https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_49b6b5b6bd6d79c17c4869655_o.jpg
“Heydər Əliyev İli" çərçivəsində Naxçıvanda baş tutan “Heydər Əliyev – 100” Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin rəsmi bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasimi açıq elan edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Vəsilə Vahidqızı ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş düşərgənin gənclərin yaddaşında silinməz iz buraxacağına inandığını bildirib.
Daha sonra bir həftə davam edən Yay Düşərgəsini əks etdirən videoxülasə nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli düşərgənin Naxçıvanda keçirilməsindən və iştirakçıların Naxçıvanda aparılan yenidənqurma və quruculuq işləri, eləcə də bu qədim diyarın tarixi yerləri ilə tanışlığından məmnun olduğunu söyləyib. O, Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq olunmuş “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası sayəsində yaxın beş ildə Naxçıvanda böyük işlər görüləcəyini vurğulayaraq, düşərgə iştirakçılarını beş ildən sonra yenidən Naxçıvana dəvət edib: “Mən sizinlə sağollaşmıram, “Aramıza xoş gəldiniz” deyirəm”.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov IV Yay Düşərgəsinin təşkilində göstərdikləri dəstəyə görə Heydər Əliyev Fonduna və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında səlahiyyətli nümayəndəliyinə təşəkkür edib. Komitə sədri artıq ənənə halını alan düşərgələrin Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın tövsiyələrinə uyğun olaraq xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərin vətənlə əlaqələrini intensivləşdirmək və öz soykökünə, mədəniyyətinə bağlılığını qoruyub saxlamaq məqsədi daşıdığını vurğulayıb, gəncləri diaspor fəaliyyətində və Azərbaycan həqiqətlərininin təbliğində fəal olmağa çağırıb.
Düşərgə iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunduqdan sonra tədbir bədii hissə ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, avqustun 12-dən 18-dək davam edən Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilib. Düşərgənin tərəfdaşı Heydər Əliyev Fondu, təşkilati dəstək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı xüsusi nümayəndəliyinə məxsus olub.
Diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan IV Yay Düşərgəsində 53 ölkəni təmsil edən 100-dən çox gənc iştirak edib. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var. Layihənin Heydər Əliyevin bir əsr öncə dünyaya gəldiyi qədim Naxçıvan şəhərində keçirilməsi xüsusi önəm daşıyıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_49b6b5b6bd6d79c17c4869655_o.jpg
The official closing ceremony of the Fourth Summer Camp of Diaspora Youth "Heydar Aliyev - 100", which took place in Nakhchivan within the framework of "Heydar Aliyev Year", was held today.
Declaring the ceremony open, Vasila Vahidgizi, department head of the State Committee on Work with Diaspora, has expressed a hope that the camp dedicated to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev will leave an indelible mark in the memory of young people.
Then, a video summary of the weeklong Summer Camp was demonstrated.
Fuad Najafli, plenipotentiary representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic, expressed his satisfaction of being the host of the camp. Fuad Najafli added that participants had a chance to familiarize themselves with the reconstruction and construction works carried out in Nakhchivan and the historical sights of an ancient land. He has emphasized that great works are planned to be done in Nakhchivan in the next five years thanks to the implementation of the "State Program for the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027", approved by President Ilham Aliyev. Fuad Najafli invited the participants of the camp to return to Nakhchivan after five years. “I don't say goodbye, I just say "Welcome to Nakhchivan", told Fuad Najafli
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, thanked the Heydar Aliyev Foundation and plenipotentiary representation of the President of the Republic of Azerbaijan in Nakhchivan Autonomous Republic for their support in organizing the Fourth Summer Camp. The Chairman of the committee stressed that these camps, aim to intensify the relations of the Azerbaijani youth living abroad with the motherland and to reinforce their attachment to their roots and Azerbaijani culture, in accordance with the recommendations of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva. He called on the youth to be more active in diaspora activity and the promotion of Azerbaijani truths.
After presenting certificates to the camp participants, the event continued with an artistic part.
It should be noted that the Fourth Summer Camp of Diaspora Youth, which lasted from August 12 to 18, was organized by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan in partnership with Heydar Aliyev Foundation. Plenipotentiary representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic rendered organizational support to the Camp.
More than 100 young people representing 53 countries participated in the Fourth Summer Camp. The participants comprised of the Azerbaijanis living abroad, as well as representatives of friendly nations. Holding the Camp in the ancient city of Nakhchivan, where Heydar Aliyev was born a century ago had a special importance and value.