https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_211203052552d4728df7bed09_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi “Daşkəsən rayonunda qadınların məşğulluğunun artırılması” layihəsinin icrasına başlayıb.
Layihə QSC-nin “Çovdar” qızıl mədəninin yaxınlığında yerləşən Çovdar, Quşçu kəndləri və “Şadax” adlanan ərazidə yaşayan qadınların əmək bazarında rəqabət qabiliyyətinin artırılması, onların yeni peşələrə yiyələnməsi, aztəminatlı evdar qadınların məşğulluq məsələləri, qadınlar arasında mikro və kiçik sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyır. Bu məqsədlə “AzerGold” QSC və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən təlimlərdə qadınlara əmək bazarındakı aktual peşə-ixtisas sahələri, məşğulluq mərkəzlərində qeydiyyata durmaq qaydası, mövcud olan vakansiyalar, peşə təhsili müəssisələrinə qəbul qaydaları, özünüməşğulluq proqramı barədə ətraflı məlumat verilib.
Həmçinin təlim iştirakçılarının düzgün iş seçimində karyera planlaması, potensialın kəşf edilməsi, bazar imkanlarının araşdırılması, məqsədlərin təyini və fəaliyyət planının qurulması, eləcə də Dövlət Məşğulluq Agentliyinin “Alo karyera” dəstək xidməti, iş axtarışı alətləri və müsahibəyə hazırlıq mövzularında maarifləndirilməsi təmin edilib.
Təlim zamanı iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırılıb, onlara “AzerGold” QSC-nin yerli və beynəlxalq təcrübəyə uyğunlaşdırılmış elektron işə qəbul sistemi, vakant yerlər üzrə namizədlərin imtahan üsuli ilə əmək fəaliyyətinə cəlb edilməsi, eyni zamanda Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təqdim etdiyi xidmətlərdən istifadə imkanları barədə geniş bəhs olunub, qadınların bu xidmətlərdən yararlanmaları üçün zəruri məsləhətlər verilib.
Layihənin növbəti mərhələsində bilik və bacarıqları məqbul hesab edilən qadınların “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən müvafiq istiqamətlər üzrə peşə fəaliyyətinə cəlb edilməsi üçün zəruri addımların atılması nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC fəaliyyət göstərdiyi bölgələrdə ətraf mühitin qorunması, məşğulluğun artırılması, mikro sahibkarlığın inkişafı, təhsil, idman, sağlamlıq, yeniyetmə və gənclərin təlim-tərbiyəsi, sosial rifahın yüksəldilməsi, mədəni irsin qorunması və digər istiqamətlər üzrə ardıcıl, məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirir. İcra edilən layihələr regionun spesifik xüsusiyyətləri, yerli icmaların ehtiyac meyarları, sosial-iqtisadi tələbatları nəzərə alınaraq hazırlanır və realizə edilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_211203052552d4728df7bed09_o.jpg
Закрытое акционерное общество (ЗАО) “AzerGold” и Государственное агентство занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения приступили к реализации проекта «Повышение уровня занятости женщин в Дашкесанском районе».
Проект направлен на повышение конкурентоспособности на рынке труда женщин, проживающих на территории сел Човдар, Гушчу и местности под названием «Шадах», расположенных близ золотого рудника «Човдар» ЗАО, оказание им помощи в освоении новых профессий, решении вопросов трудоустройства малообеспеченных домохозяек, а также на развитие микро- и малого предпринимательства среди женщин. С этой целью на тренингах, проводимых специалистами ЗАО “AzerGold” и Государственного агентства занятости, женщинам была предоставлена подробная информация об актуальных профессиях и специализациях на рынке труда, порядке регистрации в центрах занятости, имеющихся вакансиях, правилах приема в профессиональные учебные заведения и программе самозанятости.
Было также обеспечено просвещение участников тренинга о планировании карьеры, раскрытии потенциала, исследовании рыночных возможностей, постановке целей и построению плана действий, а также службе поддержки «Алло, карьера» Государственного агентства занятости, инструментах поиска работы и подготовке к собеседованию.
В ходе тренинга были даны ответы на многочисленные вопросы участников, им была предоставлена подробная информация об электронной системе приема на работу ЗАО “AzerGold”, адаптированного к местному и международному опыту, подборе кандидатов на вакантные должности методом экзаменов, а также о возможностях использования услуг, предоставляемых Государственным агентством занятости, были даны необходимые рекомендации для воспользования женщинами этими услугами.
На следующем этапе проекта планируется предпринять необходимые шаги по привлечению женщин, чьи знания и навыки признаны приемлемыми для профессиональной деятельности в соответствующих направлениях Государственным агентством занятости при поддержке ЗАО “AzerGold”.
Напомним, что ЗАО “AzerGold” осуществляет последовательные и целенаправленные меры в регионах в области охраны окружающей среды, повышения уровня занятости, развития микропредпринимательства, образования, спорта, здравоохранения, обучения и воспитания подростков и молодежи, улучшения социального благосостояния, охраны культурного наследия и др. Осуществляемые проекты готовятся и реализуются с учетом специфики региона, критериев потребностей местных сообществ и социально-экономических потребностей.