Avropa İttifaqı (Aİ) və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) sosial çətinliklərə innovativ biznes həlləri yaratmağa kömək etmək məqsədilə İdeyalaşdırma Təlim Düşərgəsinə başlayıb.
Təlim düşərgəsi Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları ilə iş layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib və Ağdam, Bakı, Biləsuvar, Gəncə, Goranbay, Göyçay, Qazax, Qusar, Lənkəran, Masallı, Mingəçevir, Neftçala, Şəki, Şəmkir və Zaqatala şəhərlərindən 70-ə qədər sosial sahibkarı, sosial yönümlü biznesi və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatını bir araya gətirib. Təlim düşərgəsinin iştirakçıları maliyyə toplama platformalarından tutmuş yerli inkişafla məşğul olan və həssas icmalarla işləyən VCT-lərə qədər müxtəlif fəaliyyət sahələrini təmsil edirlər. İdeyalaşdırma təlim düşərgəsinin əsas məqsədi yaradıcı düşüncəni təşviq etmək, eləcə də gəlir gətirən və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərində (DİM) əks olunmuş məsələlərin həllinə kömək edən innovativ biznes ideyaları yaratmaqdır.
İştirakçılar sosial sahibkarlıq sahəsində qlobal təcrübələr və sosial problemlərin həllinə yönələn bizneslərin qurulması barəsində öyrəniblər. Seminarlar layihənin daha öncə baş tutan Təlimçilərin Təlimi proqramını bitirmiş təlimçilər də daxil olmaqla, beynəlxalq və yerli ekspertlərdən ibarət multidissiplinar komanda tərəfindən aparılıb.
Təlim düşərgəsinin iştirakçıları sahibkarlıq yanaşması vasitəsilə sosial təsir yaratmaq istiqamətində biliklərini təkmilləşdirib, şəbəkələrini inkişaf etdirmək və DİM-lər istiqamətində birgə çalışmaq imkanı əldə ediblər.
Bu təlim düşərgəsindən seçilmiş ideyalar layihənin növbəti inkubasiya və akselerasiya proqramına vəsiqə qazanacaq və həmin mərhələdə ən yaxşı biznes planları müvafiq maliyyə dəstəyi ala biləcək.
İdeyalaşdırma düşərgəsi, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi və BMTİP-nin həyata keçirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi tərəfindən həyata keçirilir.

The European Union (EU) and United Nations Development Programme (UNDP) started the Ideation Bootcamp to help generate innovative business solutions to social challenges.
As part of an EU-funded project to support the civil society organisations, the programme brought together around 70 social entrepreneurs, socially oriented businesses, and civil society organizations from Aghdam, Baku, Bilasuvar, Ganja, Goranbay, Goychay, Qazakh, Qusar, Lankaran, Masallı, Mingachevir, Neftchala, Shamkir, Sheki, Yardimli və Zagatala cities. The bootcamp participants represent diverse backgrounds ranging from fund-raising platforms to CSOs engaged in local development and working with vulnerable communities. The primary goal of the ideation boot camp is to encourage creative thinking and generate innovative business ideas that bring income and help address challenges that are impeding the achievement of the Sustainable Development Goals (SDGs).
The participants learnt about global practices in social entrepreneurship, and how to design a viable business while tackling social issues. The workshops were delivered by a multidisciplinary team of international and local experts, including the master trainers who graduated from the project’s previous Training of Trainers programme.
The bootcamp participants improved their knowledge on generating social impact through an entrepreneurial approach and gained an opportunity to network and work collaboratively towards the SDGs.
Selected ideas out of this Ideation Bootcamp will be a part of the project’s upcoming incubation and acceleration programme in which the best business plans will receive financial support.
The Ideation Bootcamp is organised by the ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project, funded by the EU and implemented by UNDP. The project aims to support an increase in civil society organisations’ capacities to engage in policy-making processes, help local development, and promote social entrepreneurship in the country.