https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_cb1fa5fb19f3545b417a8e306_o.jpg
Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (ÜADA) prezidenti Vitold Banka və Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) direktoru Şəfəq Hüseynli arasında görüş keçirilib.
ÜADA-nın Polşanın Varşava şəhərindəki prezident ofisində keçirilən görüşdə antidopinq sahəsində beynəlxalq irəliləyişlər müzakirə edib. AMADA-nın direktoru Şəfəq Hüseynli ölkəmizdə antidopinq sahəsindəki vəziyyət, baş verən yeniliklər, beynəlxalq çağırışlara uyğun olaraq həyata keçirilən yeni innovativ üsulların, süni intellektin tətbiqi ilə bağlı layihələr barədə məlumat verib.
ÜADA-nın prezidenti Vitold Banka qeyd edib ki, Azərbaycanın yerli və beynəlxalq müstəvidə dopinqlə mübarizəyə verdiyi töhfəsi və gördüyü işlər təqdirəlayiqdir və AMADA ÜADA-nın etibarlı tərəfdaşlarından biridir.
Görüşdə həmçinin Ş. Hüseynlinin sədrlik etdiyi Avropa Şurasının Antidopinqdə Gender Bərabərliyi Komitəsinin (GECA) gördüyü işlər və onun antidopinq sahəsində gender bərabərliyinin təmin edilməsi üzrə beynəlxalq layihəsi müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_cb1fa5fb19f3545b417a8e306_o.jpg
Cостоялась встреча между президентом Всемирного антидопингового агентства (WADA) Витольдом Банькой и директором Национального антидопингового агентства Азербайджана (AMADA) Шафаг Гусейнли.
В президентском офисе WADA, находящемся в Варшаве, стороны обсудили международные события в сфере борьбы с допингом. Директор AMADA рассказала о ситуации с антидопингом в Азербайджане, инновационных решениях, реализуемых в контексте глобальных вызовов, и проектах, связанных с применением искусственного интеллекта.
Президент WADA заявил, что вклад Азербайджана в борьбу с допингом на местной и международной арене и проделанная им работа достойны высокого признания, и в этом отношении AMADA является надежным партнером WADA.
В ходе встречи обсуждалась и деятельность Комитета по гендерному равенству в антидопинге Совета Европы (GECA), где Шафаг Гусейнли занимает пост председателя, а также ее международный проект по обеспечению гендерного равенства в сфере антидопинга.