https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_c0234546f390ea6a2eabeba59_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşkilatçılığı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə ikinci ildir ki, həyata keçirilən “Daşkəsən rayonunda arıçılıq təsərrüfatının inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində fermerlər üçün növbəti təlimlər təşkil edilib.
Əsas məqsədi Daşkəsəndə arıçılıq məhsullarının istehsal həcminin artırılmasına töhfə vermək olan nəzəri təlimlərdə rayonun Bayan, Quşçu, Çovdar kəndləri və Şadax yaşayış məntəqəsində fəaliyyət göstərən 32 fermerə balsüzümü, avadanlıqlardan istifadə, eləcə də məhsulların qablaşdırılması qaydaları barədə məsləhətlər verilib. Arıçılar layihə çərçivəsində cəlb edilmiş ekspert tərəfindən təbii balın normativləri üzrə fiziki-kimyəvi göstəriciləri, arı südü, propolis, güləm, mum kimi arıçılıq məhsullarının baytarlıq və sanitariya qaydalarına uyğun olaraq tədarükü barədə təlimatlandırılıblar. Təlim çərçivəsində qeyd edilən istiqamətlər üzrə metodiki təlimat bukletləri paylanılıb. Sonda təlim iştirakçılarına fərdi təsərrüfatların genişləndirilməsinə dəstək məqsədilə mum və çərçivələr hədiyyə edilib.
Qeyd edək ki, ötən il də daxil olmaqla cəlb edilmiş 56 nəfər fermerə tam təchiz edilmiş 216 arı ailəsi, arı yeşikləri və digər zəruri ləvazimatlar təqdim olunub. Layihənin davamında arıçıların tədarük etdikləri balın istehsal prosesini asanlaşdırmaq məqsədilə Çovdar, Bayan, Quşçu kəndlərində yaşayan bütün arıçı-fermerlərin ümumi istifadəsinə balsüzən dəzgahlarla təmin edilməsi nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC fəaliyyət göstərdiyi bölgələrdə ətraf mühitin qorunması, məşğulluğun artırılması, təhsil, idman, sağlamlıq, mikro sahibkarlığın inkişafı, yeniyetmə və gənclərin təlim-tərbiyəsi, sosial rifahın yüksəldilməsi, mədəni irsin qorunması və digər istiqamətlər üzrə ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirir. İcra edilən layihələr regionun spesifik xüsusiyyətləri, yerli icmaların ehtiyac meyarları, sosial-iqtisadi tələbatları nəzərə alınaraq hazırlanır və realizə edilir.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_c0234546f390ea6a2eabeba59_o.jpg
При организации Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» и поддержке Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) в рамках проекта «Поддержка развития пчеловодства в Дашкесанском районе», реализуемого второй год подряд, организованы очередные тренинги для фермеров.
На теоретических тренингах, основной целью которых является содействие увеличению объемов производства продукции пчеловодства в Дашкесане, 32 фермерам, действующим в селах Баян, Гушчу, Човдар и населенном пункте Шадах, были даны советы по розливу меда, использованию оборудования, а также упаковке продукции. Пчеловоды были проинструктированы привлеченным в рамках проекта экспертом о физико-химических показателях натурального меда по нормативам, поставках продукции пчеловодства, таких как пчелиное молоко, прополис, перга, воск, в соответствии с ветеринарными и санитарными правилами. В рамках тренинга были розданы буклеты с методическими указаниями по указанным направлениям. В завершение участникам тренинга были подарены воск и рамки для поддержки расширения частных хозяйств.
Отметим, что 56 фермерам, в том числе привлеченным к проекту в прошлом году, были предоставлены 216 полностью укомплектованных пчелиных семей, ульи и другие необходимые принадлежности. В ходе проекта планируется обеспечить медогонками общего пользования всех пчеловодов-фермеров, проживающих в селах Човдар, Баян, Гушчу, с целью облегчения процесса производства меда пчеловодами.
Напомним, что ЗАО «AzerGold» осуществляет в регионах своей деятельности последовательные и целенаправленные мероприятия по охране окружающей среды, повышению занятости, образованию, спорту, здоровью, развитию микропредпринимательства, обучению и воспитанию подростков и молодежи, повышению социального благосостояния, сохранению культурного наследия и другим направлениям. Данные проекты разрабатываются и реализуются с учетом специфики региона, критериев потребности местных общин, социально-экономических потребностей.