https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_044bb763f8506d035cd7bec86_o.jpg
“Naxçıvanda olmaqdan şadam. Mən ilk dəfədir ki, Naxçıvandayam, təəssüf ki, ata-baba yurdum İrəvanda deyiləm. Mənə bu fürsəti yaratdıqları üçün Komitəyə təşəkkür edirəm”. Bu sözləri İrəvan xanının varisi Əmir Əli Sərdari İrəvani deyib.
O, təəssüflə qeyd edib ki, Naxçıvan Azərbaycanın qalan hissəsindən təcrid olunub: “Fürsətdən istifadə edib, İrəvanın və Naxçıvanın Azərbaycandan ayrı düşməsindən danışmaq istəyirəm. Təyyarə ilə bura gələrkən İrəvanın və Göyçə gölünün üzərindən uçurduq və səmadan ata yurduma baxırdım. Çox gözəl, eyni zamanda üzücü mənzərə idi. Təəssüf ki, buraya ancaq təyyarə ilə gəlmək mümkündür. Məsələn, Arazdan başqa bəzi tərəfləri də görmək istəyirdim. Mən bura bəlkə də Zəngəzur dəhlizi ilə gəlmək üçün fürsət axtarırdım. Bu mümkün olmadı. Bu dəfə təyyarə ilə gəldim, bəlkə növbəti dəfə qismət oldu”.
İrəvan xanının varisi ata-baba yurduna getmək arzusunda olduğunu söyləyib: “İrəvana bir neçə dəfə dəvət olunmuşam. Əlbəttə, İrəvana getmək yaxşı olardı. Amma ata-babalarımın viran qalmış yurdlarını görmək mənim üçün çox kədərli olardı. Ona görə də doğum günümə ən yaxşı hədiyyə Naxçıvanda, İrəvanın sərhədində Ağrı dağına baxmaq oldu. Mən əcdadlarıma yaxın olduğumu hiss etdim. Təsəvvür edə bilmirəm ki, bir vaxtlar əcdadlarım orada at çapıb, düşmənləri ilə vuruşublar. Burada olmaq gözəl hissdir”.
Qeyd edək ki, Əmir Əli Sərdari İrəvani Naxçıvanda keçirilən “Heydər Əliyev – 100” Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi çərçivəsində baş tutan panellərin birində məruzəçi kimi çıxış edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_044bb763f8506d035cd7bec86_o.jpg
“I am glad to be in Nakhchivan. It is my first visit to Nakhchivan, unfortunately I can not visit Iravan, my ancestral homeland. I express my gratitude to the Committee for providing me with this opportunity”, said Amir Ali Sardari Iravani, the successor of Iravan Khan.
He spoke about the isolation of Nakhchivan from Azerbaijan with deep regret.
“I want to take this opportunity to talk about the separation of Iravan and Nakhchivan from Azerbaijan. Nakhchivan is isolated from the rest of Azerbaijan. While coming here by plane, we flew over Iravan and Goycha lake and I looked at my homeland from the sky. It was a very beautiful, but at the same time sad sight. Unfortunately, it is only possible to get here by plane. I was looking for an opportunity to come here through the Zangazur corridor. This was not possible. This time I came by plane, maybe next time I will be lucky”.
The heir of Iravan Khan has told that he wishes to go to his ancestral home.
“I was invited to Iravan several times by Armenians. Of course, it would be good to visit Iravan. But it would be very difficult for me to see the ruined homes of my ancestors. That's why the best gift for my birthday was to gaze out towards Agri Daghi Mountain from Nakhchivan, on the border of Iravan. I felt how close I was to my ancestors. I can't imagine that once my ancestors galloped there and fought with their enemies. It feels good to be here”.
It should be noted that, Amir Ali Sardari Iravani is a guest of the 4th Summer Camp of Diaspora Youth “Heydar Aliyev-100”, held in Nakhchivan. He delivered speech at one of the panel discussions held within the camp.