Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikası Milli Şurasının Sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikası Milli Şurasının Sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikası Milli Şurasının Sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində iyunun 20-də bu ölkənin Milli Şurasının Sədri Volfqanq Sobotka ilə görüşüb.
Əvvəlcə tərəflər arasında təkbətək görüş keçirilib. Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra görüş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə davam etdirilib. Azərbaycan parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Volfqanq Sobotka deyib ki, Milli Məclis sədrinin bu səfəri parlamentlər arasında əlaqələrin inkişafı ilə bağlı qarşılıqlı niyyətin mühüm göstəricisidir. Parlamentlər səviyyəsində əlaqələrin əhəmiyyətini qeyd edən Milli Şura sədri, ölkələrimiz arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluğunu bildirib. O, deyib ki, Azərbaycan və Avstriya arasında əməkdaşlığın böyük potensialı var. Xüsusilə, iqtisadi əlaqələri daha da gücləndirə bilərik. Volfqanq Sobotka vurğulayıb ki, Azərbaycan Avropa üçün mühüm iqtisadi tərəfdaş, etibarlı enerji təchizatçısıdır.
O, həmçinin Avstriyanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri – daimi üzvlüyünə namizədliyinə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycana təşəkkür edib.
Qanunvericilik orqanları arasında münasibətlərimizin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin əhəmiyyətindən danışan Milli Şura sədri Azərbaycan Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova ilə Afinada keçirilən görüşünü və aparılan danışıqları məmnunluqla xatırlayıb. O, həmçinin, Milli Şura sədrinin müavinlərinin Bakıya səfərlərini qeyd edərək, gələcəkdə də yüksək səviyyəli rəsmi səfərlərin davam edəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, səfərə dəvətə və göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib. O, bu səfərin Milli Məclisin sədri səviyyəsində Avstriyaya ilk rəsmi səfər olduğunu qeyd edərək, inamını bildirib ki, bu səfər ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da inkişafına və genişlənməsinə töhfə verəcəkdir.
Azərbaycan və Avstriyanın dost və tərəfdaş ölkələr olduqlarını deyən Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ili tamam olub. Bu illər ərzində ikitərəfli münasibətlər uğurla inkişaf edib.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər ikitərəfli əlaqələrin inkişafında müstəsna rol oynayır. Bu mənada, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Avstriyaya, Avstriya Respublikasının Prezidenti Haynts Fişerin ölkəmizə səfərlərini xüsusilə qeyd edib.
Azərbaycan və Avstriya arasında imzalanmış sənədlərin əhəmiyyətini qeyd edən Sahibə Qafarova, bu çərçivədə, deyib ki, 2013-cü ilin mayında imzalanmış “Azərbaycan Respublikası və Avstriya Respublikası arasında dostluq münasibətləri və tərəfdaşlığa dair Birgə Bəyannamə” ölkələrimiz arasında əlaqələrin genişlənməsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Spiker, ölkələrimiz arasında iqtisadi -ticari əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini bildirərək, əlavə edib ki, “İqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, sənaye və texnologiya sahələrində əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiya”-nın fəaliyyəti bu istiqamətdə mühüm platforma rolunu oynayır. O, Azərbaycanda mövcud olan investisiya mühiti barədə məlumat verərək, deyib ki, Avstriya şirkətləri Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərir və bir sıra mühüm layihələrin icrası Avstriya şirkətlərinə etibar edilib. Sahibə Qafarova Avstriya şirkətlərinin Azərbaycanda xüsusən işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə bərpa olunan enerji, kənd təsərrüfatı, sənaye sahələrində reallaşdırılan layihələrdə iştirakının daha da genişləndirilməsinin ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Parlamentin spikeri, iqtisadi sahədə əməkdaşlıqla yanaşı, humanitar, o cümlədən təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri ölkələrimiz arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində mövcud olan əməkdaşlığın və qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin əlaqələrimizə müsbət təsir göstərəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib. O həmçinin qeyd edib ki, parlamentlərarası əməkdaşlığımız ölkələrimiz və xalqlarımız arasındakı əlaqələrin inkişafı baxımından vacib amildir. Ötən dövrlərdə parlament nümayəndə heyətlərimizin həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq tədbirlərdə iştirak çərçivəsində qarşılıqlı səfərləri olub. Parlamentarilərimiz Parlamentlərarası İttifaq, ATƏT PA, AŞPA kimi beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyət göstərirlər. O, həmçinin, Dostluq qrupları arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinin və qarşılıqlı səfərlərin daha da artmasının önəmini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri görüşdə Azərbaycanda və regionda mövcud olan vəziyyət barədə geniş məlumat verərək, ölkəmizin hazırda özünün yüksək inkişaf dövrünü yaşadığını, 2020-ci ildə torpaqlarımızı Ermənistanın işğalından azad etdiyini və özünün ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini bildirib. O qeyd edib ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə işğal dövründə dağıdılmış bütün infrastrukturu, şəhərləri, kəndləri yenidən tikir, bərpa edir. Artıq keçmiş məcburi köçkünlər öz doğma torpaqlarına qayıtmağa başlayıblar.
Bununla belə, Sahibə Qafarova deyib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərinə ən böyük maneə işğal dövründə və Üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonrakı dövrdə Ermənistan tərəfindən basdırılmış 1 milyondan artıq minadır. 2020-ci ilin payızından indiyə kimi 300-dən artıq vətəndaşımız minaların qurbanı olub. Təəssüf ki, bu ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesində Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətdən lazımi dəstəyi görmür.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova görüşdə xatırladıb ki, Azərbaycan sülh istəyir və Ermənistanla sülh sazişinin imzalanması təşəbbüsünü irəli sürüb, hazırda sülh danışıqları davam edir. Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, Ermənistan hərbi təxribatlara son qoymalı, siyasi iradə nümayiş etdirərək, sülh sazişini imzalamalıdır. Sülh sazişinin imzalanması Qafqaza uzunmüddətli sülh gətirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_5f3ab0613e8d8e838a38e41dc_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova talked to President of the National Council of the Austrian Parliament Wolfgang Sobotka on 20 June as part of her current official visit to Vienna.
First, there was a one-on-one discussion that revolved around the development of the inter-state and inter-parliamentary relations, followed by an extended meeting with our delegation and representatives of the Austrian side in attendance.
Mr Sobotka remarked that the present arrival of the leader of the Milli Majlis to Austria was a serious indicator of the shared intention to take further our inter-legislature connexions the importance of which cannot be overestimated. He also expressed satisfaction with the existing level of the relations between our countries, the co-operation between which he said had a great potential. In particular, we could strengthen our economic ties, he remarked. Azerbaijan is Europe’s considerable economic partner and a dependable supplier of energy resources to the Continent, Mr Sobotka added.
The head of the Nationalrat also thanked Azerbaijan for backing his country as a candidate non-permanent member of the UN Security Council.
As he then spoke of the significance of meetings and reciprocal visits for the progress of the inter-legislature connexions, Mr Sobotka recalled fondly his conversation with Mrs Gafarova in Athens before bringing up the trips of deputy presidents of the Nationalrat to Baku. Official visits of the high status will be continued, of course, Mr Sobotka said assuredly.
Sahiba Gafarova, having thanked for the invitation to Austria and the kind generosity extended by the hosts, stressed that that was the first ever official visit of Speaker of the Milli Majlis to that country. Of course, she continued, the current trip will spur the intensification and broadening of the bilateral inter-state and inter-parliamentary co-operation.
Azerbaijan and Austria are friendly states and partners whose diplomatic relations turned thirty years in 2022; those three decades past had seen our relations evolve, in a dramatic way thanks to the exceptional input from high-status visits to and fro and meetings held at the same level.
The leader of the Milli Majlis highlighted the visits of President Ilham Aliyev to Austria and President of the Republic of Austria Heinz Fischer to our country.
In the context of the Azerbaijani-Austrian documents inked so far was mentioned the May 2013 joint Declaration of Friendship and Partnership as pivotal in the expansion of our relations.
The advancement of our economic and trade relations and the work of the Joint Commission on Economic, Agricultural, Industrial and Technological Co-operation of relevant gravity were talked about then. Mrs Gafarova also spoke about the investment climate in Azerbaijan and Austrian companies’ fruitful operations in Azerbaijan – including, remarkably, the fact that a number of projects of substance have been entrusted to them.
Madam Speaker voiced her confidence in further expansion of Austrian companies’ involvement in projects in Azerbaijan, especially in renewable energy, agriculture and industry initiatives in the liberated territories. This, in turn, will further strengthen the bilateral relations.
It was also stated that it was necessary to broaden our economic, humanitarian, academic, cultural and educational interaction further.
It is to be hoped that a continued interaction and mutual support under the roofs of international organisations will bear well on our relations whereas inter-legislature collaboration is a considerable driver of these relations – not only between the countries but also between the nations. Delegations of the two parliaments have been exchanging visits and have also been meeting on the margins of international events. Both Azerbaijani and Austrian MPs join forces in such inter-parliamentary organisations as the Inter-Parliamentary Union, the OSCE PA and the PACE. Incidentally, it matters equally as much to continue deepening interaction between our friendship groups and to put on more two-way visits.
As the meeting continued, Madam Speaker told Mr President of the situation in both Azerbaijan and the region and the current robust growth of our country, which wrested her lands from Armenian captivity and made her national territory whole again in 2020.
Now the liberated lands are being rebuilt; Azerbaijan is restoring all the infrastructure, towns and villages that were destroyed during the occupation. And the former IDP have begun to move back to their native parts.
Still, the freed lands’ reclamation stands before a huge hurdle presented by more than a million mines that Armenia planted both during the occupation years and after the Trilateral statement was signed. Over 300 Azerbaijani citizens have fallen prey to mine blasts since the autumn of 2020. Alas, Azerbaijan does not seem to observe the much-needed international help with de-mining her de-occupied territories.
Mrs Gafarova went further to emphasise Azerbaijan’s will to peace and to mention the Azerbaijani initiative of signing a peace treaty with Armenia as well as the current peace talks. Armenia should discontinue its armed provocations and, instead, demonstrate a political will and conclude that peace pact because doing so will bring long-lasting and long-needed peace to the Caucasus.
The conversation continued and turned to other matters of interest to both sides. Once it was over, Sahiba Gafarova left a signature in the memorial book.
Then, the delegation of the Azerbaijani Parliament were shown around the building of the Austrian Parliament.