https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_593544e0a28c754151d56ec8e_o.jpg
Qonaqlar səfər proqramına uyğun olaraq öncə dağ yəhudilərinin kompakt şəkildə yaşadığı Qırmızı Qəsəbədəki Altı Günbəz Sinaqoqu və Ümumdünya Dağ Yəhudilərinin Tarix-Etnoqrafiya Muzeyi ilə tanış olublar.
Qonaqların diqqətinə çatdırılıb ki, Qubada çoxlu sayda müxtəlif millətlərin icmaları yaşayır, Qırmızı Qəsəbə isə dünyada İsraildən sonra yəhudilərin ən yığcam məskunlaşdıqları nadir məkandır. “Qafqazın Yerusəlimi” adlandırılan qəsəbədə məskunlaşan yəhudilərin uzun illərdir öz adət-ənənələrini qoruyub saxladıqları, azərbaycanlılarla birlikdə sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadıqları bildirilib. Nəzərə çatdırılıb ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması uğrunda aparılan Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində dağ yəhudiləri fəal iştirak ediblər. Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Albert Aqarunovun qəhrəmanlığı bariz nümunə olaraq göstərilib. Azərbaycan dövlətinin Albert Aqarunovun xatirəsini əbədiləşdirdiyi, onun abidəsinin ucaldıldığı, adının küçələrə və məktəblərə verildiyi vurğulanıb.
Sonra Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət edən amerikalı qonaqlara ermənilərin xalqımıza qarşı 1918-ci ilin mart-aprel aylarında törətdikləri soyqırımı haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Quba soyqırımı məzarlığı 2007-ci il 1 aprel tarixində ərazidə torpaq işləri görülərkən aşkarlanıb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən kütləvi məzarlıqda geniş tədqiqat işləri aparılıb. Tədqiqatlar nəticəsində məzarlığın 1918-ci ildə ermənilərin yerli dinc əhaliyə qarşı törətdikləri soyqırımı nəticəsində yarandığı müəyyən edilib. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılan Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi 2013-cü il sentyabrın 18-də açılıb.
Kompleksdə gördükləri amerikalı qonaqları çox təsirləndirib. Onlar xalqımızın başına gətirilən bu dəhşətli faciədən çox məyus olduqlarını vurğulayıb və belə müsibətin bir daha baş verməməsini arzulayıblar.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinə ABŞ-ın Yel Univeristetində təhsilini davam etdirən, “Report” İnformasiya Agentliyinin ABŞ bürosunda çalışan azərbaycanlı jurnalist Vüsalə Abbasova, “Arab News”un BMT bürosunun rəhbəri, Əfqanıstan, İraq və Cənubi Livandakı münaqişə bölgələrində dünyanın qabaqcıl media qurumlarının (Fox TV, CNN, Al Jazeera) müharibə müxbiri kimi uzun illər çalışmış Əfram Kosafi, Kolumbiya Respublikasının tanınmış televiziya şəbəkəsinin (Caracol TV and Canal 1) Nyu-York və paytaxt Vaşinqtondakı müxbiri, tanınmış blogger Paola Varqas, “Schirach Report”un təsisçisi və baş redaktoru Paolo von Şiraç, “Anadolu” Agentliyinin ABŞ bürosunun fotojurnalisti, “Turkish Journal”ın təsisçisi Selcuk Acar və “RC Communications”nın prezidenti, tanınmış jurnalist və siyasi şərhçi Kelvin Dark daxil olub.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_593544e0a28c754151d56ec8e_o.jpg
Группа американских журналистов и медиаэкспертов, находящихся в поездке в Азербайджане, посетила Губу.
Сначала гости в соответствии с программой поездки ознакомились в поселке Красная Слобода, где компактно проживают горские евреи, с Шестикупольной синагогой и Всемирным историко-этнографическим музеем горских евреев.
Гости были проинформированы о том, что в Губе проживают многочисленные различные национальные общины, а Красная Слобода является уникальным местом с наиболее компактным расселением евреев в мире после Израиля. Было отмечено, что евреи, проживающие в поселке, именуемом “Иерусалим Кавказа”, на протяжении многих лет сохраняют свои обычаи и традиции, живут вместе с азербайджанцами в условиях мира и спокойствия. Подчеркнуто, что горские евреи активно участвовали в Первой и Второй карабахских войнах за восстановление территориальной целостности Азербайджана. В качестве наглядного примера был приведен героизм Национального героя Азербайджана Альберта Агарунова. Отмечено, что Aзербайджанское государство увековечило память Альберта Агарунова, ему возведен памятник, его именем названы улицы и школы.
Затем в ходе посещения Губинского мемориального комплекса геноцида американские гости были подробно проинформированы о геноциде, учиненном армянами против нашего народа в марте-апреле 1918 года. Подчеркнуто, что захоронение Губинского геноцида было обнаружено 1 апреля 2007 года при осуществлении на территории земляных работ. Сотрудники Института археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана провели в массовом захоронении широкомасштабную исследовательскую работу. В ходе исследований было установлено, что захоронение появилось в 1918 году в результате геноцида, учиненного армянами против мирного местного населения. Губинский мемориальный комплекс геноцида, созданный при поддержке Фонда Гейдара Алиева, открылся 18 сентября 2013 года. Увиденное в комплексе произвело на американских гостей глубокое впечатление. Oни подчеркнули, что глубоко подавлены в связи с чудовищной трагедией, учиненной против нашего народа, и пожелали, чтобы подобный ужас больше не повторился.