Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi ilə əlaqədar “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində silsilə tədbirlər həyata keçirib. Ulu öndər Heydər Əliyevin “Qoy ədalət zəfər çalısın!” sözlərini şüar seçən AMADA-nın keçirdiyi tədbirlər ölkənin bir çox regionlarını və idman növlərini əhatə edib.
Belə ki, paytaxt Bakı ilə yanaşı, Naxçıvan, Gəncə, Sumqayıt, Tovuz, Qəbələ, Xızı, və Suqovuşanda keçirilən müxtəlif idman yarışlarında Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi AMADA tərəfindən xüsusi şəkildə qeyd edilib. Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstək verdiyi AMADA-nın “Heydər Əliyev ili” əla bağlı “Qoy ədalət zəfər çalsın!” təşəbbüsünə ölkədə fəaliyyət göstərən bir sıra idman qurumları da qoşulub.
Belə ki, AFFA və PFL-in dəstəyi ilə futbol üzrə Azərbaycan Misli Premyer Liqasının 29-cu turunun bütün oyunlarında hakimlər və futbolçular əyinlərində AMADA tərəfindən hazırlanmış “Heydər Əliyev İli” və ədalətli idmanın təşviqinə aid xüsusi geyim və əllərində şüarlarla meydana çıxıblar. Turun Sumqayıt şəhərində baş tutan "Sumqayıt"-Neftçi" oyununda AMADA-nın İdmançılar Məsləhətçi Komissiyasının sədri, Ədalətli İdman elçisi İlham Zəkiyev meydana çıxaraq topa rəmzi başlama vuruşunu edib. Tovuzda baş tutan “Turan Tovuz”-“Şamaxı” oyununda isə azyaşlı idmançılar böyüklərlə bərabər xüsusi geyimdə meydana çıxıblar. Bundan əlavə AFFA Yüksək Qızlar liqası “Neftçi PFK – Sumqayıt FK” oyununda eyni aksiya baş tutub.
Qadın və kişilər arasında Voleybol üzrə ölkə çempionatının, habelə Azərbaycan Basketbol Liqasının bir sıra oyunlarında da analoji tədbir baş tutub.
Bundan əlavə, Azərbaycan Velosiped Federasiyasının təşkil etdiyi Azərbaycan Kubokunun Xızı rayonunda baş tutan üçüncü mərhələsində də “Qoy ədalət zəfər çalsın” şüarı altında tədbirlər keçirilib.
AMADA Naxçıvan Muxtar Respublikasında da silsilə tədbirlərini davam etdirib. Belə ki, “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş yeniyetmələr arasında sərbəst güləş üzrə Naxçıvan Muxtar Respublika birinciliyində də “Qoy ədalət zəfər çalsın” şüarı altında ədalətli idmanın təşviqi həyata keçirilib.
Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyası tərəfindən təşkil edilən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş avarçəkmə üzrə “Prezident kuboku-2023” turnirinin işğaldan azad edilmiş Suqovuşanda təşkil edilən mərhələsində də “Qoy ədalət zəfər çalsın” aksiyası baş tutub.
AMADA-nın təşəbbüsünə Azərbaycan Gimnastika Federasiyası, Azərbaycan Güləş Federasiyası, Azərbaycan Atıcılıq Federasiyası da qoşulub və bu federasiyaları təmsil edən idmançılar silsilə tədbirlərdə iştirak ediblər. Bundan əlavə AMADA-nın İdmançılar Məsləhətçi Komissiyasına üzv olan idmançılar da aktiv iştirak edib və təmiz və ədalətli idmanın təbliği işinə öz töhfələrini veriblər.
Qeyd edək ki, AMADA tərəfindən Beynəlxalq Ədalətli İdman Günü ilə bağlı təşkil edilən tədbirlər də məhz “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində keçirilib.
“Heydər Əliyev İli” ilə bağlı keçirilən silsilə tədbirlərin yekunun da xüsusi videoçarx da hazırlanıb.

Национальное антидопинговое агентство Азербайджана (AMADA) провело серию мероприятий в рамках «Года Гейдара Алиева» в связи со столетием со дня рождения общенационального лидера.
“Qoy ədalət zəfər çalısın!” («Да восторжествует справедливость!») - эта фраза великого лидера Гейдара Алиева стала девизом ряда мероприятий, охвативших множество видов спорта и регионов Азербайджана. Помимо Баку, столетие Гейдара Алиева было особо отмечено на различных спортивных соревнованиях, проведенных в Нахчыване, Гяндже, Сумгаите, Товузе, Габале, Хызы и Суговушане. Министерство молодежи и спорта Азербайджана поддержало инициативу AMADA, к которой присоединились несколько действующих в Азербайджане спортивных учреждений.
При поддержке АФФА и ПФЛ на протяжении всех матчей 29-го тура Высшей лиги Азербайджана по футболу судьи и игроки вышли на стадион в специальной одежде и с лозунгами, посвященными «Году Гейдара Алиева» и честному спорту. Первый символический удар по мячу в матче между командами «Сумгаит» и «Нефтчи» совершил председатель Консультативной комиссии спортсменов AMADA, посол честного спорта Ильхам Закиев. В игре «Туран Товуз» - «Шамахы», которая прошла в Товузе, в специальной одежде вместе со взрослыми на стадион вышли и юные спортсмены. Аналогично поступили игроки во время матча между командами «Нефтчи ПФК» - «Сумгаит ФК» Высшей женской лиги АФФА.
В поддержку инициативы AMADA выступили спортсмены в ходе игр Национального чемпионата по волейболу среди женщин и мужчин, а также Баскетбольной лиги Азербайджана.
Кроме того, под вышеупомянутом девизом в Хызинском районе прошел третий этап Кубка Азербайджана по велоспорту.
AMADA продолжило серию мероприятий и в Нахчыванской Автономной Республике. На чемпионате по вольной борьбе среди подростков, посвященном «Году Гейдара Алиева», состоялось мероприятие по продвижению чистого спорта.
Подобное мероприятие прошло и на турнире по каноэ «Кубок президента-2023», который был посвящен столетию общенационального лидера Гейдара Алиева. Следует отметить, что данный этап турнира проходил в освобожденном от оккупации Суговушане.
Федерации гимнастики, борьбы и стрельбы Азербайджана поддержали инициативу AMADA, и их спортсмены провели ряд соответствующих мероприятий. Свой вклад также внесли и известные спортсмены, входящие в Консультативную комиссию спортсменов AMADA.
Напомним, что AMADA осуществило ряд мероприятий, посвященных Международному дню честного спорта именно в рамках «Года Гейдара Алиева».
В завершение цикла мероприятий, связанных с «Годом Гейдара Алиева», подготовлен специальный видеоролик.