https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_7c36d63f0789f8f16858206a6_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Xəzər Hövzəsinin Dayanıqlı İnkişafı üzrə Xəzər İnteqrasiyalı Elmi-Tədqiqat Şəbəkəsinin (CASPISNET – Caspian Integrated Scientific Network) nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
5-8 iyun tarixlərində CASPISNET-in ADA Universitetində təşkil olunan illik toplantısı çərçivəsində beynəlxalq şəbəkənin üzvləri – CASPISNET-in həmsədri, Cenevrə Universitetinin professoru Aleksandr Babak Hecazi, ADA Universiteti, Tuluza Universiteti, Fransa Milli Kosmik Tədqiqatlar Mərkəzi və Nazarbayev Universitetinin Mədənçilik və Yer Elmləri Məktəbinin müəllim və professorları ilə keçirilən görüşdə “AzerGold” QSC-nin dağ-mədən, geologiya, sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühit, eləcə də strateji planlaşdırma, ictimaiyyətlə əlaqələr və marketinq sahələri üzrə mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Görüşdə CASPISNET-in əsas fəaliyyət məqsədləri barədə ətraflı məlumat verilib, elmi-tədqiqat şəbəkəsinin BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunması üçün ən yaxşı təcrübələri, davamlı inkişaf strategiyalarını mübadilə etmək məqsədilə yaradılmış elmi platforma olduğu diqqətə çatdırılıb. Beynəlxalq şəbəkə tərəfindən elm-sənaye tərəfdaşlığı modeli əsasında ətraf mühit, iqlim dəyişiklikləri, ekologiya, antropogen təhlükələr və digər risklərin qiymətləndirilməsi üçün “CASPISNET-2030” Gündəliyini hazırlayaraq, regional körpünün yaradılması hədəf olaraq müəyyənləşdirilib.
Tanışlıq və potensial əməkdaşlıq imkanlarının dəyərləndirilməsi məqsədilə keçirilən görüşdə tərəflər dağ-mədən sahəsində fəaliyyətin təşkilində müasir texnologiya, innovativ həllərin tətbiqi, alternativ enerji mənbələrindən istifadə, davamlı inkişaf sahəsində qiymətləndirmə, hesabatlılıq və digər məsələlər ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparıblar. Görüşdə, həmçinin beynəlxalq şəbəkə üzvlərinə “AzerGold” QSC tərəfindən sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi, ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı təcrübəsi, bu sahədə görülən işlərdən geniş bəhs olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_7c36d63f0789f8f16858206a6_o.jpg
Состоялась встреча между представителями Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» и Каспийской интегрированной научно-исследовательской сети по устойчивому развитию Каспийского бассейна (CASPISNET – Caspian Integrated Scientific Network).
5-8 июня в рамках ежегодного собрания CASPISNET в Университете ADA во встрече с членами международной сети – сопредседателем CASPISNET, профессором Женевского университета Александром Бабаком Хеджази, преподавателями и профессорами Университета ADA, Университета Тулузы, французского Национального центра космических исследований и Школы горного дела и наук о Земле Университета Назарбаева приняли участие специалисты ЗАО «AzerGold» в области горнодобывающей промышленности, геологии, здравоохранения, безопасности труда и окружающей среды, а также стратегического планирования, связей с общественностью и маркетинга.
На встрече была представлена подробная информация об основных целях деятельности CASPISNET, было отмечено, что научно-исследовательская сеть является научной платформой, созданной для обмена лучшими практиками и стратегиями устойчивого развития для достижения Целей устойчивого развития ООН. Разработав повестку дня «CASPISNET-2030» для оценки экологических, климатических, антропогенных и других рисков на основе модели научно-промышленного партнерства международной сетью, создание регионального моста было определено как цель.
На встрече, проведенной с целью ознакомления и оценки потенциальных возможностей сотрудничества, стороны провели эффективный обмен мнениями по вопросам применения современных технологий, инновационных решений в организации деятельности в горнодобывающей отрасли, использования альтернативных источников энергии, оценки, подотчетности и других вопросов в области устойчивого развития. Кроме того, на встрече члены международной сети были проинформированы об опыте ЗАО «AzerGold» в области охраны здоровья, безопасности труда и окружающей среды, а также о проделанной работе в этих направлениях.