dönümü münasibəti ilə ağacəkmə tədbirləri üzrə əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu”u imzalanıb.
Layihə çərçivəsində 15 mart 2023-cü il tarixində Bakı şəhəri, Müşfiqabad qəsəbəsində yerləşən ərazidə ölkə banklarının iştirakı ilə müxtəlif ağaclar əkildi. Tədbirdə dövlət rəsmiləri, ölkə banklarının əməkdaşları və digər qonaqlar iştirak edib. Aksiya çərçivəsində ağacların əkilməsi ilə yanaşı, həmçinin damcılı suvarma sisteminin qurulması işləri də həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, memorandumun məqsədi, Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü il dönümü münasibətilə 2023-cü ildən başlayaraq 10 il ərzində hər il 100 000 ağac olmaqla, ümumilikdə 1 000 000 ağacın əkilməsi ilə əlaqədar müvafiq işlərin görülməsidir.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_7057d2eb69ab5a0688438fac3_o.jpg
Центральный банк Азербайджанской Республики, Министерство экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, Ассоциация банков Азербайджана, Ассоциация страховщиков Азербайджана, Ассоциация микрофинансирования Азербайджана, Ассоциация участников фондового рынка Азербайджана и Азербайджанская ассоциация Fintech подписали «Меморандум о взаимопонимании относительно сотрудничества по мероприятиям, связанным с посадкой деревьев по случаю 100-летия со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева».
В рамках проекта 15 марта 2023 года на территории, расположенной в поселке Мушфигабад города Баку, с участием сотрудников банков страны были посажены различные деревья. В мероприятии приняли участие государственные деятели, работники банков страны и другие гости. В рамках акции, наряду с посадкой деревьев, была также установлена система капельного орошения.
Следует отметить, что целью меморандума является проведение соответствующих работ, связанных с посадкой по случаю 100-летия со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева в общей сложности 1 000 000 деревьев из расчета 100 000 деревьев в год в течение 10 лет начиная с 2023 года.