https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_e603773ec55962c3513496bec_o.jpg
Azərbaycanın hava məkanından istifadə etməklə uçuşlar yerinə yetirən yerli və xarici aviaşirkətlərin sərnişin təyyarələrinin GPS peyk naviqasiya sistemlərinə qarşı Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi ərazilərimizdəki qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələri tərəfindən radiomaneələrin tətbiqi yenidən intensivləşib.
Hava məkanımızdan keçən uçuşların təhlükəsizliyinə təhdid yaratmaq məqsədilə qanunsuz silahlı birləşmələr növbəti təxribata əl atıb.
Belə ki, avqustun 21-i saat 10:15-dən 10:23-dək Füzuli-Bakı marşrutu üzrə uçuş yerinə yetirən Azərbaycan Hava Yollarının ATR-45 tipli sərnişin təyyarəsinə radiomaneələrin tətbiqi nəticəsində GPS peyk naviqasiya sistemlərində fasilə yaranıb.
Faktla bağlı Rusiya sülhməramlı kontingentinin komandanlığının tərəfimizdən məlumatlandırılmasına baxmayaraq bu günədək heç bir tədbir görülməyib.
Qeyd edirik ki, mülki aviasiyanın təhlükəsizliyinə radio-texniki müdaxilə qəbuledilməzdir və Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının müəyyən etdiyi qaydalara ziddir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_e603773ec55962c3513496bec_o.jpg
Illegal Armenian armed detachments in the territory of the Republic of Azerbaijan, where the Russian peacekeeping forces are temporarily stationed, have intensified the use of radio-frequency interference to GPS satellite navigation systems of passenger aircraft of local and foreign airlines flying through the airspace of Azerbaijan.
In order to pose a threat to the safety of flights passing through the Azerbaijani airspace, illegal Armenian armed detachments went to another provocation.
Thus, on August 21, from 10:15 to 10:23, there were degrades in the operation of the GPS satellite navigation system of the ATR-45 passenger aircraft of Azerbaijan Airlines, which was flying on the Baku-Fuzuli route.
Despite the fact that the command of the Russian peacekeeping contingent was informed by the Azerbaijani side, no action has been taken until now.
It should be noted that radio-interference that poses a threat to the safety of civil aviation is unacceptable and contradicts the rules set by the International Civil Aviation Organization.