https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_327f8101f8a944dde8e670477_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) şirkətin fəaliyyətə başlamasının 7 illiyi, eləcə də 2023-cü ilin birinci yarısının yekunları və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Tədbirdən əvvəl “AzerGold” QSC-nin rəhbərliyi Fəxri Xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, abidəsi önünə əklil qoyub. Daha sonra Şəhidlər Xiyabanında xalqımızın azadlığı və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən Vətən övladlarının əziz xatirəsi anılıb. Həmçinin Bakı və Gəncə şəhərlərində QSC-nin Vətən müharibəsində şəhid olmuş əməkdaşları Muxtar Qasımlı və Rauf Əsgərovun məzarları ziyarət edilib.
“AzerGold” QSC və törəmə şirkətləri – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC-nin kollektivinin iştirak etdiyi, o cümlədən Bakı və Daşkəsəndə yerləşən inzibati ofis və istehsalat sahələrinin əməkdaşlarının videobağlantı formatında qatıldığı müşavirə ölkəmizin ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Müşavirədə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov cənab Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il 11 fevral tarixində imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq, 2016-ci ilin 5 iyul tarixində fəaliyyətə başlayan şirkətin 7 il ərzində əldə etdiyi əsas nailiyyətlər barədə danışıb. Bildirilib ki, “AzerGold” ötən dövrdə 4 mədən layihəsi – “Çovdar”, “Ağyoxuş-1”, “Mərəh” və nəhayət 2023-cü ilin fevral ayında “Tülallar” qızıl yatağının istismarına başlamağa, eləcə də 1 dəmir filizi yatağı – “Cənub-Şərq” mədəninin işlənməsini həyata keçirməyə nail olunub. Yalnız 1 mədənin – “Çovdar” qızıl yatağının istismarı ilə yola çıxan şirkət hazırda həmin mədənin bazasında yaradılmış 1 regional emal sahəsi, 2 törəmə cəmiyyət – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC ilə yoluna davam edir.
“AzerGold” QSC-nin müstəqillik dövründə dövlət şirkəti qismində ilk qızıl və gümüş hasilatçısı, eləcə də ixracatçısı kimi uğurlu fəaliyyətinin təmin olunmasına nail olduğunu deyən Z.İbrahimov qeyd edib ki, səhmlərinin 100 faizi dövlətə məxsus olan şirkətin əsas məqsədi təkcə mədənlərin istismarı ilə iqtisadi gəlir əldə etmək deyil, eyni zamanda bu sahənin dayanıqlı inkişafı, dağ-mədən sahəsinin qeyri-neft-qaz sektorunda payının artırılmasıdır. Vurğulanıb ki, şirkətin fəaliyyətə başlamasının 7-ci ildönümü ərəfəsində ümumi satış gəlirləri 1 milyard 28 milyon manatı üstələyib. Satış gəlirlərlərinin 990 milyon manatını ixracdan əldə edilmiş gəlirlər təşkil edir. Belə ki, şirkətin uğurlu fəaliyyəti nəticəsində 358 min unsiya qızıl, 712 min unsiya gümüşün ixracını həyata keçirilib. İxracla yanaşı, ötən dövr ərzində yerli zərgərlik bazarının inkişafı məqsədilə 11 min unsiyadan çox qızıl, 76 min unsiyadan çox gümüş metalını daxili bazara yönəldilib. Bundan başqa, bu müddət ərzində dövlətə vergi formasında 119 milyon manata yaxın vəsait ödənilib. Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna (DSMF) ödənişlər isə 17 milyon manata yaxın olub ki, bu, ümumilikdə 136 milyon manat vəsait deməkdir.
Daha sonra İdarə Heyətinin sədri 2023-cü ilin birinci yarısının yekunları ilə bağlı danışıb. Qeyd olunub ki, bu ilin ilk 6 ayı ərzində Daşkəsən və Göygöl rayonlarında yerləşən mədənlərdə aparılan hasilat işləri nəticəsində ümumilikdə 18 min unsiya qızıl, 53 min unsiya gümüşün istehsalı həyata keçirilib. Qızıl hasilatı plandan 3 faiz, gümüş hasilatı isə 53 faiz artıq yerinə yetirilib. Hesabat dövründə 18 min unsiya qızıl, 42 min unsiya gümüşün dünya birjasında satışı təmin edilib. Qızıl və gümüş ixracı isə müvafiq ardıcıllığa uyğun olaraq plandan 31 faiz və 74 faiz artıq icra edilib. Birinci yarımil ərzində qiymətli metalların daxili və xarici bazarlarda satış əməliyyatları nəticəsində 73 milyon manat gəlir əldə edilib. Bu vəsaitin 61 milyon manatını ixrac gəlirləri təşkil edib.
Birinci yarımildə dövlət büdcəsinə vergi formasında ödənilən vəsait isə 15 milyon manata yaxın olub. Hesabat dövründə təqribən 2 milyon manat DSMF-yə vəsait köçürülüb.
QSC-nin fəaliyyətinin əsas prinsiplərini təbii resurslardan səmərəli istifadə, dayanıqlı inkişaf konsepsiyasının tətbiqi və sosial məsuliyyətlilik təşkil etdiyini qeyd edən Z.İbrahimov diqqətə çatdırıb ki, qəbul edilən Sosial Təsir və Məsuliyyət üzrə Siyasət çərçivəsində yerli icmaların sosial-iqtisadi inkişafının dəstəklənməsi, ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində fəal iş aparılır, icra edilən layihələr regionun spesifik xüsusiyyətləri, yerli icmaların ehtiyac meyarları, sosial-iqtisadi tələbatları nəzərə alınaraq hazırlanır və realizə edilir. Bu xüsusda mədənlərə yaxın ərazilərdə yaşayan vətəndaşlarla mütəmadi görüşlərin keçirildiyi, onların müraciətlərinə həssas münasibət göstərildiyi və qanunvericilik çərçivəsində həlli ilə bağlı müvafiq addımların atıldığı bildirilib.
Tədbirdə, həmçinin geoloji kəşfiyyat, yeni mədən və infrastruktur layihələrin icrası, məşğulluq, kadr siyasəti ilə bağlı məsələlərdən danışılıb, əməkdaşların işə cəlb edilməsi prosesinin QSC-nin hasilat və istehsalat fəaliyyətinin təşkil edildiyi bölgələrdə yaşayan vətəndaşların, xüsusilə müharibə iştirakçıları, şəhid ailəsi üzvlərinin müvafiq bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi əsasında davam etdirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbirin sonunda İdarə Heyətisinin sədri cari ilin ikinci yarısı üçün “AzerGold” QSC və onun törəmə şirkətlərinin qarşısında duran vəzifələr barədə müvafiq tapşırıqlarını verib, hər il olduğu kimi, 2023-cü ilin sonunda da Səhmdar Cəmiyyətin fəaliyyətində artım tempinin qorunması, qeyri-neft-qaz sektorunu təmsil edən şirkət olaraq ölkəmizin iqtisadi inkişafına yeni töhfələrin verilməsinin önəmi vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_327f8101f8a944dde8e670477_o.jpg
На Човдарском интегрированном региональном участке по переработке Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» в Дашкесанском районе состоялось совещание, посвященное 7-летию с начала деятельности компании, а также итогам первого полугодия 2023 года и предстоящим задачам.
Перед мероприятием руководство ЗАО «AzerGold» посетило могилу Общенационального Лидера Гейдара Алиева на Аллее почетного захоронения, почтило память выдающейся личности и возложило венок к его памятнику. Затем на Аллее шехидов была почтена память сыновей Родины, отдавших свои жизни за свободу нашего народа и территориальную целостность страны. Также в Баку и Гяндже были посещены могилы погибших в Отечественной войне сотрудников ЗАО Мухтара Гасымлы и Рауфа Аскерова.
Совещание в формате видеоконференции с участием коллективов ЗАО «AzerGold» и его дочерних компаний – ООО «Daşkəsən Dəmir Filiz» и ООО «AzerBlast», а также сотрудников административных офисов и производственных площадей, расположенных в Баку и Дашкесане, началось с исполнения государственного гмина Азербайджанской Республики и почтением минутой молчания памяти отдавших свои жизни за территориальную целостность и независимость нашей страны.
Выступивший на совещании председатель правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов рассказал об основных достижениях компании за 7 лет, начавшей свою деятельность 5 июля 2016 года в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 11 февраля 2015 года. Было отмечено, что за прошедший период «AzerGold» удалось запустить 4 горнодобывающих проекта – «Човдар», «Агйохуш-1», «Марах» и, наконец, в феврале 2023 года начать разработку месторождения золота «Тюлаллар», а также одного месторождения железной руды – «Юго-восток». Компания, начавшая свою деятельность с эксплуатации только одного рудника –месторождения золота «Човдар», в настоящее время продолжает свою работу на одном региональном перерабатывающем участке, созданном на базе одноименного месторождения, а также совместно с двумя дочерними компаниями – ООО «Daşkəsən Dəmir Filiz» и ООО «AzerBlast».
Отметив, что ЗАО «AzerGold» добилось успешной деятельности в качестве первой в период независимости нашей страны государственной компании по добыче золота и серебра, а также экспортера, З.Ибрагимов сказал, что основной целью компании, 100 процентов акций которой принадлежит государству, является не только получение экономической прибыли за счет эксплуатации рудников, но и устойчивое развитие этой отрасли, увеличение доли горнодобывающей отрасли в ненефтегазовом секторе. Было подчеркнуто, что в преддверии 7-й годовщины с начала деятельности компании общие доходы от продаж превысили 1 млрд. 28 млн. манатов. 990 миллионов манатов доходов от продаж составляют доходы от экспорта. Так, в результате успешной деятельности компании был осуществлен экспорт 358 тыс. унций золота, 712 тыс. унций серебра. Помимо экспорта, за прошедший период с целью развития местного ювелирного рынка на внутренний рынок было направлено более 11 тыс. унций золота и 76 тыс. унций серебра. Кроме того, за этот период государству было выплачено около 119 млн. манатов в виде налогов. Выплаты в Государственный фонд социальной защиты (ГФСЗ) составили около 17 млн. манатов, что в сумме составляет 136 млн. манатов.
Далее председатель Правления рассказал об итогах первого полугодия 2023 года. Было отмечено, что за первые 6 месяцев текущего года в результате работ по добыче на рудниках, расположенных в Дашкесанском и Гейгельском районах, было произведено в общей сложности 18 тыс. унций золота и 53 тыс. унций серебра. Добыча золота превысила план на 3%, а серебра – на 53%. За отчетный период была обеспечена продажа на мировой бирже 18 тыс. унций золота, 42 тыс. унций серебра. А экспорт золота и серебра превысил план на 31% и 74% соответственно. За первое полугодие в результате операций по продаже драгоценных металлов на внутреннем и внешнем рынках было получено 73 млн. манатов. Из этих средств 61 млн. манатов составили экспортные доходы.
За отчетный период Обществом было реализовано 3,5 тыс. унций золота, 13,5 тыс. унций серебра по всей стране. Торговля золотом и серебром на местном рынке принесла более 12 млн. манатов. Таким образом, Обществу удалось завершить первые 6 месяцев текущего года с выручкой от продаж в размере 73 млн. манатов. В первом полугодии средства, уплаченные в виде налогов в государственный бюджет, составили около 15 млн. манатов. За отчетный период в ГФСЗ было перечислено около 2 млн. манатов.
Подчеркнув, что основными принципами деятельности ЗАО являются рациональное использование природных ресурсов, внедрение концепции устойчивого развития, социальная ответственность, З.Ибрагимов отметил, что в рамках принятой политики социального воздействия и ответственности ведется активная работа по поддержке социально-экономического развития местных общин, охране окружающей среды, реализуемые проекты разрабатываются и реализуются с учетом специфики региона, критериев потребностей местных общин, социально-экономических потребностей. В связи с этим проведятся регулярные встречи с гражданами, проживающими вблизи рудников, к их обращениям относятся внимательно и предпринимаются соответствующие шаги по их разрешению в рамках законодательства.
На мероприятии также были затронуты вопросы, связанные с геологоразведкой, реализацией новых горнодобывающих и инфраструктурных проектов, занятостью, кадровой политикой, подчеркнута важность продолжения процесса найма сотрудников на основе оценки соответствующих знаний и навыков граждан, проживающих в регионах, где организована добывающая и производственная деятельность ЗАО, в частности участников войны, членов семьи шехидов.
В завершение мероприятия председатель Правления дал соответствующие поручения в связи с задачами, стоящими перед ЗАО «AzerGold» и его дочерними компаниями во втором полугодии текущего года, подчеркнул важность сохранения темпов роста деятельности Акционерного Общества и к концу 2023 года, а также внесения нового вклада в экономическое развитие нашей страны как компании, представляющей ненефтегазовый сектор.