https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_065fd5c2680b5c79c3d800b47_o.jpg
Almaniyada yaşayan Azərbaycan icması fəallarının Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Bonn şəhərindəki nümayəndəliyinin önündə dinc aksiyası keçirilib.
Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiyada Alman-Azərbaycan Mədəniyyət Evinin nümayəndələri, Almaniyada çalışan azərbaycanlı həkimlər və elm adamları iştirak ediblər.
30 il ərzində işğalçı siyasət yürütmüş Ermənistanın yenidən BMT Təhlükəsizlik Şurasını siyasi, hərbi və informasiya yönümlü manipulyasiya kampaniyası üçün alətə çevirmək cəhdinə etiraz məqsədilə təşkil edilən aksiya zamanı Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində törədilmiş erməni vandallığını ifşa edən fotomateriallar nümayiş etdirilib.
“Qarabağ Azərbaycandır!”, “Qarabağın ekoloji mühitinin dağıdılmasına görə ədalət tələb edirik!”, “Mina qurbanlarına görə ədalət tələb edirik!”, “Ermənistanın ekoloji terroruna son qoyulsun!”, “Ermənilərin minaları dinc sakinləri öldürür!” şüarlarına diqqəti cəlb edən aksiya iştirakçıları BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasını əməli addımlar atmağa çağırıblar.
Soydaşlarımız Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistanın hərbi və ekoloji terroruna son qoyulmasını, Azərbaycan vətəndaşlarının Qarabağda təhlükəsizliyinin və insan hüquqlarının təmin edilməsini, bərpa işlərinin aparılması üçün Azərbaycana dəstək göstərilməsini BMT-dən tələb ediblər.
Aksiya ilə maraqlanan yerli sakinlərə Ermənistanın hərbi və ekoloji cinayətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Azərbaycan ərazilərində basdırılmış minaların insan həyatını təhdid etdiyi, 2020-ci il müharibəsindən bəri Azərbaycanda mina qurbanlarının sayının 303 nəfərə çatdığı, rəsmi İrəvanın dəqiq mina xəritələri verməkdən imtinasının insan hüquqlarını kobudcasına pozduğu, erməni KİV-lərinin azərbaycanlılara qarşı pis rəftarla bağlı pərakəndə sübutları yaymasının III Cenevrə konvensiyasına zidd olduğu, bir neçə azərbaycanlı əsgərin girov götürülərkən fiziki, mənəvi işgəncələrə və təhqirlərə məruz qaldığı, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində qızıl və mis-molibden yataqlarının qeyri-qanuni istismar edildiyi, 60 min hektardan çox meşə sahəsinin darmadağın edildiyi, çaylarımızın çirkləndirildiyi və sair faktlar nəzərə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_065fd5c2680b5c79c3d800b47_o.jpg
Перед представительством Организации Объединенных Наций (ООН) в городе Бонн состоялась мирная акция проживающих в Германии активистов азербайджанской общины.
В акции, проведенной Aльянсом азербайджанцев Германии (AAГ), приняли участие представители Германо-азербайджанского дома культуры, работающие в Германии азербайджанские врачи и ученые.
В ходе мероприятия, организованного в знак протеста против попытки Армении, в течение 30 лет осуществлявшей захватническую политику, вновь превратить Совет Безопасности ООН в инструмент политической, военной и информационно-ориентированной манипуляционной кампании, были представлены фотоматериалы, разоблачающие армянский вандализм, учиненный в Карабахском регионе Азербайджана.
Участники акции, демонстрировавшие лозунги “Карабах – это Азербайджан!”, “Требуем справедливости за разрушение экологической среды Карабаха!”, “Требуем справедливости за жертв мин!”, “Прекратить экологический террор со стороны Армении!”, “Армянские мины убивают мирных жителей!”, призвали Совет Безопасности ООН к осуществлению практических шагов.
Наши соотечественники потребовали от ООН положить конец военному и экологическому террору Армении в Карабахском регионе Азербайджана, обеспечить безопасность и права человека граждан Азербайджана в Карабахе, оказать Азербайджану поддержку в проведении восстановительных работ.
Местные жители, проявившие интерес к акции, были подробно проинформированы о военных и экологических преступлениях Армении. Отмечено, что мины, заложенные на территориях Азербайджана, угрожают жизни людей, что после войны 2020 года по настоящее время число жертв мин в Азербайджане достигло 303 человек, подчеркнуто, что отказ официального Иревана в предоставлении точных карт минных полей нарушает права человека, что распространение армянскими СМИ разрозненных доказательств, связанных с плохим обращением с азербайджанцами, противоречит III Женевской конвенции, говорилось о том, что несколько азербайджанских солдат, взятых в заложники, подверглись физическим и моральным пыткам и оскорблениям, что в Карабахском регионе Азербайджана осуществляется незаконная эксплуатация золотых и медно-молибденовых месторождений, опустошены более 60 тысяч гектаров лесных угодий, загрязнены наши реки, и других фактах.