Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ukrayna Ali Radasının sədr müavini ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ukrayna Ali Radasının sədr müavini ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ukrayna Ali Radasının sədr müavini ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ukrayna Ali Radasının sədr müavini Olena Kondratiukla görüşüb. Qonağı Azərbaycan parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş Milli Məclisin xüsusi iclasında iştirak etdiyinə görə ona təşəkkürünü ifadə edib.
Görüşdə qeyd olunub ki, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında münasibətlərin tarixi çox böyükdür. Xalqlarımız uzun illər dostluq şəraitində yaşayıb və bu gün də bu münasibətlər davam edir. Azərbaycan dost ölkələrlə, o cümlədən Ukrayna ilə əlaqələrin inkişafına həmişə böyük diqqət yetirib və hazırda ölkələrimiz arasında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsindədir.
Görüşdə ölkələrimizin qanunverici orqanları arasında da münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğu diqqətə çatdırılıb. Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Ukrayna həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində sıx əməkdaşlıq edir. Azərbaycanla Ukrayna arasında parlamentlərarası dostluq qrupları fəaliyyət göstərir. Xatırladılıb ki, bu ilin fevralında Ukrayna Radasında dostluq qrupunun üzvləri Azərbaycanda səfərdə olublar. Apreldə Azərbaycan parlamentində dostluq qrupunun 4 üzvü Ukraynada səfərdə olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_644ba583d265bead31b0ed510_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a conversation with Deputy Chair of Verkhovna Rada Olena Kondratiuk.
Telling the guest she was glad to welcome her to the Parliament of Azerbaijan, Mrs Gafarova thanked Mrs Kondratiuk for her participation in the special National Leader Heydar Aliyev Centenary session of the Milli Majlis.
The history of the relations between our countries and peoples is really great; our peoples have lived in friendship for long years and this relationship continues. Azerbaijan has always kept promotion of her links with friendly states including Ukraine in focus; the relationship has evolved to strategic partnership by now, according to Sahiba Gafarova.
As for the inter-legislature connexions, they, too, are setting high standards. Azerbaijan and Ukraine have close co-operation going bilaterally as well as through international organisations; both countries have inter-parliamentary friendship groups, besides. Members of the Rada group were in Azerbaijan in February this year and four members of the Milli Majlis group travelled to Ukraine in April.