Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ukrayna Ali Radasının sədr müavini ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ukrayna Ali Radasının sədr müavini ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ukrayna Ali Radasının sədr müavini ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ukrayna Ali Radasının sədr müavini Olena Kondratiukla görüşüb. Qonağı Azərbaycan parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş Milli Məclisin xüsusi iclasında iştirak etdiyinə görə ona təşəkkürünü ifadə edib.
Görüşdə qeyd olunub ki, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında münasibətlərin tarixi çox böyükdür. Xalqlarımız uzun illər dostluq şəraitində yaşayıb və bu gün də bu münasibətlər davam edir. Azərbaycan dost ölkələrlə, o cümlədən Ukrayna ilə əlaqələrin inkişafına həmişə böyük diqqət yetirib və hazırda ölkələrimiz arasında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsindədir.
Görüşdə ölkələrimizin qanunverici orqanları arasında da münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğu diqqətə çatdırılıb. Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Ukrayna həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində sıx əməkdaşlıq edir. Azərbaycanla Ukrayna arasında parlamentlərarası dostluq qrupları fəaliyyət göstərir. Xatırladılıb ki, bu ilin fevralında Ukrayna Radasında dostluq qrupunun üzvləri Azərbaycanda səfərdə olublar. Apreldə Azərbaycan parlamentində dostluq qrupunun 4 üzvü Ukraynada səfərdə olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_644ba583d265bead31b0ed510_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с заместителем председателя Верховной Рады Украины Оленой Кондратюк.
Сказав гостье, что рада приветствовать её в азербайджанском парламенте, г-жа Гафарова поблагодарила её за участие в специальном заседании Милли Меджлиса, посвящённом 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Очень велика история отношений между нашими странами и народами; наши народы долгие годы жили в дружбе, и эти отношения продолжаются и сегодня, продолжила г-жа Гафарова. Азербайджан всегда уделял большое внимание развитию связей с дружественными странами, включая Украину, и сейчас взаимоотношения уже достигли стадии стратегического партнерства.
Взаимосвязи парламентом двух государств тоже находятся на высоком уровне. Азербайджан и Украина тесно сотрудничают как в двустороннем формате, так и в международных организациях, кроме того, действуют их группы межпарламентской дружбы. Члены группы Рады были в Азербайджане в феврале этого года, а в апреле 4 члена группы Милли Меджлиса ездили в Украину.