İsveçrədəki soydaşlarımız Cenevrədəki erməni təxribatını sərt şəkildə pisləyib
İsveçrədəki soydaşlarımız Cenevrədəki erməni təxribatını sərt şəkildə pisləyib İsveçrədəki soydaşlarımız Cenevrədəki erməni təxribatını sərt şəkildə pisləyib
İsveçrədə yaşayan Azərbaycan icması erməni diasporunun Cenevrədəki Palexpo kitab sərgisində törətdiyi təxribatla bağlı təşkilatçılara rəsmi müraciət edib.
Məktubda bildirilib ki, Qarabağ iqtisadi rayonu Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisində yerləşir. Amma Cenevrənin Lozanna küçəsində yerləşən “Armenie Culture & Saveurs” mərkəzi kitab sərgisində bu ərazi haqqında qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikası” adı altında yolverilməz materiallar təbliğ edir. Bu səbəbdən Azərbaycan icması erməni diasporunun davam edən irqçi və separatçı təxribatlarına ən kəskin etirazını bildirir.
Nəzərə çatdırılıb ki, Azərbaycan 2020-ci ilin payızında BMT-nin 4 qətnaməsini yerinə yetirərək, Ermənistanla 44 gün davam edən müharibə ərzində Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayon üzərində öz suverenliyini bərpa edib: “Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini və ona bitişik 7 rayonunu zəbt etmək üçün Ermənistanın hərbi qüvvələrdən istifadə etdiyi, üstəlik, etnik təmizləmə apardığı və Dağlıq Qarabağda irqçi azlıq rejimi qurduğu hər kəsə məlum faktdır”.
İcmamız qeyd edib ki, çoxmillətli və multikultural İsveçrə azərbaycanlıların ikinci vətəninə çevrilib. Amma soydaşlarımız erməni icmasının Azərbaycana və onun ərazi bütövlüyünə qarşı artan gərgin və düşmən münasibətindən narahatdır: “Biz “Armenie Culture & Saveurs” mərkəzinin “Salon du Livre” kitab sərgisində  Azərbaycan dövləti əleyhinə təbliğat aparmasını və davam edən bu separatizmə hər cür dəstəyi qətiyyətlə pisləyirik”.
Qeyd edək ki, İsveçrə Azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurası erməni təxribatı ilə əlaqədar etiraz bəyanatı yayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_2c30f0f772dba60c25ad7cd30_o.jpg
The Azerbaijani community of Switzerland has made an official appeal to the organizers of Palexpo book fair regarding the provocative actions of Armenian diaspora.
“The centre “Armenie Culture & Saveurs” located in Geneva, Rue de Lozanne promotes materials about fake “Nagorno-Karabakh Republic” established on internationally recognized territory of Azerbaijan. As you may know, Azerbaijan implemented four UN resolutions in 2020 and re-established its sovereignty over Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions during 44 days with Armenia. It is well known fact that Armenia used military to seize Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions of Azerbaijan, and moreover, implemented ethnic cleansing and established minority racist regime in Nagorno-Karabakh. Today, multinational and multicultural Switzerland became our second home in Europe. However, we, Azerbaijani House in Switzerland express our sincere concerns regarding the rising tension and hostility of Armenian community towards Azerbaijan and its territorial integrity. Therefore, we strictly condemn actions of “Armenie Culture & Saveurs” for hosting anti-Azerbaijan events at book fair, and any support for continued separatism” - stated in the appeal.
It should be noted that the Coordinating Council of Azerbaijanis of Switzerland issued a protest statement regarding the Armenian provocation.