https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_fafb7de6e924a18591043a67c_o.jpg
Yeni təyin olunan Qazaxıstanın Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Alim Bayel Azərbaycanın Xarici İşlər Naziri Ceyhun Bayramovla görüş keçirib. Görüşün əvvəlində A.Bayel Azərbaycanın xarici işlər qurumunun rəhbərinə etimadnaməsinin surətini təqdim edib.
C.Bayramov Səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edib və ona uğurlar arzu edib. Öz növbəsində, A.Bayel Qazaxıstan xalqının və Prezidentinin etimadını doğrultmaq üçün əlindən gələni edəcəyini bildirib və Nazir Bayramova onun qazaxıstanlı həmkarı Murat Nurtleunun ən xoş arzularını çatdırıb.
Görüş zamanı ikitərəfli əməkdaşlığın siyasi, ticarət-iqtisadi, nəqliyyat-logistika, energetika, mədəni-humanitar və digər sahələrə aid məsələlər müzakirə olunub.
A.Bayel qeyd edib ki, dövlət başçıları tərəfindən müəyyən edilən kursu sayəsində bu gün Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığın bütün istiqamətlər üzrə yüksək səviyyədə qarşılıqlı anlaşma və etimad mövcuddur ki, bu da strateji tərəfdaşlığını inkişaf etdirməyə və dərinləşdirməyə imkan verir. Qazaxıstanlı diplomat vurğulayıb ki, qarşıda duran tapşırıqların yerinə yetirilməsi üçün bütün gücünü səfərbər edəcək.
C.Bayramov, öz növbəsində, A.Bayelin Azərbaycan dilini mükəmməl bildiyini qeyd edib və bu faktın Səfirin işində önəmli üstünlük olacağına əminliyini bildirib. Azərbaycanın XİN başçısı Qazaxıstanla Azərbaycan arasında geniş ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin dinamikasını məmnunluqla qeyd edərək, iki qardaş xalqın tarixi və mədəni köklərinin ortaqlığını vurğulayıb.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin mühüm istiqamətləri üzrə birgə səylərin davam etdirilməsinin zəruriliyinə də toxunublar. Qazaxıstan və Azərbaycanın təşəbbüsü ilə yaradılan Türk Dövlətləri Təşkilatının dünya arenasında artan nüfuzu xüsusi olaraq qeyd olunub.
Qazaxıstan-Azərbaycan əməkdaşlığının sütununu təşkil edən layihələr sırasına bu gün Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun gələcək inkişafı, Qazaxıstan enerji daşıyıcılarının ixracının şaxələndirilməsi, Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi və s. layihələr daxildir. Yaxın dövrünün əsas məqsədlərdən biri kimi, qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin həcminin 1 milyard dollara qədər çatdırılması müəyyən edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_fafb7de6e924a18591043a67c_o.jpg
Вновь назначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан в Азербайджане Алим Байель встретился с Министром иностранных дел этой страны Джейхуном Байрамовым. В начале встречи А. Байель вручил главе азербайджанского внешнеполитического ведомства копии верительных грамот.
Д. Байрамов поздравил Посла с назначением и пожелал ему успехов. В свою очередь, А. Байель заявил, что приложит все усилия, чтобы оправдать доверие народа и Президента Казахстана, а также передал Министру Байрамову наилучшие пожелания его казахстанского коллеги Мурата Нуртлеу.
В ходе встречи были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-логистической, энергетической, культурно-гуманитарной и других сферах.
А. Байель отметил, что благодаря курсу, заданному главами государств, сегодня на всех треках казахстанско-азербайджанского сотрудничества существует высокий уровень взаимопонимания и доверия, что позволяет углублять и развивать стратегическое партнерство. Казахстанский дипломат подчеркнул, что приложит все свои силы для реализации поставленных задач.
В свою очередь, Д. Байрамов отметил прекрасное владение А. Байеля азербайджанским языком и выразил уверенность в том, что данный факт станет значительным преимуществом в работе Посла. Глава МИД Азербайджана с удовлетворением отметил динамику обширных двусторонних и многосторонних отношений между Казахстаном и Азербайджаном, подчеркнув общность исторических и культурных корней двух братских народов.
Стороны так же затронули необходимость продолжения совместных усилий по важным направлениям взаимодействия в рамках международных организаций. Особо был отмечен возрастающий на мировой арене авторитет Организации тюркских государств, созданной по инициативе Казахстана и Азербайджана.
Стержневыми проектами казахстанско-азербайджанского двустороннего сотрудничества на сегодняшний день являются дальнейшее развитие Транскаспийского транспортного маршрута, диверсификация экспорта казахстанских энергоносителей, прокладка волоконно-оптической линии связи по дну Каспийского моря и др. В качестве одной из ключевых целей ближайшего периода определено наращивание объема взаимного товарооборота до 1 млрд долларов.