https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_bc7e6f80d44fe379858e3081d_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Vyanada “Dayanıqlı və inklüziv enerji keçidinə doğru” mövzusunda keçirilən 8-ci OPEC beynəlxalq seminarında çıxış edib.
Nazir son illərdə neft-qaz sektoruna investisiyaların azalmasını bazarda sabitlik və dayanıqlı enerji təhlükəsizliyi üçün başlıca risklərdən biri kimi qeyd edib. Bildirilib ki, bugünkü 100 trilyon dollarlıq qlobal iqtisadiyyatın istifadə etdiyi enerjinin 80 faizindən çoxu karbohidrogenlərdən asılıdır və bu asılılığa qısa müddətdə yüksək ambissiyalı siyasi qərarlarla tamamilə son qoymaq irrealdır. “Qarşıdakı onilliklərdə ətraf mühiti qorumaqla enerji təhlükəsizliyini, ədalətli, inklüziv enerji keçidini təmin etmək üçün bizim rasional qərarlara və təxirəsalınmaz tədbirlərə ehtiyacımız var. Bu, isə enerji bazarlarının iştirakçıları arasında dialoq və əməkdaşlıq olmadan mümkün deyil”, deyə nazir əlavə edib.
Azərbaycanın hazırda enerji təhlükəsizliyindəki rolunu bir neçə enerji resursu üzrə şaxələndirməsindən, ötən il Cənub Qaz Dəhlizi ilə Avropaya qaz tədarükünün 40 faiz artırılması ilə təbii qazın enerji böhranının həllinə töhfələrindən danışılıb. Energetika naziri deyib ki, bizim məqsədimiz hər hansı bir enerji növünün təşviqi deyil, bütün enerji növlərindən doğru istifadə etməklə enerji təhlükəsizliyinə, iqtisadi inkişafa və sabitliyə töhfə verməkdir: “Biz inklüziv enerji keçidini dəstəkləyirik. Lakin emissiyaların azaldılmasında mühüm rol oynayan “yaşıl enerji”nin dayanıqlığını təmin etmək, bərpa olunan enerjini dəstəkləmək, rəvan enerji keçidi üçün bizim qaza ehtiyacımız var. Hesab edirəm ki, gecikmədən birgə hərəkət etmək vaxtıdır. Gəlin, ayrı-ayrılıqda deyil, birgə, dialoq mühitində enerji bazarlarının inkişafı ilə bağlı doğru qiymətləndirmələr aparaq, gələcək qarşısında məsuliyyətimizi bərabər səviyyədə paylaşaq. Həm qlobal neft bazarının davamlı balanslaşdırılmasının etibarlı qarantı olan “OPEC plus” ölkəsi, həm də Avropanın etibarlı enerji tərəfdaşı olaraq Azərbaycan belə bir dialoqa töhfə verməyə hazırdır.”

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_bc7e6f80d44fe379858e3081d_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov delivered a speech at the 8th OPEC International Seminar on Towards a Sustainable and Inclusive Energy Transition in Vienna.
The Minister noted the decline in investment in the oil and gas sector in recent years as one of the main risks for market stability and sustainable energy security. It was noted that more than 80 percent of the energy used by today's 100 trillion USD global economy depends on hydrocarbons, and it is unrealistic to completely end this dependence in the short term with highly ambitious political decisions. "We need rational decisions and urgent measures to ensure energy security and a fair, inclusive energy transition by protecting the environment in the coming decades. And this is impossible without dialogue and cooperation between energy market participants,” the Minister added.
Azerbaijan's diversification of its role in energy security by several energy resources and the contribution of natural gas to the solution of the energy crisis by increasing gas supplies to Europe by 40 per cent through the Southern Gas Corridor last year were discussed. The Minister of Energy said that our goal is not to promote any type of energy, but to contribute to energy security, economic development and stability through the correct use of all types of energy: “We support the inclusive energy transition. But we need gas to ensure the sustainability of green energy, which plays an important role in reducing emissions, to support renewable energy, to make a smooth energy transition. I think it's time to act together without delay. Let us make accurate assessments of the development of energy markets not separately, but in a joint, dialogical environment, and share our responsibility for the future equally. Azerbaijan is ready to contribute to such a dialogue both as an OPEC plus country, which is a reliable guarantor of the sustainable balancing of the global oil market, and as a reliable energy partner of Europe."