https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_14d4ed2cc411ff8d270731374_o.jpg
İyunun 9-da Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşkilatçılığı ilə ölkənin aparıcı biznes qurumları ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini Bəşir Hacıyev, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə İşğal və Zəfər muzeyləri komplekslərinin təşkili və digər mədəniyyət müəssisələrinin yenidən bərbası üzrə işçi qrupunun rəhbəri Nərgiz Abdullayeva, ölkənin aparıcı biznes qurumlarının rəhbər şəxsləri və nümayəndələri, telekanal rəhbərləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Qarabağa investisiya qoyuluşunun potensialının, perspektivli istiqamətlərinin təşviqi, potensial investorlardan təkliflərin toplanması və təhlili və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev təqdimatla çıxış edərək görüş iştirakçılarına Fondun sifarişi və maliyyə dəstəyi ilə Füzuli şəhərində salınacaq Füzuli Mərkəzi Parkı haqqında geniş məlumat verib.
Qeyd edib ki, Parkın konsept-layihəsi Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın tapşırıq və tövsiyələri nəzərə alınmaqla hazırlanıb. Parkın salınması ərazidə ekoloji tarazlığın bərpasına ciddi töhfə verməklə yanaşı, həm Füzuli sakinlərinin, həm də şəhərin qonaqlarının istirahəti üçün ən gözəl məkanlardan birinə çevriləcək.
İdarə Heyətinin sədri parkın layihələndirilməsi zamanı beynəlxalq qabaqcıl təcrübədən istifadə olunduğunu xüsusi vurğulayıb.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini Bəşir Hacıyev “Qarabağ: yenidənqurma və inkişaf, regionun investisiya imkanları” mövzusunda çıxış edərək işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan tikinti-quruculuq işləri, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə İşğal və Zəfər muzeyləri komplekslərinin təşkili və digər mədəniyyət müəssisələrinin yenidən bərbası üzrə işçi qrupunun rəhbəri Nərgiz Abdullayeva Ağdam rayonunun ərazisində yerləşən Pənahəli xanın İmarət kompleksinin bərpası istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun Fandreyzinq və Kommunikasiya Şöbəsinin müdiri Pərvin Bağırova təqdimatla çıxış edərək tədbir iştirakçılarına “Qarabağ Gecəsi” xeyriyyə konserti haqqında geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, 17 iyun 2023-cü il tarixində Gəncə şəhərində Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilati dəstəyi, Veysəloğlu Şirkətlər Qrupunun baş sponsorluğu ilə “Qarabağ gecəsi” adlı xeyriyyə konserti keçiriləcək.
Fikrət Əmirov adına Gəncə Dövlət Filarmoniyasında baş tutacaq konsertdən əldə ediləcək vəsait Ağdam rayonunun ərazisində yerləşən Pənahəli xanın İmarət kompleksinin bərpasına yönəldiləcək.
P.Bağırova arzu edən hər kəsi bilet əldə edərək həm möhtəşəm “Qarabağ gecəsi”nin iştirakçısı olmağa, həm də Qarabağın bərpasına dəstək olmağa çağırıb.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini Bəşir Hacıyev cari ilin payız aylarında Bakıda keçiriləcək konsertdən sonrakı “Qarabağ gecəsi” xeyriyyə konsertinin Ağdam rayonunda keçirilməsini təklif edib.
Çıxışlardan sonra Qarabağın bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək göstərən donorlara - Veysəloğlu Şirkətlər Qrupunun Müşahidə Şurasının üzvü İlqar Nuriyə, Avrora Qrupun prezidenti Ceyhun Abbasova və İlyas Əfəndiyev adına Elitar Gimnaziyanın direktoru Səadət Cahandarovaya “İanə sertifikatı” təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu Qarabağ Dirçəliş Fondunun dəstəyi və vasitəçiliyi ilə Zəngilan rayonunda bitki və tarlaların suvarılması üçün Zəngilan rayonuna “İsuzu” şassisi üzərində 10 tonluq su çəni ianə edib. Avrora Qrup isə dəfələrlə Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edərək işğaldan azad olunan ərazilərimizdə görülən bərpa işlərinə dəstək olub.
Sertifikatları Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev və Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini Bəşir Hacıyev təqdim ediblər.

Фонд возрождения Карабаха провел встречу с ведущими бизнес-организациями
Фонд возрождения Карабаха провел встречу с ведущими бизнес-организациями Фонд возрождения Карабаха провел встречу с ведущими бизнес-организациями
9 июня 2023 года Фонд возрождения Карабаха организовал встречу с ведущими бизнес-организациями страны.
Во встрече приняли участие председатель Правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, заместитель специального представителя Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях в составе Карабахского экономического района Башир Гаджиев, руководитель рабочей группы Министерства культуры Азербайджанской Республики по организации комплекса музеев Оккупации и Победы на освобожденных от оккупации территориях и восстановлению других учреждений культуры Наргиз Абдуллаева, председатель Ассоциации банков Азербайджана Закир Нуриев, руководящие лица и представители ведущих бизнес-структур страны, руководители телеканалов, а также представители общественности.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями по вопросам потенциала капиталовложений в Карабах, продвижения перспективных направлений, сбора и анализа предложений от потенциальных инвесторов и т.п.
Выступая с презентацией, председатель Правления Фонда Рахман Гаджиев предоставил участникам обширную информацию по проекту Центрального парка, который будет построен в городе Физули по заказу и при материальной поддержке Фонда. Г-н Гаджиев отметил, что концептуальный проект Парка был подготовлен по заданию и с учетом замечаний Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой. Данный парк должен внести большой вклад в восстановление экологического баланса района и стать одним из красивейших мест отдыха для жителей и гостей города Физули.
Председатель Правления Фонда особо подчеркнул тот факт, что в основу проекта парка были заложены передовые международные практики.
Выступая с речью по теме "Карабах: реконструкция и развитие, инвестиционные возможности региона", заместитель специального представителя президента на освобожденных от оккупации территориях в составе Карабахского экономического района Башир Гаджиев рассказал о текущих строительных работах и выполняемых проектах на освобожденных территориях.
Руководитель рабочей группы Министерства культуры Азербайджанской Республики по организации комплекса музеев Оккупации и Победы на освобожденных от оккупации территориях и восстановлению других учреждений культуры Наргиз Абдуллаева рассказала о ходе работе по восстановлению комплекса Панахали-хана Имарат на территории Агдамского района.
Начальник отдела фандрейзинга и коммуникаций ФВК Пярвин Багирова выступила с презентацией, подробно проинформировав участников встречи о благотворительном концерте "Карабахская ночь". Она отметила, что 17 июня 2023 года по инициативе Фонда возрождения Карабаха в Гянджинской государственной филармонии имени Фикрета Амирова состоится благотворительный концерт "Карабахская ночь", организованный Фондом при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики. Главным спонсором мероприятия выступает Группа компаний "Veyseloğlu".
Собранные в рамках концерта средства будут направлены на восстановление комплекса Панахали-хана Имарат в Агдамском районе.
Г-жа Багирова призвала всех желающих приобрести билеты на концерт и, став участником великолепной "Карабахской ночи", внести свой вклад в восстановление Карабаха.
Заместитель специального представителя президента на освобожденных от оккупации территориях в составе Карабахского экономического района Башир Гаджиев предложил провести следующий после бакинского (осеннего) концерт "Карабахская ночь" в Агдамском районе.
По завершении выступлений внесшим вклад в восстановление Карабаха донорам - Элитарной гимназии имени Ильяса Эфендиева, Группе компаний "Veyseloğlu" и Группе компаний "Avrora" - были выданы "Свидетельства о пожертвовании". Свидетельства организациям-донорам вручили председатель правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев и заместитель специального представителя президента на освобожденных от оккупации территориях в составе Карабахского экономического района Башир Гаджиев.