Daşkənddə Azərbaycan icmasının üzvləri ilə görüş keçirilib
Daşkənddə Azərbaycan icmasının üzvləri ilə görüş keçirilib Daşkənddə Azərbaycan icmasının üzvləri ilə görüş keçirilib
Özbəkistanda səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Özbəkistandakı Azərbaycan icmasının üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın Özbəkistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Quliyev, Özbəkistan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nəzdində Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq əlaqələri Komitəsinin sədr müavini Zafarbek Axmedov, Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov, Azərbaycan icmasının Daşkənd, Buxara, Səmərqənd və digər şəhərlərdən gələn diaspor nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə xalqımızın ümummilli liderinin və şəhidlərimizin əziz xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Ardınca Heydər Əliyevə həsr olunan “Qaliblər əbədi yaşayır” sənədli filmi nümayiş nümayiş olunub.
Görüş iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov müasir Azərbaycanın və ölkəmizin diaspor quruculuğunun banisi Heydər Əliyevin tariximizdəki əvəzsiz və misilsiz xidmətlərindən danışıb, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində bütün dünyada müxtəlif xarakterli tədbirlərin gerçəkləşdirildiyini bildirib. Ulu öndərin siyasi kursunu uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında həyata keçirilən diaspor quruculuğu, dövlətimizin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza diqqət və qayğısı, Komitənin çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, xarici ölkələrdə 20 Azərbaycan Evinin, 15 Koordinasiya Şurasının fəaliyyət göstərdiyi, “Qarabağ”, “Nizami Gəncəvi” və sair adlar altında təşkil olunmuş Azərbaycan həftəsonu məktəbləri, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində bu il Naxçıvanda keçiriləcək Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi barədə ətraflı məlumat verib, Özbəkistandakı Azərbaycan icmasının yerli cəmiyyətə sıx inteqrasiyasını müsbət qiymətləndirib.
Diaspor fəallarından Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Mobil Məmmədov, Daşkənddən İlham Abdullayev, Şahin Rzayev, Həzrət Əli, Mehriban Rəhimova, Səmərqənddən Adilağa Mirzəyev, Buxaradan Kamran Babayev və başqaları çıxış edərək, Heydər Əliyevin Azərbaycan və türk Dünyası qarşısındakı xidmətlərinin unudulmayacağını bildirib, tarixi kökləri olan Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu və Özbəkistan hökumətinin soydaşlarımızın hərtərəfli inkişafı üçün şərait yaratdığını vurğulayıb, diaspor fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı rəy və təkliflərini səsləndiriblər. Görüş geniş fikir mübadiləsinin aparılması və sualların cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

В Ташкенте состоялась встреча с членами азербайджанской общины
В Ташкенте состоялась встреча с членами азербайджанской общины В Ташкенте состоялась встреча с членами азербайджанской общины
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, находящийся с визитом в Узбекистане, в рамках “Года Гейдара Алиева” встретился с членами азербайджанской общины в Узбекистане.
Во встрече принимали участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев, заместитель председателя Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры и туризма Республики Узбекистан Зафарбек Ахмедов, директор Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самир Аббасов, представители азербайджанской диаспоры, прибывшие из Ташкента, Бухары, Самарканда и других городов.
Сначала минутой молчания была почтена светлая память общенационального лидера нашего народа и шехидов. Затем состоялась демонстрация документального фильма “Победители живут вечно”, посвященного Гейдару Алиеву.
Поприветствовав участников встречи, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов подчеркнул непревзойденные и неоценимые заслуги основателя современного Азербайджана и диаспорского строительства в стране Гейдара Алиева в нашей истории, отметил, что в рамках “Года Гейдара Алиева” во всем мире проводятся мероприятия различного характера. Он подробно говорил о диспорском строительстве, осуществляемом по поручению Президента Ильхама Алиева, успешно продолжающего политический курс великого лидера, внимании и заботе нашего государства о проживающих за рубежом соотечественниках, направлениях многогранной деятельности комитета, функционировании в 20 зарубежных странах домов Азербайджана, 15 координационных советов, азербайджанских воскресных школах, организованных под такими названиями, как “Карабах”, “Низами Гянджеви” и пр., IV Летнем лагере диаспорской молодежи, который планируется провести в нынешнем году в Нахчыване в рамках “Года Гейдара Алиева”, позитивно оценил тесную интеграцию азербайджанской общины в Узбекистане в местное общество.
Активисты диаспоры – председатель Республиканского азербайджанского национального культурного центра Мобиль Мамедов, Ильхам Абдуллаев, Шахин Рзаев, Хазрат Али, Мехрибан Рагимова из Ташкента, Адилага Мирзоев из Самарканда, Кямран Бабаев из Бухары и другие в своих выступлениях отметили, что заслуги Гейдара Алиева перед Азербайджаном и тюркским миром не будут забыты, подчеркнули, что азербайджано-узбекские отношения, имеющие исторические корни, находятся на высоком уровне, что правительство Узбекистана создало условия для всестороннего развития наших соотечественников, высказали мнения и предложения по усилению диаспорской деятельности.