https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_e603773ec55962c3513496bec_o.jpg
Azərbaycanın hava məkanından istifadə etməklə uçuşlar yerinə yetirən yerli və xarici aviaşirkətlərin sərnişin təyyarələrinin GPS peyk naviqasiya sistemlərinə qarşı Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi ərazilərimizdəki qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələri tərəfindən radiomaneələrin tətbiqi yenidən intensivləşib.
Hava məkanımızdan keçən uçuşların təhlükəsizliyinə təhdid yaratmaq məqsədilə qanunsuz silahlı birləşmələr növbəti təxribata əl atıb.
Belə ki, avqustun 21-i saat 10:15-dən 10:23-dək Füzuli-Bakı marşrutu üzrə uçuş yerinə yetirən Azərbaycan Hava Yollarının ATR-45 tipli sərnişin təyyarəsinə radiomaneələrin tətbiqi nəticəsində GPS peyk naviqasiya sistemlərində fasilə yaranıb.
Faktla bağlı Rusiya sülhməramlı kontingentinin komandanlığının tərəfimizdən məlumatlandırılmasına baxmayaraq bu günədək heç bir tədbir görülməyib.
Qeyd edirik ki, mülki aviasiyanın təhlükəsizliyinə radio-texniki müdaxilə qəbuledilməzdir və Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının müəyyən etdiyi qaydalara ziddir.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_e603773ec55962c3513496bec_o.jpg
Вновь участились случаи применения незаконными армянскими вооруженными формированиями на территории Азербайджана, где временно размещён российский миротворческий контингент, радиопомех против систем спутниковой навигации GPS пассажирских самолётов местных и зарубежных авиакомпаний, совершающих полеты с использованием воздушного пространства Азербайджана.
Незаконные вооруженные формирования прибегли к очередной провокации с целью создания угрозы безопасности полётов, осуществляемых через воздушное пространство Азербайджана.
Таким образом, 21 августа с 10:15 до 10:23 в системе спутниковой навигации GPS пассажирского самолёта типа ATR-45 Азербайджанских Авиалиний, выполнявшего рейс по маршруту Физули-Баку, произошел сбой.
Несмотря на то, что командование российского миротворческого контингента было проинформировано по данному факту, до сих пор никаких мер не предпринято.
Отметим, что радиотехнические помехи против безопасности гражданской авиации недопустимы и противоречат правилам, установленным Международной организацией гражданской авиации.