https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_54781854d6184fe866c706e85_o.jpg
Müxtəlif sosial təşəbbüslərə hər zaman fəal dəstək göstərən Kapital Bank 8 may – Beynəlxalq Talassemiya Günü ərəfəsində Azərbaycan Talassemiya Federasiyası ilə birgə ənənəvi qanvermə aksiyası keçirib. “Bir qan, bir can” şüarı ilə keçirilən qanvermə aksiyası 3 və 5 may 2023-cü il tarixində bankın baş ofisində olub.
Mərkəzi Qan Bankı tərəfindən ezam olunan tibb briqadasının həkim-hematoloqları Kapital Bank-ın əməkdaşlarının sağlamlıq durumunu yoxladıqdan sonra onların aksiyada iştirak etmələrinə icazə verib. Ümumi olaraq 100 nəfərdən artıq əməkdaş könüllü olaraq aksiyaya qoşularaq qana ehtiyacı olan uşaqlara dəstək göstərib.
Qeyd edək ki, Hazırda Azərbaycanda 2000-dən artıq talassemiya və digər irsi qan xəstəliyinə məruz qalan insanlar mövcuddur ki, onların həyatı kütləvi qanvermə aksiyalarından asılıdır. 2005-ci ildən etibarən Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Talassemiyasız həyat naminə” proqramına start verilib. Məhz bu məqsədlə ölkədə Azərbaycan Talassemiya Federasiyasının təşəbbüsü ilə mütəmadi olaraq kütləvi qanvermə aksiyaları keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_54781854d6184fe866c706e85_o.jpg
Kapital Bank, всегда активно поддерживающий различные социальные инициативы, совместно с Федерацией талассемии Азербайджана провел традиционную акцию по сдаче крови, приуроченную к 8 мая — Международному дню талассемии. Акция прошла под лозунгом «Bir qan, bir can» («Одна кровь, одна жизнь») 3 и 5 мая 2023 года в головном офисе банка.
Сотрудники Kapital Bank были допущены к участию в акции после проверки состояния их здоровья врачами-гематологами медицинской бригады Центрального банка крови. Всего более 100 сотрудников добровольно присоединились к акции.
На данный момент в Азербайджане более 2000 людей страдают талассемией и другими наследственными заболеваниями крови. В 2005 году по инициативе Фонда Гейдара Алиева стартовала программа «Во имя жизни без талассемии», в рамках которой Федерация талассемии Азербайджана совместно с различными учреждениями регулярно проводит акции по сдаче крови в стране.