https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9d74e7abcae2898b03841db9c_o.jpg
Naxçıvanda keçirilən “Heydər Əliyev – 100” Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsində təşkil edilən növbəti panel media mövzusuna həsr olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Təbliğat, informasiya və analitik təhlil şöbəsinin müdiri Vəsilə Zeynalovanın moderatorluğu ilə aparılan paneldə Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Zifəroğlu, “Qafqazinfo.az” saytının rəhbəri Elbruz Ərud, ADA Universitetinin müəllimi Şəfəq Mehrəliyeva, Mətbuat Şurasının üzvü Elşad Eyvazlı və “Global Media Group”un media direktoru Həmid Həmidov iştirak ediblər.
Panelistlərlə debat zamanı diaspor gənclərinin fəaliyyət istiqamətləri, xarici ölkələrdəki platformalara çıxış imkanları, Azərbaycanla bağlı həqiqətlərin çatdırılması, diaspor gənclərinin missiyası və sair mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Fikir müxtəlifliyi ilə müşayiət olunan qızğın diskussiyanın gedişində “diaspor gənci xaricdə necə fəaliyyət göstərməlidir, Azərbaycana hansı faydaları verməlidir, yaşadığı ölkəyə necə inteqrasiya olunmalıdır, dilimizi, milli kimliyimizi, mədəniyyətimizi, adət-ənənələrimizi necə qoruyub saxlamalıdır” və başqa suallara aydınlıq gətirilib.
Bu debat İctimai TV ilə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin ortaq layihəsi olan “Vətən uzaqda deyil” proqramında yayımlanacaq.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9d74e7abcae2898b03841db9c_o.jpg
Очередная панель, организованная в проводимом в Нахчыване IV Летнем лагере диаспорской молодежи «Гейдар Алиев – 100», была посвящена теме медиа.
В панели, проведенной под модераторством заведующей отделом пропаганды, информации и аналитических исследований Государственном комитете по работе с диаспорой Васили Зейналовой, участвовали председатель Совета печати Рашад Меджид, декан факультета журналистики Бакинского государственного университета Вугар Зифероглу, руководитель сайта Qafqazinfo.az Эльбрус Аруд, преподаватель Университета АДА Шафаг Мехралиева, руководитель «Modern Media Group» Эльшад Эйвазлы и медиа-директор Global Media Group Гамид Гамидов.
В ходе дебатов с панелистами состоялся обмен мнениями о направлениях деятельности диаспорской молодежи, возможностях выхода на платформы в зарубежных странах, доведении реалий, связанных с Азербайджаном, миссии диаспорской молодежи и на другие темы. Во время дискуссии, сопровождавшейся разнообразием мнений, была внесена ясность в такие вопросы, как «как должен действовать за рубежом представитель диаспоры, какую пользу он должен приносить Азербайджану, как должен интегрировать в страну проживания, как должен сохранять наш язык, национальную идентичность, культуру, обычаи и традиции».
Отметим, что данные дебаты будут транслироваться по İctimai TV в программе «Родина не далеко», являющейся проектом Государственного комитета по работе с диаспорой.