https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_cd5e751425e16395ab551afee_o.jpg
Rusya Federasiyası Dağıstan Respublikasının Mahaçqala şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan – Dağıstan: tarixin mərhələləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Dostluq Evində baş tutan tədbir Mahaçqala Azərbaycanlıları Milli-Mədəni Muxtariyyətinin və Dağıstanın Milli Siyasət və Dini İşlər üzrə Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilib.
Konfransda respublikanın və Dərbənd şəhərinin rəsmi şəxsləri, Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, Azərbaycan milli-mədəni muxtariyyətlərinin rəhbərləri və fəaları iştirak ediblər. Onların arasında Mahaçqala Azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Rakif Əzizov, Dərbənd Azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Telman Hacıəliyev, Dərbənd Azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədr müavini Fazil Nametov, Azərbaycan Dövlət Dram Teatrının direktoru Firdovsi Əsgərov, “Dərbənd şəhəri” şəhər Dairə Deputatlar Məclisinin sədri Həsən Mirzoyev, Dərbənd şəhər icra başçısının müavini Vidadi Zeynalov, Dərbənd rayonunun federal hakimi, Dağıstan Respublikası Ağsaqqallar Şurasının üzvü Salman Aşurov və “Dərbənd şəhəri” şəhər Dairə Deputatlar Məclisinin sədrinin köməkçisi Qəni Panayev olub.
Tədbirdə Dağıstanın milli məsələlər və dini işlər üzrə nazirinin birinci müavini Harun Davıdov, Dağıstan Respublikası Milli Məclisinin sədr müavini Kamil Davdiyev, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Mahaçqaladakı nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Liliana Maqomedova və başqaları çıxış edərək, Heydər Əliyevin SSRİ və Azərbaycanın tarixində, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiya arasında ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsində müstəsna rol oynadığını, onun misilsiz xidmətləri sayəsində Azərbaycanın güclü və çiçəklənən ölkələrdən birinə çevrildiyini vurğulayıblar. “Heydər Əliyev görkəmli şəxsiyyət, müdrik dövlət xadimi, yüksək liderlik keyfiyyətlərinə malik şəxsiyyət idi”, - deyə Harun Davıdov söyləyib.
Heydər Əliyevin zəngin intellektual və praktiki miras qoyub getdiyinə diqqət cəlb edilib. “Bu gün onun dövlətlər arasında zəngin intellektual və praktiki irsinə söykənərək, qarşılıqlı etimadın misli görünməmiş səviyyəsi əldə olunub, nazirlik və idarələrin mütəşəkkil iş ritmi müəyyən edilib. O, bir çox mühüm birgə işlərin təşəbbüskarı, hərəkətvericisi olub. 1998-ci ildə Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikası arasında dostluq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı təhlükəsizlik haqqında müqavilənin işlənib hazırlanmasına Heydər Əliyevin şəxsi töhfəsini qeyd etmək kifayətdir”, - deyə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Mahaçqaladakı nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Liliana Maqomedova bildirib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun adından konfrans iştirakçılarını salamlayan Komitənin şöbə müdirinin müavini Əli Baytalov tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə təşkilatçılara minnətdarlığını ifadə edib: “Hazırda əlaqələrimiz ən yüksək səviyyədədir, bunu hər iki tərəfdən dövlət nümayəndə heyətlərinin müntəzəm səfərləri sübut edir. Dağıstan və Azərbaycan xalqları arasında münasibətlərin tarixi çox dərinlərə gedib çıxır. Bizi tarixi, mədəni, mənəvi dəyərlər birləşdirir və bu əlaqələrin möhkəmlənməsində xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin böyük əməyi olub”.
Sonra Rusiya Elmlər Akademiyasının Uzaq Şərq Federal Araşdırmalar Mərkəzinin Tarix, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işçisi Əminə Xəlilova, Dağıstan Dövlət Universitetinin Milli tarix kafedrasının dosenti Almaz İsmayılova və digər alimlər Dağıstanla Azərbaycan arasında tarixi, mədəni və iqtisadi əlaqələrə dair məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbirin Dostluq Evinin qarşısındakı meydanda davam edən bədii hissəsində Azərbaycan Dövlət Dram Teatrının kollektivinin ifasında konsert proqramı təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_cd5e751425e16395ab551afee_o.jpg
В городе Махачкала Республики Дагестан Российской Федерации состоялась международная конференция на тему “Aзербайджан-Дагестан: вехи истории”, посвященная 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева.
Мероприятие, состоявшееся в Доме дружбы, было организовано Национально-культурной автономией азербайджанцев Махачкалы совместно с Министерством по национальной политике и делам религий Дагестана.
В конференции приняли участие официальные лица республики и города Дербент, представители Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, местной общественности, руководители и активисты азербайджанских национально-культурных автономий. Среди них находились председатель Национально-культурной автономии азербайджанцев Махачкалы Ракиф Азизов, председатель Национально-культурной автономии азербайджанцев Дербента Тельман Гаджиалиев, заместитель председателя Национально-культурной автономии азербайджанцев Дербента Фазиль Наметов, директор Азербайджанского государственного драматического театра Фирдовси Аскеров, председатель Собрания депутатов городского округа “город Дербент” Гасан Мирзоев, заместитель главы исполнительной власти города Дербент Видади Зейналов, федеральный судья Дербентского района, член Совета аксакалов Республики Дагестан Салман Ашуров и помощник председателя Собрания депутатов городского округа “город Дербент” Гани Панаев.
Выступившие на мероприятии первый заместитель министра по национальной политике и делам религий Дагестана Гарун Давыдов, заместитель председателя Народного Собрания Республики Дагестан Камил Давдиев, исполняющая обязанности представителя Министерства иностранных дел России в Махачкале Лилиана Магомедова и другие подчеркнули исключительную роль Гейдара Алиева в истории СССР и Азербайджана, укреплении двусторонних отношений между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией, отметили, что благодаря его неоценимым заслугам Азербайджан стал одной из могущественных и процветающих стран. “Гейдар Алиев – это выдающаяся личность, мудрый государственный деятель, человек с высокими лидерскими качествами», – сказал Гарун Давыдов.
Было подчеркнуто, что Гейдар Алиев оставил богатое интеллектуальное и практическое наследие. “Сегодня опираясь на его богатейшее интеллектуальное и практическое наследие между государствами, достигнут беспрецедентный уровень взаимного доверия, задан ритм слаженных работ министерств и ведомств. Он был инициатором, двигателем многих важных совместных начинаний. Достаточно отметить личный вклад Гейдара Алиева в разработку договора 1998 года о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой”, - сказала исполняющая обязанности представителя Министерства иностранных дел России в Махачкале Лилиана Магомедова.
Заместитель заведующего отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Али Байталов, поприветствовав участников конференции от имени председателя комитета Фуада Мурадова, выразил признательность за прекрасную организацию мероприятия: “На данный момент наши отношения находятся на высшем уровне, о чем свидетельствуют регулярные визиты государственных делегаций с обеих сторон. История отношений между дагестанским и азербайджанским народами уходит вглубь веков. Нас объединяют исторические, культурные, духовные ценности, и Гейдар Алиев внес непосредственный вклад в укрепление этих связей”.
Затем с докладами об исторических, культурных и экономических связях Дагестана и Азербайджана выступили научный сотрудник Института истории, археологии и этнографии Дальневосточного федерального исследовательского центра Российской академии наук Амина Халилова, доцент кафедры отечественной истории Дагестанского государственного университета Алмаз Исмаилова и другие ученые.
В художественной части мероприятия, продолжавшейся на площадке перед Домом дружбы, была представлена концертная программа в исполнении коллектива Азербайджанского государственного драматического театра.