Krakovda Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Polşada səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi əməkdaşlarının “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Krakov şəhərində yaşayan Azərbaycan icması ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə Azərbaycanın Polşadakı səfirliyinin əməkdaşları, “Xarı Bülbül” Dünya Azərbaycanlıları Assosiasiyasının fəalları, bu şəhərdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycanın Dövlət Humni səsləndirilib, ümummilli lider Heydər Əliyevin, ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Komitənin fəaliyyət istiqamətlərini, Azərbaycan evləri, həftəsonu məktəblərlə bağlı həyata keçirdiyi layihələri əhatə edən təqdimat keçirilib. “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin Naxçıvanda təşkil ediləcəyinə, dünyanın müxtəlif ölkələrində keçirilən tədbirlərə diqqət cəlb edilib. Qarşıda düran vəzifə və hədəflərdən danışılıb.
Görüş xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən sənədli filmin nümayişi ilə davam etdirilib.
Sonra “Xarı Bülbül” Dünya Azərbaycanlıları Assosiasiyasının rəhbəri Muxtar Şeyxzamanlı təşkilatın fəaliyyəti barədə hesabatla çıxış edib.
Görüş Polşada yaşayan azərbaycanlıların durumu barədə fikir mübasiləsinin aparılması ilə davam edib. Soydaşlarımız Krakovda Azərbaycan Evinin açılması və digər təkliflərlə çıxış ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_8f572d746fb49e028b6f12c9b_o.jpg
В рамках “Года Гейдара Алиева” состоялась встреча сотрудников Государственного комитета по работе с диаспорой, находящихся в поездке в Польшу, с азербайджанской общиной, проживающей в городе Краков.
Во встрече приняли участие сотрудники посольства Азербайджана в Польше, активисты Ассоциации азербайджанцев мира “Xaры Бюльбюль”, обучающиеся в этом городе азербайджанские студенты.
Сначала прозвучал государственный гимн Азербайджана, минутой молчания была почтена светлая память общенационального лидера Гейдара Алиева, шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность нашей страны.
Состоялась презентация, охватывающая направления деятельности комитета, проекты, реализованные им в связи с домами Азербайджана, воскресными школами. Говорилось о предстоящей организации в рамках “Года Гейдара Алиева” IV Летнего лагеря диаспорской молодежи в Нахчыване, мероприятиях, проводимых в различных странах мира. Были отмечены предстоящие цели и задачи.
Мероприятие продолжалось демонстрацией документального фильма о жизни и деятельности общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
Затем руководитель Ассоциации азербайджанцев мира “Xaры Бюльбюль” Мухтар Шейхзаманлы выступил с отчетом о деятельности организации.
Встреча продолжалась обменом мнениями о положении проживающих в Польше азербайджанцев. Наши соотечественники выступили с предложениями об открытии Дома Азербайджана в Кракове и пр.