https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_593544e0a28c754151d56ec8e_o.jpg
Qonaqlar səfər proqramına uyğun olaraq öncə dağ yəhudilərinin kompakt şəkildə yaşadığı Qırmızı Qəsəbədəki Altı Günbəz Sinaqoqu və Ümumdünya Dağ Yəhudilərinin Tarix-Etnoqrafiya Muzeyi ilə tanış olublar.
Qonaqların diqqətinə çatdırılıb ki, Qubada çoxlu sayda müxtəlif millətlərin icmaları yaşayır, Qırmızı Qəsəbə isə dünyada İsraildən sonra yəhudilərin ən yığcam məskunlaşdıqları nadir məkandır. “Qafqazın Yerusəlimi” adlandırılan qəsəbədə məskunlaşan yəhudilərin uzun illərdir öz adət-ənənələrini qoruyub saxladıqları, azərbaycanlılarla birlikdə sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadıqları bildirilib. Nəzərə çatdırılıb ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması uğrunda aparılan Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində dağ yəhudiləri fəal iştirak ediblər. Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Albert Aqarunovun qəhrəmanlığı bariz nümunə olaraq göstərilib. Azərbaycan dövlətinin Albert Aqarunovun xatirəsini əbədiləşdirdiyi, onun abidəsinin ucaldıldığı, adının küçələrə və məktəblərə verildiyi vurğulanıb.
Sonra Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət edən amerikalı qonaqlara ermənilərin xalqımıza qarşı 1918-ci ilin mart-aprel aylarında törətdikləri soyqırımı haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Quba soyqırımı məzarlığı 2007-ci il 1 aprel tarixində ərazidə torpaq işləri görülərkən aşkarlanıb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən kütləvi məzarlıqda geniş tədqiqat işləri aparılıb. Tədqiqatlar nəticəsində məzarlığın 1918-ci ildə ermənilərin yerli dinc əhaliyə qarşı törətdikləri soyqırımı nəticəsində yarandığı müəyyən edilib. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılan Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi 2013-cü il sentyabrın 18-də açılıb.
Kompleksdə gördükləri amerikalı qonaqları çox təsirləndirib. Onlar xalqımızın başına gətirilən bu dəhşətli faciədən çox məyus olduqlarını vurğulayıb və belə müsibətin bir daha baş verməməsini arzulayıblar.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinə ABŞ-ın Yel Univeristetində təhsilini davam etdirən, “Report” İnformasiya Agentliyinin ABŞ bürosunda çalışan azərbaycanlı jurnalist Vüsalə Abbasova, “Arab News”un BMT bürosunun rəhbəri, Əfqanıstan, İraq və Cənubi Livandakı münaqişə bölgələrində dünyanın qabaqcıl media qurumlarının (Fox TV, CNN, Al Jazeera) müharibə müxbiri kimi uzun illər çalışmış Əfram Kosafi, Kolumbiya Respublikasının tanınmış televiziya şəbəkəsinin (Caracol TV and Canal 1) Nyu-York və paytaxt Vaşinqtondakı müxbiri, tanınmış blogger Paola Varqas, “Schirach Report”un təsisçisi və baş redaktoru Paolo von Şiraç, “Anadolu” Agentliyinin ABŞ bürosunun fotojurnalisti, “Turkish Journal”ın təsisçisi Selcuk Acar və “RC Communications”nın prezidenti, tanınmış jurnalist və siyasi şərhçi Kelvin Dark daxil olub.

Within their visit to Azerbaijan, a group of American journalists and media representatives went on a business trip to Guba region.
According to the program, the guests got acquainted with the Six-Dome Synagogue of the Red Settlement, where mountain Jews live compactly, and the History-Ethnography Museum of the World Mountain Jews.
It has been brought to their attention that a large number of minorities live in Guba, and Red Settlement is the second unique place in the world where Jews are compactly populated.
It has been mentioned that the Jewish population of the settlement called "Jerusalem of the Caucasus" has preserved their traditions for many years and live in peace and tranquillity with the Azerbaijanis.
It was pointed out that mountain Jews took active part both in the First and Second Karabakh wars and fought for the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan. The heroism of Albert Agarunov was specially highlighted. It was emphasized that the memory of Albert Agarunov was perpetuated in Azerbaijan.
During their visit to the Guba Genocide Memorial Complex the guests were given detailed information about the genocide committed by Armenians against our people in March-April 1918. It was reported that the mass grave was discovered on April 1, 2007, during earthworks in the area and the researches carried out by the staff of the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of Azerbaijan has established that the victims of the genocide committed by the Armenian armed groups in 1918 were massively buried here.
The Guba Genocide Memorial Complex was launched with the support of the Heydar Aliyev Foundation on September 18, 2013.
The guests were impressed by what they have seen and expressed their disappointment.
The delegation included Azerbaijani journalist Vusala Abbasova, student of Yale University and reporter of US bureau of the Report Information Agency, Afram Kosafi, head of the UN bureau of Arab News, former representative of the world’s leading media organizations in the conflict regions of Afghanistan, Iraq and South Lebanon (who worked for many years as a war correspondent (Fox TV, CNN, Al Jazeera), Paola Vargas, New York and Washington correspondent of the well-known television network of the Republic of Colombia (Caracol TV and Canal) famous blog writer, Paolo von Shirac, founder and chief of Schirach Report Selcuk Acar, photojournalist of the US bureau of Anadolu Agency, founder of Turkish Journal and Calvin Dark, president of RC Communications, well-known journalist and political commentator.