Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikası Milli Şurasının Sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikası Milli Şurasının Sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikası Milli Şurasının Sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Avstriya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində iyunun 20-də bu ölkənin Milli Şurasının Sədri Volfqanq Sobotka ilə görüşüb.
Əvvəlcə tərəflər arasında təkbətək görüş keçirilib. Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra görüş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə davam etdirilib. Azərbaycan parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Volfqanq Sobotka deyib ki, Milli Məclis sədrinin bu səfəri parlamentlər arasında əlaqələrin inkişafı ilə bağlı qarşılıqlı niyyətin mühüm göstəricisidir. Parlamentlər səviyyəsində əlaqələrin əhəmiyyətini qeyd edən Milli Şura sədri, ölkələrimiz arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluğunu bildirib. O, deyib ki, Azərbaycan və Avstriya arasında əməkdaşlığın böyük potensialı var. Xüsusilə, iqtisadi əlaqələri daha da gücləndirə bilərik. Volfqanq Sobotka vurğulayıb ki, Azərbaycan Avropa üçün mühüm iqtisadi tərəfdaş, etibarlı enerji təchizatçısıdır.
O, həmçinin Avstriyanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri – daimi üzvlüyünə namizədliyinə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycana təşəkkür edib.
Qanunvericilik orqanları arasında münasibətlərimizin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin əhəmiyyətindən danışan Milli Şura sədri Azərbaycan Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova ilə Afinada keçirilən görüşünü və aparılan danışıqları məmnunluqla xatırlayıb. O, həmçinin, Milli Şura sədrinin müavinlərinin Bakıya səfərlərini qeyd edərək, gələcəkdə də yüksək səviyyəli rəsmi səfərlərin davam edəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, səfərə dəvətə və göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib. O, bu səfərin Milli Məclisin sədri səviyyəsində Avstriyaya ilk rəsmi səfər olduğunu qeyd edərək, inamını bildirib ki, bu səfər ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da inkişafına və genişlənməsinə töhfə verəcəkdir.
Azərbaycan və Avstriyanın dost və tərəfdaş ölkələr olduqlarını deyən Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ili tamam olub. Bu illər ərzində ikitərəfli münasibətlər uğurla inkişaf edib.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, yüksək səviyyəli səfərlər və görüşlər ikitərəfli əlaqələrin inkişafında müstəsna rol oynayır. Bu mənada, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Avstriyaya, Avstriya Respublikasının Prezidenti Haynts Fişerin ölkəmizə səfərlərini xüsusilə qeyd edib.
Azərbaycan və Avstriya arasında imzalanmış sənədlərin əhəmiyyətini qeyd edən Sahibə Qafarova, bu çərçivədə, deyib ki, 2013-cü ilin mayında imzalanmış “Azərbaycan Respublikası və Avstriya Respublikası arasında dostluq münasibətləri və tərəfdaşlığa dair Birgə Bəyannamə” ölkələrimiz arasında əlaqələrin genişlənməsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Spiker, ölkələrimiz arasında iqtisadi -ticari əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini bildirərək, əlavə edib ki, “İqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, sənaye və texnologiya sahələrində əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiya”-nın fəaliyyəti bu istiqamətdə mühüm platforma rolunu oynayır. O, Azərbaycanda mövcud olan investisiya mühiti barədə məlumat verərək, deyib ki, Avstriya şirkətləri Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərir və bir sıra mühüm layihələrin icrası Avstriya şirkətlərinə etibar edilib. Sahibə Qafarova Avstriya şirkətlərinin Azərbaycanda xüsusən işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə bərpa olunan enerji, kənd təsərrüfatı, sənaye sahələrində reallaşdırılan layihələrdə iştirakının daha da genişləndirilməsinin ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Parlamentin spikeri, iqtisadi sahədə əməkdaşlıqla yanaşı, humanitar, o cümlədən təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri ölkələrimiz arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində mövcud olan əməkdaşlığın və qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin əlaqələrimizə müsbət təsir göstərəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib. O həmçinin qeyd edib ki, parlamentlərarası əməkdaşlığımız ölkələrimiz və xalqlarımız arasındakı əlaqələrin inkişafı baxımından vacib amildir. Ötən dövrlərdə parlament nümayəndə heyətlərimizin həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq tədbirlərdə iştirak çərçivəsində qarşılıqlı səfərləri olub. Parlamentarilərimiz Parlamentlərarası İttifaq, ATƏT PA, AŞPA kimi beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyət göstərirlər. O, həmçinin, Dostluq qrupları arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinin və qarşılıqlı səfərlərin daha da artmasının önəmini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri görüşdə Azərbaycanda və regionda mövcud olan vəziyyət barədə geniş məlumat verərək, ölkəmizin hazırda özünün yüksək inkişaf dövrünü yaşadığını, 2020-ci ildə torpaqlarımızı Ermənistanın işğalından azad etdiyini və özünün ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini bildirib. O qeyd edib ki, hazırda Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə işğal dövründə dağıdılmış bütün infrastrukturu, şəhərləri, kəndləri yenidən tikir, bərpa edir. Artıq keçmiş məcburi köçkünlər öz doğma torpaqlarına qayıtmağa başlayıblar.
Bununla belə, Sahibə Qafarova deyib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərinə ən böyük maneə işğal dövründə və Üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonrakı dövrdə Ermənistan tərəfindən basdırılmış 1 milyondan artıq minadır. 2020-ci ilin payızından indiyə kimi 300-dən artıq vətəndaşımız minaların qurbanı olub. Təəssüf ki, bu ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesində Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətdən lazımi dəstəyi görmür.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova görüşdə xatırladıb ki, Azərbaycan sülh istəyir və Ermənistanla sülh sazişinin imzalanması təşəbbüsünü irəli sürüb, hazırda sülh danışıqları davam edir. Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, Ermənistan hərbi təxribatlara son qoymalı, siyasi iradə nümayiş etdirərək, sülh sazişini imzalamalıdır. Sülh sazişinin imzalanması Qafqaza uzunmüddətli sülh gətirəcək.

Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова на встрече со спикером Национального совета Австрии
Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова на встрече со спикером Национального совета Австрии Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова на встрече со спикером Национального совета Австрии
В рамках своей текущей официальной поездки в Вену спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 20-го июня провела встречу с председателем Национального совета парламента Австрии Вольфгангом Соботкой.
Вначале состоялась собственно беседа тет-а-тет, вращавшаяся вокруг развития межгосударственных и межпарламентских связей, а за ней последовала встреча в расширенном составе, с участием нашей делегации и представителей австрийской стороны.
Г-н Соботка заметил, что нынешнее прибытие главы Милли Меджлиса в Австрию – серьёзный показатель общего намерения развивать межпарламентские связи, важность которых трудно переоценить. Он также выразил удовлетворение нынешним уровнем взаимоотношений наших стран, сотрудничество между которыми обладает большим потенциалом. В частности, мы могли бы укрепить экономические связи. Азербайджан является важным экономическим партнёром и надёжным поставщиком энергоресурсов в Европу, добавил г-н Соботка.
Он также поблагодарил Азербайджан за поддержку кандидатуры Австрии в непостоянные члены Совета Безопасности ООН.
Говоря о важности встреч и двусторонних визитов в развитии межпарламентских связей, глава Национальрата с удовольствием вспомнил свою беседу со спикером Милли Меджлиса в Афинах, а также упомянул поездки зампредседателей Национального совета в Баку и выразил уверенность в том, что официальные визиты высокого уровня продолжатся впредь.
Сагиба Гафарова поблагодарила за приглашение в Австрию и щедрое гостеприимство, сказав при этом, что этот первый официальный визит в Австрию главы Милли Меджлиса. Конечно же, он будет способствовать развитию и расширению сотрудничества между нашими странами и законодательными органами, заявила г-жа Гафарова.
Азербайджан и Австрия – дружественные государства, да к тому же и партнёры, а двусторонним дипломатическим отношениям в прошлом году исполнилось тридцать лет – истёкшие три десятилетия стали свидетелями роста наших отношений, исключительную роль в развитии которых играют высокоуровневые поездки в обе стороны, а также и встречи такого же статуса.
Лидер Милли Меджлиса особо упомянула визиты президента Азербайджана Ильхама Алиева в Австрию и президента Австрийской Республики Хайнца Фишера в нашу страну.
В контексте значения подписанных между Азербайджаном и Австрией документов г-жа Гафарова отметила заключённую мае 2013-го года двустороннюю совместную декларацию о дружбе и партнёрстве как  крайне важную в смысле расширения связей.
Далее говорилось о развитии экономических и торговых связей, и существенной для этой сферы  работе Смешанной комиссии по сотрудничеству в области экономики, сельского хозяйства, промышленности и технологий. Г-жа Гафарова также поведала об инвестиционном климате в Азербайджане и о продуктивной деятельности в Азербайджане австрийских – в том числе, что примечательно, о том, что реализация ряда важных проектов доверена компаниям именно из этой страны.
Была высказана уверенность в дальнейшем расширении вовлечённости австрийских компаний в проекты в Азербайджане, особенно в сфере возобновляемых источников энергии, сельского хозяйства, промышленности на освобождённых от оккупации территориях. А это, в свою очередь, будет ещё больше крепить двусторонние отношения.
Отмечалась и необходимость дальнейшего расширения сотрудничества – экономического, гуманитарного, научного, культурного, а также в области образования.
Следует надеяться, что продолжение сотрудничества и взаимоподдержки в рамках международных организаций положительно повлияет на наши отношения, в то время как межпарламентское сотрудничество – значительный движитель этих отношений, причём, как между странами, так и их народами. Делегации двух парламентов обменивались визитами, а также встречались на полях международных мероприятий. Парламентарии сторон действуют совместно в таких межпарламентских организациях, как Межпарламентский Союз, ПА ОБСЕ и ПАСЕ. К слову, важно продолжать углубление взаимодействия и между группами дружбы, а также увеличить число встречных поездок.
В продолжение встречи г-жа Спикер проинформировала собеседника о ситуации в Азербайджане и регионе, о текущей стадии бурного развития в нашей стране, в 2020-м году вызволившей свои земли из армянской неволи и так восстановившей целостность собственной территории.
Сейчас идёт возрождение освобождённых земель; Азербайджан восстанавливает всю инфраструктуру, города и сёла, разрушенные за время оккупации. И вот, уже бывшие вынужденные переселенцы начали возвращаться в родные края.
Однако восстановление освобождённых территорий сталкивается с огромным препятствием в виде более 1 миллиона мин, установленных Арменией и в течение оккупационного периода, и уже после подписания трехстороннего заявления. Более трёхсот наших граждан стали жертвами взрывов мин с осени 2020-го года и по сей день. Увы, Азербайджан не видит необходимой поддержки со стороны международного сообщества в деле разминирования этих районов.
Г-жа Гафарова подчеркнула стремление Азербайджана к миру, отметив азербайджанскую инициативу подписания мирного соглашения с Арменией и упомянув идущие ныне мирные же переговоры. Армении следует прекратить вооружённые провокации, а вместо этого показать политическую волю и заключить мирный договор – ведь это принесёт на Кавказ долгосрочный – и долгожданный – мир.
Беседа продолжалась, перейдя на другие предметы, интересные обеим сторонам, а после её завершения Сагиба Гафарова оставила подпись в памятной книге.