https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_194d6146a5ba097c0c0a84c09_o.jpg
Özbəkistanın mədəniyyət və turizm naziri Ozodbek Nazarbekov “2023-cü il Şuşa - Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı” tədbirinin rəsmi açılış mərasimi çərçivəsində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunu ziyarət edərək, təşkilatın prezidenti Günay Əfəndiyeva ilə görüşüb.
Görüşdə işğaldan azad olunması ilə bütün Türk Dünyasında qürur və fəxarət mənbəyinə çevrilmiş Şuşa şəhərinə məxsus zəngin maddi-mənəvi sərvətlərdən söz açılıb. Təşkilat tərəfindən bu il Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı statusunu daşıyan Şuşa şəhərinin tarixi və mədəni irsinin təbliği yönündə həyata keçirilmiş bir sıra tədbirlərdən bəhs olunub. Fond tərəfindən ötən ildən başladılan, həmçinin Özbəkistanın Daşkənd şəhərində təşkil olunan “Şuşa Günləri” ümumtürk həmrəyliyinin nümayişi kimi dəyərləndirilib. Layihənin Türk Dünyasının müxtəlif şəhərlərində davam etdiriləcəyi bildirilib.
Görüşdə eyni zamanda Fondun Özbəkistanla qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı yönündə apardığı işlərə diqqət çəkilib. Ölkənin rəsmiləri ilə keçirilən görüşlər, Fondun onların iştirakları ilə gerçəkləşən tədbirləri müzakirə olunub. Özbək xalqının görkəmli mütəfəkkiri Əlişir Nəvainin 580 illik yubileyinin təşkilat tərəfindən qeyd olunması, yaradıcılığının beynəlxalq miqyasda təbliği yüksək giymətləndirilib. Təşkilat ilə Özbəkistan arasında ortaq iş birliyi çərçivəsində planlaşdırılan gələcək layihələrin perspektivləri nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_194d6146a5ba097c0c0a84c09_o.jpg
Министр культуры и туризма Узбекистана Озодбек Назарбеков в рамках официальной церемонии открытия мероприятия «Шуша-Культурная столица Тюркского мира 2023 года» посетил Международный Фонд Тюркской Культуры и Наследия и встретился с президентом организации Гюнай Эфендиевой.
В ходе встречи стороны подчеркнули богатые материальные и духовные ресурсы города Шуша, превратившегося в предмет гордости всего Тюркского мира после освобождения от оккупации. Были отмечены мероприятия, проведенные организацией по популяризации историко-культурного наследия города Шуша, получившего в этом году статус Культурной столицы Тюркского мира. «Дни города Шуша», начавшиеся при организации Фонда в прошлом году, а также проведенные в Ташкенте, Узбекистан были оценены как вклад в курепление общетюркской солидарности. Было подчеркнуто, что проект также будет реализован в других городах Тюркского мира.
На встрече также было уделено внимание работе, проводимой Фондом в направлении развития взаимного сотрудничества с Узбекистаном. Были отмечены встречи с официальными лицами страны, а также мероприятия Фонда с их участием. Министр культуры Узбекистана высоко оценил празднование со стороны Фонда 580-летия выдающегося мыслителя узбекского народа Алишера Навои, продвижение его творчества в международном масштабе. В ходе беседы были рассмотрены перспективы будущих проектов, планируемых в рамках совместного сотрудничества организации и Узбекистана.