https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_41832fd1ca45736474f749363_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Koreya Respublikasına səfəri çərçivəsində Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Ramin Həsənovla birlikdə Seul şəhərində “BUTA” Azərbaycan-Koreya Dostluq Assosiasiyasının mərkəzi ilə tanış olub.
Assosiasiyanın sədri Cəmil Vəliyev təşkilatın fəaliyyəti, mərkəzin imkanları və gələcək planları haqqında qonaqları məlumatlandırıb. Görüşün qarşılıqlı fikir mübadiləsi və Komitə tərəfindən bir sıra təbliğat materiallarının təqdim edilməsi ilə yekunlaşıb.
Daha sonra Komitə sədri Koreyanın İnçon (İncheon) şəhərində yaşayan koreya-azərbaycanlı ailəsinin qonağı olub. Azərbaycanlı xanım Ümman Li və həyat yoldaşı Seungree Li qonaqları Azərbaycan dilində salamlayıblar. Ailə hekayələrindən danışarkən Seungree Li Azərbaycanı çox sevdiyini, adət-ənənələrimizi və milli mətbəximizi çox bəyəndiyini bildirib.
Komitə adından gənc ailəyə xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Ümmanın valideynləri Azərbaycanın əməkdar artistləri Vüsal Rzayev və Elmira Kərimovadır. Onlar vaxtilə Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrında və Naxçıvan Dövlət Uşaq Teatrında çalışıblar.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_41832fd1ca45736474f749363_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Республику Корея ознакомился вместе с послом Азербайджана в этой стране с центром Ассоциации азербайджано-корейской дружбы “BUTA” в Сеуле.
Председатель ассоциации Джамиль Велиев проинформировал гостей о деятельности организации, возможностях центра и его планах на будущее. Встреча завершилась взаимным обменом мнениями и передачей комитетом ряда пропагандистских материалов.
Затем председатель комитета навестил корейско-азербайджанскую семью, живущую в корейском городе Инчхон (İncheon). Aзербайджанка Умман Ли и ее супруг Сынри Ли поприветствовали гостей на азербайджанском языке. Коснувшись истории своей семьи, Сынри Ли отметил, что очень любит Азербайджан, сказал, что ему очень нравятся наши обычаи, традиции и национальная кухня.
От имени комитета молодой семье были вручены памятные подарки.
Отметим, что родителями Умман являются заслуженные артисты Азербайджана Вусал Рзаев и Эльмира Керимова. В свое время они работали в Нахчыванском государственном музыкальном драматическом театре имени Джалила Мамедкулизаде и Нахчыванском государственном детском театре.