https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_0580afec18cdc032127c9ea3b_o.jpg
Avstriyada yaşayan Azərbaycan icması nümayəndələrinin məşhur Heldenplatz meydanında dinc aksiyası keçirilib.
Avstriya-Azərbaycan Mədəniyyət və İş Adamları Dərnəyinin (AZER-DER) təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiyada ölkəmizə qarşı 30 il ərzində işğalçı siyasət yürütmüş Ermənistanın yenidən BMT Təhlükəsizlik Şurasını siyasi, hərbi və informasiya yönümlü manipulyasiya kampaniyası üçün alətə çevirmək cəhdinə etiraz edilib.
Aksiya zamanı Azərbaycan bayrağı dalğalandırılıb, “Ermənistan, bizim torpaqlarımızın minalandırılmasını dayandır!”, “Ermənilərin minaları dinc sakinləri öldürür!”, “Mina qurbanlarına görə ədalət tələb edirik!”, “Ermənistanın ekoloji terroruna son qoyulsun!” “Qarabağın ekoloji mühitinin dağıdılmasına görə ədalət tələb edirik!” və sair şüarlar nümayiş etdirilib.
Aksiya iştirakçıları BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasından və beynəlxalq ictimaiyyətdən Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistanın hərbi və ekoloji terroruna son qoyulmasını, Azərbaycan vətəndaşlarının Qarabağda təhlükəsizliyinin və insan hüquqlarının təmin edilməsini, Azərbaycan dövlətinin sülh səylərinin dəstəklənməsini tələb ediblər.
Aksiya ilə maraqlanan vyanalılara Ermənistanın hərbi və ekoloji cinayətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Azərbaycan ərazilərində basdırılmış minaların insan həyatını təhdid etdiyi, 2020-ci il müharibəsindən bəri Azərbaycanda mina qurbanlarının sayının 303 nəfərə çatdığı, rəsmi İrəvanın dəqiq mina xəritələri verməkdən imtinasının insan hüquqlarını kobudcasına pozduğu, erməni KİV-lərinin azərbaycanlılara qarşı pis rəftarla bağlı pərakəndə sübutlar yaymasının III Cenevrə konvensiyasına zidd olduğu, bir neçə azərbaycanlı əsgərin girov götürülərkən fiziki, mənəvi işgəncələrə və təhqirlərə məruz qaldığı, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində qızıl və mis-molibden yataqlarının qeyri-qanuni istismar edildiyi, 60 min hektardan çox meşə sahəsinin darmadağın edildiyi, çaylarımızın çirkləndirildiyi və sair faktlar nəzərə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, Ermənistanın ifşasını həzm edə bilməyən erməni icmasının nümayəndələri aksiyaya qarşı təxribat törətməyə çəhd etsələr də, bu təxribatın qarşısı alınıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_0580afec18cdc032127c9ea3b_o.jpg
Представители азербайджанской общины, проживающие в Aвстрии, провели мирную акцию на знаменитой площади Хельденплац.
На акции, организованной Aвстрийско-азербайджанским обществом культуры и деловых людей (AZER-DER), был выражен протест против попытки Армении, в течение 30 лет осуществлявшей захватническую политику, вновь превратить Совет Безопасности ООН в инструмент политической, военной и информационно-ориентированной манипуляционной кампании.
В ходе мероприятия развевались азербайджанские флаги, демонстрировались лозунги “Армения, прекрати минирование наших земель!”, “Армянские мины убивают мирных жителей!”, “Требуем справедливости за жертв мин!”, “Прекратить экологический террор со стороны Армении!”, “Требуем справедливости за разрушение экологической среды Карабаха!”.
Участники акции потребовали от Совета Безопасности ООН положить конец военному и экологическому террору Армении в Карабахском регионе Азербайджана, обеспечить безопасность и права человека граждан Азербайджана в Карабахе, поддержать мирные усилия Азербайджанского государства.
Жители Вены, проявившие интерес к мероприятию, были подробно проинформированы о военных и экологических преступлениях Армении. Отмечено, что мины, заложенные на территориях Азербайджана, угрожают жизни людей, что после войны 2020 года по настоящее время число жертв мин в Азербайджане достигло 303 человек, подчеркнуто, что отказ официального Иревана в предоставлении точных карт минных полей нарушает права человека, что распространение армянскими СМИ разрозненных доказательств, связанных с плохим обращением с азербайджанцами, противоречит III Женевской конвенции, говорилось о том, что несколько азербайджанских солдат, взятых в заложники, подверглись физическим и моральным пыткам и оскорблениям, что в Карабахском регионе Азербайджана осуществляется незаконная эксплуатация золотых и медно-молибденовых месторождений, опустошены более 60 тысяч гектаров лесных угодий, загрязнены наши реки, и других фактах.
Отметим, что представители армянской общины, которые не могут переварить разоблачение Армении, предприняли попытку провокации против акции, однако она была предотвращена.